29 września zapraszamy na kolejną odsłonę “Toruńskiej Nocy Naukowców”.
Warsztaty, stanowiska edukacyjne i doświadczalne oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – to główne punkty programu tegorocznej “Toruńskiej Nocy Naukowców”.
Wydarzenie przygotowaliśmy wspólnie z naszymi partnerami: Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetem Merito, Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy oraz Fundacją Amicus Universitatis Nicolai Copernici.
Stanowiska będą dostępne w godz. 18:00-20:00 i 20:00-22:00. Bilety w cenie 10 zł (do dwóch obiektów) można nabyć w kasach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (MW1) oraz w systemie sprzedaży online. Bilet upoważnia do wstępu do dwóch obiektów, w przypadku Centrum Innowacyjnej Edukacji (MW2) w miarę dostępności miejsc w danych czasie.
UWAGA: Na warsztaty przygotowane przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika obowiązują zapisy. Nie jest wymagany zakup biletu, jeżeli jest planowany udział wyłącznie z zajęciach UMK. W przypadku chęci skorzystania z pozostałych stanowisk dostępnych podczas wydarzenia/zwiedzania wystaw, konieczne będzie kupno biletu w kasie. Ze względu na duże zainteresowanie wydarzeniem, zachęcamy do wcześniejszego zakupu biletu.
Wydarzenie odbędzie 29 września w godz. 18:00-20:00 i 20:00-22:00.
W trakcie “Toruńskiej Nocy Naukowców” będzie dostępne stanowisko profilaktyczne realizowane w ramach programu zapobiegania uzależnieniom behawioralnym u dzieci, młodzieży i dorosłych podczas imprez cyklicznych i profilaktycznych wydarzeń specjalnych prowadzonych przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w 2023 roku. Działanie dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.
OPISY STANOWISK
Świat który nas otacza jest niezwykły i porywający, jednak poza nim istnieje zupełnie inny wszechświat, którego nie dostrzegamy.
Przynajmniej nieuzbrojonym okiem. Świat mikroorganizmów jest niezwykły, zróżnicowany i tajemniczy.
W trakcie zajęć w pracowni biologicznej będzie okazja, aby na własne oczy przekonać się o istnieniu świata – królestwa mikroorganizmów. Zajęcia obejmują własnoręczne przygotowanie preparatów mikroskopowych z jogurtu, lub z wody z akwarium, a następnie ich obserwację przy użyciu mikroskopów biologicznych.
Zajęcia będą trwały ok. 30 minut. Będą odbywały się w pracowni biologicznej (2. piętro) budynku MW1 w godz. 18:05-18:35, 19:05-19:35, 20:05-20:35, 21:05-21:35.
PRZEWROTNE OKO
Jako ludzie zostaliśmy wyposażeni w zmysł wzroku, który bardzo dokładnie przesyła obrazy do naszego mózgu. Nasze oczy oraz mózg współpracują ze sobą tworząc układ widzenia. Nie wszystko jednak jest doskonałe. Oczy i mózg nie są niezawodne, a wykorzystując wiele złudzeń optycznych można je oszukać na różne sposoby.
Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli okazję oszukać swój zmysł wzroku obserwując m.in. obrazy 3D, a także spróbują stworzyć samemu znikający obrazek. Wykonają też eksperyment – niespodziankę.
Zajęcia będą trwały ok. 30 minut. Będą odbywały się w sali warsztatowej (1. piętro) budynku MW1 w godz. 18:05-18:35, 19:05-19:35, 20:05-20:35, 21:05-21:35.
ZASŁUGI ORAZ ODKRYCIA IGNACEGO ŁUKASIEWICZA
Postać Ignacego Łukasiewicza kojarzy się zwykle z wynalezieniem lampy naftowej. Kto jednak wie, że był on także pionierem i twórcą polskiego przemysłu naftowego? Warto też podkreślić, że Ignacy Łukasiewicz był nie tylko wynalazcą i przedsiębiorcą ale również działaczem społecznym i patriotycznym, któremu bliskie było dobro ojczyzny i zwykłych ludzi.
Podczas warsztatów uczestnicy w przystępny sposób poznają osobę Ignacego Łukasiewicza i znajdą odpowiedzi na pytania: Jak wyglądały początki wydobycia ropy naftowej na ziemiach polskich i jaką rolę odegrał Ignacy Łukasiewicz podczas powstawania polskiego przemysłu naftowego? Jakie były jego dokonania naukowe oraz działalność patriotyczna i społeczna?
Dodatkowo uczestnicy wykonają pracę plastyczną z ruchomymi elementami przedstawiającą kiwon, czyli pompę służącą do pompowania ropy naftowej ze złoża.
Zajęcia będą trwały ok. 30 minut. Będą odbywały się w sali warsztatowej (4. piętro) budynku MW2 w godz. 18:05-18:35, 19:05-19:35, 20:05-20:35, 21:05-21:35.
JAK WYLĄDOWAĆ NA MARSIE
Uczestnicy warsztatów zmierzą się z wyzwaniem lądowania na powierzchni Marsa lądownikiem startującym z szybko poruszającego się statku macierzystego. Esencją wyzwania jest wylądowanie możliwie najbliżej do wyznaczonego celu. Wyprawa z Ziemi na Marsa wymaga podróżowania z bardzo wysokimi prędkościami, pozwalającymi wyrwać się spod wpływu grawitacji Ziemi i pokonać miliony kilometrów dzielące Marsa i Ziemię.
Ponieważ zarówno Ziemia jak i Mars obiegają Słońce, statek kosmiczny z Ziemi leci na Marsa po wydłużonym torze, wycelowanym na przyszłe – a nie aktualne w chwili startu z Ziemi położenie Marsa. Gdy statek po wielu miesiącach dotrze w pobliże Marsa, musi wyhamować, by dostać się pod wpływ marsjańskiej grawitacji i stać się satelitą Marsa. Prędkość orbitowania Marsa przez statek jest znacznie mniejsza niż prędkość przelotowa – ale to nadal prawie 13 000 km/h. By wylądować na Marsie, lądownik statku kosmicznego musi jednocześnie zwolnić, jak i „celować” w wybrane do lądowania miejsce.
Zajęcia poprowadzi: dr hab. Kamil Fedus, prof. UMK (Katedra Dydaktyki Fizyki Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK).
Warsztaty odbędą się w godz. 18:00-19:30 oraz 20:00-21:30.
UWAGA: Obowiązują zapisy! Rejestracja rozpocznie się 22 września od godz. 8:00 pod adresem e-mail: nocnaukowcow@umk.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.
LECIMY W KULKI
Poznaj chemię od ”kulki strony”. Stwórz kulki małe, kulki duże, musujące, kolorowe i pachnące. Podczas warsztatów przygotujemy razem kule do kąpieli, elastyczne slimy (glutki) i kolorowe jadalne kulki.
Zajęcia poprowadzą: dr Joanna Skopińska-Wiśniewska, mgr Lidia Zasada, lic. Marta Konieczka (Katedra Chemii Biomateriałów i Kosmetyków Wydział Chemii UMK).
Warsztat odbędzie się w godz. 18:00-18:45.
UWAGA: Obowiązują zapisy! Rejestracja rozpocznie się 22 września od godz. 8:00 pod adresem e-mail: nocnaukowcow@umk.pl Decyduje kolejność zgłoszeń.
NA TROPIE ZAGADKOWYCH PIECZĘCI KRÓLEWSKICH
Warsztaty edukacyjne dla dzieci, podczas których nauczą się wykonywać odlewy pieczęci woskowych. W trakcie warsztatów uczestnicy uzyskają informację dotyczące pracy konserwatora zabytków, poznają narzędzia pracy oraz etapy wykonywania kopii. Warsztaty dla dzieci w wieku 8-14 lat.
Zajęcia poprowadzą: dr Ivona Jablonskaja, Julia Urbanowicz, Weronika Gąsior, Sebastian Przybyła, Julia Ciechanowska (Katedra Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry Wydział Sztuk Pięknych UMK).
Warsztat odbędzie się w godz. 20:00-21:30.
UWAGA: Obowiązują zapisy! Rejestracja rozpocznie się 22 września od godz. 8:00 pod adresem e-mail: nocnaukowcow@umk.pl Decyduje kolejność zgłoszeń.
Premiera online dwóch pokazów realizowanych w Uniwersyteckim Centrum Sportowym UMK i Kopernikańskim Ośrodku Integracji UMK
Dostępna na YouTube na kanale UMK TV i na ekranie w przestrzeni wystawy „Rzeka” w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (MW1).
Krzysztof Ligo, student na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK zaprezentuje działanie skonstruowanego przez siebie wózka inwalidzkiego, którym można sterować za pomocą wzroku.
Wynalazek jest skierowany do osób o wysokim stopniu niepełnosprawności, co odróżnia go od większości rozwiązań oferowanych na rynku, np. wózków elektrycznych, sterowanych dłonią za pomocą joysticka.
Krzysztof Lingo razem z Wojciechem Sójką tworzy innowacyjne rozwiązania techniczne przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami oraz pracuje nad rozwojem start-upu “Sojgo” skupionego na tworzeniu aplikacji rozwiązujących problemy zróżnicowanych grup społecznych.
Dr hab. Agnieszka Hamerlińska, prof. UMK, neurologopeda, pedagog, psycholog, psychoonkolog, związana z Instytutem Nauk Pedagogicznych UMK, jest autorką wynalazku, który pomóc ma osobom, które straciły węch.
Olfator pomaga w procesie zapamiętywania i uczenia. Wspiera terapię integracji sensorycznej. Może być stosowany w terapii neurologopedycznej i neuropsychologicznej, w której biorą udział osoby po udarach mózgu, urazach czaszkowo-mózgowych, w stanie apallicznym, z chorobami neurodegeneracyjnymi i zaburzeniami o podłożu neurologicznym oraz onkologicznym. Mogą go stosować zarówno specjaliści, jak i pacjenci w swoim codziennym życiu.
Pokazy będą dostępne w godz. 18:30-19:20.
Warsztaty mające na celu przedstawienie roli grzybów mykoryzowych w funkcjonowaniu lasu, wzbogacone pokazem założenia kultury grzybni wegetatywnej z owocnika grzyba na pożywce Pachlewskiego.
Zajęcia rozpocznie krótki wstęp merytoryczny uatrakcyjniony uzupełnieniem kart edukacyjnych, wyjaśniający współpracę roślin i grzybów oraz znaczenie tego wyjątkowego sojuszu. Następnie ochotnicy będą mieli możliwość wyizolować fragment miąższu kapelusza owocnika grzyba mykoryzowego do inicjacji kultury w warunkach kontrolowanych. Na zakończenie zostanie przedstawiona istota inokulacji sadzonek.
Stanowiska dostępne w budynku MW1 i MW2.
Będzie można zapoznać się również z pracą drukarki 3D i uzyskać informacje o niezbędnym oprogramowaniu, tworzeniu modeli 3D i czy faktycznie drukarki wykorzystuje się pracy laboratoryjnej. Dla dzieci lubiących zagadki, będą oczekiwać łamigłówki wydrukowane w technologi druku 3d.