tel. +48 56 690 49 90
tel. + 48 56 690 49 51 (kasy)
pl Polski

parter

Wahadło Foucaulta

To nasza wizytówka, która przywita Ciebie po wejściu do budynku.

Główną ideą ekspozycji jest zademonstrowanie doświadczenia dowodzącego ruchu Ziemi wokół własnej osi. Odchylenie płaszczyzny wahań Wahadła Foucaulta od położenia początkowego jest efektem działania siły Coriolisa – jednej z sił bezwładności działających w obracającym się układzie odniesienia, jakim jest Ziemia.

Toruńskie Wahadło Foucaulta ma 33 metry długości, a jego serce waży 35 kg. Pełen obrót płaszczyzny jego drgań (charakterystyczny dla naszej szerokości geograficznej ~ 53oN ) następuje po około 30 godzinach.

Podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kancelarii SIENKIEWICZ i ZAMROCH Radcowie Prawni spółka partnerska wylicytowała nazwę wahadła. Od tego czasu nosi nazwę "wychylone w PRAWNĄ stronę".

1. piętro

O obrotach

Głównym tematem wystawy jest ruch obrotowy i jego zastosowania praktyczne, a także zjawiska z nim związane, takie jak występowanie sił bezwładności w obracających się układach odniesienia, w tym na Ziemi.

1. piętro

APOLLO 11

Ekspozycja dostępna na wystawie "O obrotach"

Na wystawę składa się 11 zdjęć przedstawiających wymyślone przez Marka Czarneckiego wydarzenia. Obrazy inspirowane teoriami spiskowymi oraz wyobraźnią autora są hołdem złożonym wszystkim uczestnikom projektu Apollo, którzy w liczbie ponad 500 tysięcy osób udowodnili, że nauka, wyobraźnia poparta olbrzymimi nakładami finansowymi jest w stanie przełamywać bariery cywilizacyjne i tworzyć wizje przyszłości dla kolejnych pokoleń Ziemian.

Wystawa czasowa dostępna do końca 2023 r.

2. piętro

Rzeka

Na wystawie „Rzeka” znajdziecie model koryta rzeki Wisły. Nawiązując do najdłuższej rzeki Polski, przepływającej przez Toruń, macie możliwość zabawy przy stanowiskach umieszczonych wzdłuż jej biegu. Nasza rzeka składa się ze źródła podzielonego na dwa strumienie (w odniesieniu do Białej i Czarnej Wisełki), małego basenu nawiązującego do tamy we Włocławku oraz dużego basenu, czyli Morza Bałtyckiego.

Dookoła koryta znajdują się inne eksponaty pokazujące bogactwo fauny Polski. Przebywając na tak dużej przestrzeni, możecie pobawić się pierwszymi eksponatami mobilnymi, zbudowanymi przez CNMW w 2012 roku, które są skorelowane ze zjawiskami fizycznymi, np. „Pryzmat”, „Wirująca Kula” lub „Wirujący Cylinder”.

Dodatkową ozdobą tej przestrzeni jest wpasowujący się w całość model statku, powiązany z doniesieniami historycznymi o piratach grasujących dawniej na Wiśle.

2. piętro

Iluzje i Ruch

Głównym tematem wystawy są zjawiska fizyczne powodujące różne iluzje i efekty optyczne oraz zagadnienia fizyki związane z ruchem. Ekspozycja jest miejscem, w którym zwiedzający mogą, przy okazji zabawy, dowiedzieć się nieco więcej o zjawiskach fizycznych, dzięki którym możemy zaobserwować prezentowane na stanowiskach iluzje i miraże. Efekty te posłużą też wykonaniu przez zwiedzających ciekawych, pamiątkowych zdjęć.

Początkowa kolekcja sześciu stanowisk w przyszłości będzie poszerzana o kolejne eksponaty związane z fizyką. Na wystawę składa się obecnie 6 stanowisk, z których 5 tematycznie jest związanych z iluzjami optycznymi i mirażami, czyli postrzeganiu zjawisk optycznych przez ludzkie oko i temu jak mózg interpretuje i integruje widziane obrazy. Jedno stanowisko jest poświęcone zjawiskom związanym w ruchem.

3. piętro

przeŻYCIE

To wystawa dla naszych najmłodszych zwiedzających.
Po prawej stronie znajduje się charakterystyczny domek na drzewie, do którego możesz wejść i pobawić się w odkrywcę. Oprócz domku możesz znaleźć wiewiórki, ślimaka czy na przykład kreta.

Jednym z fajniejszych stanowisk jest staw wędkarski, w którym możesz złowić rybki , a także wyrzutnia chusteczek żonglerskich.

Przestrzeń ekspozycji zaaranżowaliśmy w sposób przyjazny dla dzieci, tworząc nowy osobny świat kreatywnej zabawy, pełen niezwykłych stanowisk interaktywnych. Część stanowisk służy przede wszystkim zabawie rozwijającej umiejętność logicznego myślenia, ćwiczącej umiejętności manualne, konstrukcyjne, koordynację psychoruchową dzieci oraz rozumienie ciągów przyczynowo-skutkowych.

Autor wystawy: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

3. piętro

przeBUDOWA

Ekspozycja to przestrzeń z niebieskimi klockami zwanymi jako Imagination Playground, której projektantką jest Cas Holman – bohaterka jednego odcinka „Abstrakt- sztuka designu” na Netflixie. 

Imagination Playground to system niebieskich klocków, które dzięki swojej monobarwie dzieci skupiają się na konkretnym zadaniu – budowie różnorodnych konstrukcji.

Elementy systemu pozwalają na tworzenie dowolnych budowli i obiektów – od budynków, zamków, mostów poprzez tunele, akwedukty, po różnego rodzaju postacie. Służą one później dzieciom jako obiekty do wspólnej zabawy. System w harmonijny sposób rozwija dzieci w różnym wieku w sferze zmysłowej, ruchowej i intelektualnej, zachęcając jednocześnie do współpracy i tworzenia swego własnego „placu zabaw”.

Autor wystawy: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

4. piętro

... To takie proste!

Ta kolorowa wystawa, przypominająca z wyglądu wielką układankę Tetris, składa się z czterech części „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „Pomyśl, zrozum, zrób!” i „Techno świat”.

Eksponaty są unikalne, nie znajdziecie drugich takich w Polsce! Co więcej niektóre z naszych pomysłów okazały się na tyle udane, że firma, która je dla nas zrealizowała, wprowadziła je do swojej oferty sprzedażowej i teraz można je zobaczyć w innych miejscach na świecie. To dla nas ogromne źródło satysfakcji.

Na samym wejściu możesz zobaczyć dużą kulę… z pozoru to tylko kula, którą można zakręcić, a tymczasem jest to „Kulo-labirynt”, czyli jeden długi tor o zmiennej trudności do „przejścia” przy pomocy kulki. Wkręcająca zabawa dla cierpliwych. Najbardziej wytrwali zwiedzający próbowali prawie godzinę osiągnąć założony cel.

Innym eksponatem, który wymaga przemyślenia sposobu działania jest „Efekt Domina”, czyli prosta maszyna Rube-Goldberga do samodzielnego ułożenia. Przy pomocy różnych elementów znajdujących się na blacie jesteś w stanie wywołać mechaniczną reakcję łańcuchową, a jej celem jest zamknięcie piłeczki w koszyczku. Cała wystawa to jedna wielka, wciągająca całe rodziny łamigłówka.

5. piętro

IDEE

Wystawa składa się z kilku stref: „Sztuki i Piękna”, „Komunikacji”, „Życia” i „Konstruktora”. Każda ze stref jest inna i mówi o ideach w służbie człowiekowi.

W strefie pierwszej, nawiązującej do sztuki, mówimy o różnych pięknych elementach stanowiących połączenie otaczającej nas rzeczywistości ze sztuką. Jednym z bardziej interesujących eksponatów jest „Piękno Światłem Malowane”, dzięki któremu możesz zrobić zdjęcie i wysłać je na swojego emaila.

W strefie „Życia” zapoznasz się z metodami obrazowania ciała, które ewoluowały na przestrzeni lat w XXI w. Tuż obok w eksponacie „Komnata Tajemnic” nawiązującej swoją aranżacją do „Lekcji Anatomii” dr. Tulpa zobaczysz jak wygląda układ nerwowy czy układ krwionośny człowieka.

Strefy „Komunikacji” i „Konstruktora” pokazują z kolei przykłady różnych wynalazków, które stworzył człowiek.

6. piętro

MAGNESTO

Wystawa MAGNESTO oferuje fascynującą podróż przez różnorodne aspekty magnetyzmu, prezentując jego rolę w przyrodzie, technologii i naszym codziennym życiu. Zwiedzający mogą swobodnie poruszać się między eksponatami, odkrywając w dowolnej kolejności niezwykłe zjawiska związane z tą fundamentalną siłą. Na wystawie poznasz tajemnice pola magnetycznego – niewidzialnej dla oka ludzkiego siły, która wpływa na wiele procesów wokół nas. Dowiesz się, jak działa pole magnetyczne i w jakich dziedzinach jest wykorzystywane. Odkryjesz również, jak różne materiały reagują na pole magnetyczne. Możesz porównać właściwości ferromagnetyczne, paramagnetyczne i diamagnetyczne różnych pierwiastków i zrozumieć, jakie znaczenie mają one w elektronice i innych dziedzinach. Ciekawym elementem wystawy jest interaktywny akcelerator indukcyjny, który pozwala na eksperymentowanie z elektromagnetyzmem. Możesz obserwować, jak przepływ prądu tworzy pole magnetyczne, które wprawia w ruch metalową kulkę, przyspieszając ją po torze. Wystawa pokazuje także różnorodność magnesów – od najsilniejszych magnesów neodymowych, po bardziej tradycyjne magnesy ferrytowe i alnico. Dowiesz się, w jakich technologiach są one wykorzystywane oraz jak ich unikalne właściwości są kluczowe dla działania urządzeń które nas otaczają w tym przedmiotów codziennego użytku. Na wystawie znajduje się również interaktywna mapa świata, która pozwala odkryć miejsca, gdzie wydobywa się surowce magnetyczne, takie jak neodym, kobalt czy nikiel. Możesz samodzielnie zlokalizować te kluczowe punkty i dowiedzieć się, jak te metale przyczyniają się do produkcji magnesów o różnych właściwościach. Wystawa MAGNESTO to nie tylko prezentacja faktów, ale również zachęta do samodzielnego odkrywania i zrozumienia zjawisk magnetycznych, które odgrywają kluczową rolę w naszym życiu. Każdy eksponat to krok bliżej do zrozumienia, jak magnetyzm wpływa na naszą rzeczywistość.

Wystawa czasowa dostępna do końca stycznia 2025 r.

przestrzenie wystawiennicze CNMW

Wmiksuj się!

Wystawa składa się z siedmiu eksponatów. Lubimy ją przede wszystkim dlatego, że nawiązuje do fizyki dźwięku i jest tych dźwięków pełna.

Zwiedzając ekspozycje możesz natknąć się na eksponaty takie jak „Serdeczny bit”, „Organy bum bum”, „Klej nuty” czy „Na fali”. W pierwszym z nich usłyszysz uderzenia w bęben, sprawdzisz ich częstość, a będą one oznaczały rytm bicia Twojego serca. Drugi eksponat zawiera kolorowe partytury, które możesz wykorzystać do zagrania melodii na kolorowych organach rurowych.

Centrum Innowacyjnej Edukacji (drugi budynek)

Ścieżki dorastania

Możemy śmiało powiedzieć, drugiej takiej wystawy nie ma nigdzie na świecie. To wystawa o nas samych, o tym jak dorastamy, jakie emocje i uczucia towarzyszą nam w tym procesie, w jaki sposób dokonujemy wyborów, które wpływają na nasze dorosłe życie i jak rodzą się nasze zainteresowania.

To wystawa, która u zwiedzających budzi pozytywne emocje.
W sali na parterze możesz rozpocząć wędrówkę „ścieżką emocji”. Znajduje się tam kilka eksponatów. Najbardziej „widowiskowe”
to „Ludzki teatr” oraz „Kapsuły Emocji”. Na tej przestrzeni najważniejsze dla nas było pokazanie sześciu podstawowych emocji (radości, smutku, strachu, wstrętu, złości, zaskoczenia). Choć emocje są z nami zawsze, czasami nie potrafimy ich rozróżniać, wtedy z pomocą przychodzą nasze eksponaty.

Piętro wyżej - na „ścieżce dojrzewania” dowiesz się jak zmienia się ciało w okresie dojrzewania, znajdziesz odpowiedzi na nurtujące pytania związane z dojrzewaniem fizjologicznym, rozmnażaniem i „przymierzysz” ciążowy brzuch. Nauczysz się przewijać dziecko, dzięki lalce treningowej odpowiadającej swoją masą noworodkowi. Najbardziej dającymi do myślenia eksponatami w tej przestrzeni są „Egzamin dojrzałości”, który pokazuje osoby z różnych kultur poprzez porównanie ich rozkładu dnia oraz „Klinika”, która przybliża techniki służące modyfikacji ciała oraz pozwoli zastanowić się nad motywacjami, gdy się na nie decydujemy. W tej samej przestrzeni, w eksponacie „W zdrowym ciele”, nawiązujemy do prawidłowego i dobrze zbilansowanego odżywania, które ma wpływ na całe zdrowie i życie człowieka.

Na ostatnim piętrze znajduje się „ścieżka społeczno-kulturowa”. Zawarliśmy na niej tematy związane z rodziną. Jednym z najbardziej emocjonujących eksponatów jest „Portret rodzinny”. Składa się na niego między innymi film, który opowiada o rodzinach, z których możesz się wywodzić. Pokazujemy, że każdy z nas ma różne drogi życiowe.

Przy eksponacie „Mistrz” macie możliwość tworzenia własnych kompozycji muzycznych przy pomocy urządzenia zwanego „Mash Machine”. Innym muzycznym eksponatem jaki możemy zaproponować jest „Festiwal”. Jest to obraz nagrany w technologii VR specjalnie dla nas. Przy pomocy specjalnych gogli możesz przenieść się w miejsce jednego z największych festiwali w Polsce – Pol and Rock.

Skip to content