Wystawy
Interaktywne ekspozycje są dostępne w budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji („Ścieżki dorastania”).
Najmłodszych odkrywców zapraszamy (w pierwszej kolejności) na „Rzekę”, „przeŻYCIE” oraz do pracowni kreatywnej „przeBUDOWA”.
Wystały stałe dostępne w naszym centrum nauki są dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami narządu ruchu czy wzroku.
- WAHADŁO FOUCAULTA
- O OBROTACH
- RZEKA
Wahadło Foucaulta
To nasza wizytówka, która przywita Ciebie po wejściu do budynku.
Główną ideą ekspozycji jest zademonstrowanie doświadczenia dowodzącego ruchu Ziemi wokół własnej osi. Odchylenie płaszczyzny wahań Wahadła Foucaulta od położenia początkowego jest efektem działania siły Coriolisa – jednej z sił bezwładności działających w obracającym się układzie odniesienia, jakim jest Ziemia.
Toruńskie Wahadło Foucaulta ma 33 metry długości, a jego serce waży 35 kg. Pełen obrót płaszczyzny jego drgań (charakterystyczny dla naszej szerokości geograficznej ~ 53oN ) następuje po około 30 godzinach.
O obrotach
Głównym tematem wystawy jest ruch obrotowy i jego zastosowania praktyczne, a także zjawiska z nim związane, takie jak występowanie sił bezwładności w obracających się układach odniesienia, w tym na Ziemi.
Obecnie modernizujemy naszą wystawę. Pierwszym zwiedzającym da się zobaczyć na początku 2021 roku. Przeczytaj o tym, co zmienimy. Kliknij TUTAJ.
Rzeka
Na wystawie „Rzeka” na drugim piętrze w centralnej części znajdziecie model koryta rzeki Wisły. Nawiązując do najdłuższej rzeki Polski, przepływającej przez Toruń, macie możliwość zabawy przy stanowiskach umieszczonych wzdłuż jej biegu. Nasza rzeka składa się ze źródła podzielonego na dwa strumienie (w odniesieniu do Białej i Czarnej Wisełki), małego basenu nawiązującego do tamy we Włocławku oraz dużego basenu, czyli Morza Bałtyckiego.
Dookoła koryta znajdują się inne eksponaty pokazujące bogactwo fauny Polski. Przebywając na tak dużej przestrzeni, możecie pobawić się pierwszymi eksponatami mobilnymi, zbudowanymi przez CNMW w 2012 roku, które są skorelowane ze zjawiskami fizycznymi, np. „Pryzmat”, „Wirująca Kula” lub „Wirujący Cylinder”.
Dodatkową ozdobą tej przestrzeni jest wpasowujący się w całość model statku, powiązany z doniesieniami historycznymi o piratach grasujących dawniej na Wiśle.
- przeŻYCIE
- przeBUDOWA
- ... TO TAKIE PROSTE!
przeŻYCIE
Wystawa dla najmłodszych znajduje się na 3. piętrze. Po prawej stronie znajduje się charakterystyczny domek na drzewie, do którego możesz wejść i pobawić się w odkrywcę. Oprócz domku możesz znaleźć wiewiórki, ślimaka czy na przykład kreta. Jednym z fajniejszych stanowisk jest staw wędkarski, w którym możesz złowić rybki , a także wyrzutnia chusteczek żonglerskich.
Przestrzeń ekspozycji zaaranżowaliśmy w sposób przyjazny dla dzieci, tworząc nowy osobny świat kreatywnej zabawy, pełen niezwykłych stanowisk interaktywnych.
Część stanowisk służy przede wszystkim zabawie rozwijającej umiejętność logicznego myślenia, ćwiczącej umiejętności manualne, konstrukcyjne, koordynację psychoruchową dzieci oraz rozumienie ciągów przyczynowo-skutkowych.
Autor wystawy: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
przeBUDOWA
Przestrzeń ta znajduje się na 3. piętrze i jest specjalnie dedykowana młodszym dzieciom. Po lewej stronie znajduje się stumetrowa sala z niebieskimi klockami zwanymi jako Imagination Playground, której projektantką jest Cas Holman – bohaterka jednego odcinka „Abstrakt- sztuka designu” na Netflixie. Imagination Playground to system niebieskich klocków, które dzięki swojej monobarwie dzieci skupiają się na konkretnym zadaniu – budowie różnorodnych konstrukcji.
Elementy systemu pozwalają na tworzenie dowolnych budowli i obiektów – od budynków, zamków, mostów poprzez tunele, akwedukty, po różnego rodzaju postacie. Służą one później dzieciom jako obiekty do wspólnej zabawy. System w harmonijny sposób rozwija dzieci w różnym wieku w sferze zmysłowej, ruchowej i intelektualnej, zachęcając jednocześnie do współpracy i tworzenia swego własnego „placu zabaw”.
Autor wystawy: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
...to takie proste!
Ta kolorowa wystawa, przypominająca z wyglądu wielką układankę Tetris, składa się z czterech części „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „Pomyśl, zrozum, zrób!” i „Techno świat”.
Eksponaty są unikalne, nie znajdziecie drugich takich w Polsce! Co więcej niektóre z naszych pomysłów okazały się na tyle udane, że firma, która je dla nas zrealizowała, wprowadziła je do swojej oferty sprzedażowej i teraz można je zobaczyć w innych miejscach na świecie. To dla nas ogromne źródło satysfakcji.
Na samym wejściu możesz zobaczyć dużą kulę… z pozoru to tylko kula, którą można zakręcić, a tymczasem jest to „Kulo-labirynt”, czyli jeden długi tor o zmiennej trudności do „przejścia” przy pomocy kulki. Wkręcająca zabawa dla cierpliwych. Najbardziej wytrwali zwiedzający próbowali prawie godzinę osiągnąć założony cel.
Innym eksponatem, który wymaga przemyślenia sposobu działania jest „Efekt Domina”, czyli prosta maszyna Rube-Goldberga do samodzielnego ułożenia. Przy pomocy różnych elementów znajdujących się na blacie jesteś w stanie wywołać mechaniczną reakcję łańcuchową, a jej celem jest zamknięcie piłeczki w koszyczku. Cała wystawa to jedna wielka, wciągająca całe rodziny łamigłówka.
Wystawa jest z założenia ekspozycją tymczasową, jesteśmy w stanie ją rozmontować i przewieźć w inne miejsce w Polsce lub Europie. Dotychczas gościła w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni oraz w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, gdzie zdobyła wyróżnienie w konkursie organizowanym przez portal „CzasDzieci.pl” w kategorii Logika.
- IDEE
- ŚCIEŻKI DORASTANIA
- WMIKSUJ SIĘ!