Od 13 do 15 marca zapraszamy na wydarzenia w ramach tegorocznej edycji “Tygodnia Mózgu”.
W ciągu trzech dni odbędą się dwa wykłady dla uczniów, nauczycieli i rodziców oraz dwie edycje warsztatów “Dogadaj się”. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. W przypadku chęci udziału w warsztatach koniecznie jest wysłanie zgłoszenia. Wykłady oraz zajęcia odbędą się w Centrum Innowacyjnej Edukacji (budynek MW2, ul. Władysława Łokietka 1-3).
13.03.2024 r, godz. 10:00-11:30
Papierowe tygrysy a dobrostan - czyli jak zadbać o siebie w pracy w XXI wieku
Wykład poprowadzi Katarzyna Zajączkowska, brainolog. Ekspertka budowania odporności psychicznej oraz zarządzania dobrostanem. Trenerka rozwoju kompetencji przyszłości. Ekspertka w projekcie dla kadr poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie. Dyrektorka placówki doskonalenia nauczycieli, nauczycielka, metodyczka, autorka publikacji.
Tworzy narzędzia i programy szkoleniowe, wspiera ludzi i organizacje w rozwoju kompetencji przyszłości i budowaniu dobrostanu. Z edukacją związana od 2000 roku.
14.03.2024 r, godz. 9:00-10:30
Czym różni się słyszenie od słuchania?
Czy „słyszenie” i „słuchanie” to to samo? Czy możemy te słowa stosować zamiennie? A może możemy zaobserwować lub zbadać uszkodzenia słuchu lub zaburzenia słyszenia? A co, jeżeli TO mamy…? Jakie są przyczyny i czy możemy TEMU zaradzić? A co z tym wszystkim ma wspólnego mózg?
Wprowadzając w świat dźwięków odpowie na te i inne pytania związane ze słyszeniem i słuchaniem podczas prelekcji z okazji Światowego Tygodnia Mózgu.
Wykład poprowadzi Marta Hałaburda, absolwentka Szkoły Muzycznej II stopnia na Wydziale Rytmiki, absolwentka fizyki medycznej UMK oraz audioprotetyki SGH. Diagnostka przetwarzania słuchowego i terapeutka Metody A. Tomatisa, diagnostka i terapeutka osób w spektrum autyzmu.
Założycielka Centrum Wspomagania Słyszenia i Rozwoju Fonicare oraz Punktu Przedszkolnego i Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego.
BRAK WOLNYCH MIEJSC NA WARSZTATACH
15.03.2024 r, godz. 9:00-10:30 i 12:00-13:30
Dogadaj się! | warsztat
Młodzież w wieku dorastania boryka się z licznymi problemami w skutecznym porozumiewaniu się. Nie bez znaczenia jest tu wpływ mediów społecznościowych, częstokrotnie brutalnych i radykalnych w swych opiniach, treściach czy obrazach. Bezrefleksyjny hejt oraz mowa nienawiści są zjawiskiem powszechnym, odciskającym wyraźne piętno na kształtującej się osobowości młodego człowieka.
W związku z tym niezwykle istotne jest zadbanie o umiejętność przyjaznej, otwartej komunikacji opartej na poszanowaniu granic drugiej osoby.
W trakcie warsztatu uczniowie przećwiczą rozróżnianie hejtu od krytycznej opinii. Dowiedzą się, co czuje ofiara przemocy słownej oraz jakie konsekwencje swego zachowania ponosi hejter. Rozwiną także umiejętność radzenia sobie w konfliktowych sytuacjach.
Zajęcia poprowadzą:
Izabela Rosińska, absolwentka kierunków filologia polska (specjalność nauczycielska) i kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na UMK w Toruniu. Ponad 4 lata pracowała jako dziennikarz i prezenter radiowy, pełniła też rolę konferansjera na licznych imprezach plenerowych. Obecnie animatorka kultury w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Damian Filipiak, absolwent kierunku historia (specjalizacja historia wojskowa, kurs pedagogiczny) na UMK w Toruniu. Od 17 lat pracuje jako przewodnik turystyczny po Toruniu. Obecnie animator kultury w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
W warsztacie “Dogadaj się!” może uczestniczyć maksymalnie 36 osób. Zgłoszenia (decyduje kolejność) przyjmowane są pod adresem poczty elektronicznej: a.szarszewska@centrumnowoczesnosci.org.pl. W temacie prosimy wpisać „Dogadaj się, 15.03.2024, godz. (wybrany termin)”. W treści wiadomości: imię i nazwisko, nazwę szkoły, liczbę uczestników oraz numer telefonu. Informacji w sprawie warsztatów udziela Anastasija Szarszewska, tel. 56 690 49 90 wew. 607.
Partnerem wydarzenia jest Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.