[vc_row][vc_column][vc_column_text]
10 listopada Porozumienie “Społeczeństwo i Nauka” organizuje kolejną ogólnopolską akcję “SPiN Day”. Wydarzenie odbędzie się w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki.
Różnorodne wydarzenia popularnonaukowe odbędą się w blisko 20 instytucjach w Polsce, które na co dzień zajmują się upowszechnianiem dorobku nauki i techniki. Zachęcamy do sprawdzenia mapy wydarzeń, która jest dostępna u dołu strony. W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w instytucjach odbędą się wydarzenia, które zaprezentują dorobek polskiej nauki i uczonych. Jak dobrze wiemy współczesna nauka nie zna granic, dlatego ważnym elementem wydarzenia jest pokazanie jak polscy badacze funkcjonują w światowej nauce, współtworząc oraz prowadząc z sukcesami projekty badawcze o zasięgu międzynarodowym.
W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w godz. 10:00-18:00 będą dostępne 3 stanowiska doświadczalne z zakresu medycyny, matematyki i biologii. Będzie można znaleźć jest w przestrzeni interaktywnych wystaw.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
MEDYCYNA
Ludwik Hirszfeld w 1950 r. nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny za wyjaśnienie zagadki zjawiska konfliktu serologicznego między matką a płodem.
Zadanie dla uczestników: dlaczego grupa krwi ma znaczenie przy jej przetaczaniu?
Na stanowisku będzie można mieszać „krew” różnych grup i obserwować, co się dzieje w przypadku niezgodności grupy.[/vc_column_text][vc_column_text]
BIOLOGIA
Jan Prüffer, zajmował się morfologią i anatomią owadów, faunistyką regionalną i entomologią stosowaną, autor cenionych opracowań anatomicznych, dotyczących narządów zmysłowych i układu nerwowego owadów oraz badań nad wabieniem samców przez samice u motyli nocnych oraz prac dotyczących szkodników leśnych.
Zadanie dla zwiedzających: zapoznanie się z wykorzystaniem feromonów do zwalczania szkodników.
Na stanowisku będzie można dowiedzieć się, co to są feromony, do czego służą owadom i jak człowiek je wykorzystuje, zaprezentowane będą przykładowe pułapki feromonowe i najpowszechniejsze gatunki szkodników.[/vc_column_text][vc_column_text]
MATEMATYKA
Henryk Zygalski, Enigma to słynna maszyna szyfrująca, która została skonstruowana w czasie II wojny światowej. Służyła ona wywiadom niektórych państw i co ciekawe do tego celu służy im do dziś. Zasada zaszyfrowania tekstu jest dość prosta. Należy stworzyć sieć sztywnych, jednoznacznych przypisań litera szyfrowana – litera szyfrująca, zaszyfrować pierwszy znak tekstu, dokonać przesunięcia całej sieci przypisań o stały krok np. o dwie jednostki, zaszyfrować następny znak tekstu i powtarzać cyklicznie punkty 3 i 4 aż do zaszyfrowania całego tekstu. Enigma jest przykładem praktycznego zastosowania permutacji. Chodziło w niej o to, by trudno było rozszyfrować dany szyfr.
Zadanie dla zwiedzających: polega na wykonaniu własnej maszyny szyfrującej. Własnoręcznie wykonane urządzenie umożliwi nam zaszyfrowanie słów, a nawet całych tekstów. Oprócz rozwijania zdolności manualnych, uczestnicy uzyskają również możliwość sprawdzenia swoich umiejętności logicznego myślenia oraz sprawdzą swoje kwalifikacje szpiegowskie.
Zadanie dla zwiedzających: Krypteks Leonarda da Vinci. Zadanie polega na ustawieniu odpowiedniej kombinacji znaków, która umożliwi otwarcie pojemnika, i odkrycie tajemnicy ukrytej w jej wnętrzu.
Zadanie dla zwiedzających: „Łamacze szyfrów” to gra planszowa, która przeniesie nas do Poznania do 1929 roku. Gra nawiązuje do poznańskich matematyków, którzy złamali kod Enigmy. I to właśnie łamanie szyfrów podczas wędrówki po dawnym Poznaniu jest motywem przewodnim całej zabawy.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Zobacz aktywności przygotowane w ramach SPiN Day w innych miastach w Polsce:
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gmaps link=”#E-8_JTNDaWZyYW1lJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZ29vZ2xlLmNvbSUyRm1hcHMlMkZkJTJGZW1iZWQlM0ZtaWQlM0Qxa2ZuMnpFOWtOM015QmhfbWQ0ZmNndm82M2N6cm9nT0slMjIlMjB3aWR0aCUzRCUyMjY0MCUyMiUyMGhlaWdodCUzRCUyMjQ4MCUyMiUzRSUzQyUyRmlmcmFtZSUzRQ==”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Porozumienie „Społeczeństwo i Nauka” to porozumienie instytucji non-profit ukierunkowanych na rozwój społeczeństwa oparty na edukacji, nauce, technice i innowacji. Decyzja o utworzeniu organizacji została podjęta wspólnie z uczestnikami piątej konferencji „Interakcja–Integracja”. W odbywających się od 2007 roku spotkaniach biorą udział przedstawiciele centrów nauki, muzeów, instytucji, stowarzyszeń udostępniających interaktywne wystawy i organizujących wydarzenia popularyzujące wiedzę. Pomimo różnych form działania łączy nas rozbudzanie ciekawości świata, podkreślanie roli indywidualnego doświadczenia, zaangażowania, kreatywności i krytycznego myślenia. Prowadzimy nieformalną działalność edukacyjną, wspomagamy lepsze rozumienie nauki i inspirujemy dialog społeczny na temat jej roli. Zależy nam na budowaniu poczucia podmiotowości oraz odpowiedzialności. Więcej informacji na temat Porozumienia znajdziesz klikając TUTAJ.
Profil Porozumienia w serwisie Facebook.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]