Instalowane są pierwsze eksponaty i wykonywane prace związane z aranżacją przestrzeni ekspozycyjnej.
W ramach modernizacji powstaje 11 nowych stanowisk, 2 nowe elementy aranżacji ekspozycji, a 14 stanowisk jest poddawanych renowacji lub jest przebudowywanych.
Z dotychczasowej ekspozycji zniknęły m.in. stanowiska: tellurium, układ słoneczny, zębate puzzle, żyroskopowe rodeo, gry multimedialne oraz charakterystyczny model stacji kosmicznej.
Trochę inny model stacji kosmicznej pojawi się na wystawie. Będzie bardziej nowoczesny. Zupełnie zmieni się design. Myślę, że nowe eksponaty będą bardzo ciekawe dla odwiedzających. W centrach nauki obserwujemy zwiększający się trend eksplorowania i doświadczania, wykorzystujący samodzielne eksperymentowanie bez użycia multimediów. I na to też postawiliśmy tworząc koncepcję zmian. Dlatego też na zmodernizowanej wystawie pojawi się dużo stanowisk typu “hands on”, umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń przez zwiedzających – mówi Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Na zmodernizowanej wystawie pojawią się nowe stanowiska, które zostały opracowane przez zespół Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wśród nich znalazły się m.in. Wielki Wóz, muzyka kosmosu, kto nam zasłania Księżyc?, grawitacja, czarna dziura, turniej rakiet, upadki meteorytów czy prędkość orbitalna.
Bardzo zależało nam na tym, aby w Centrum pojawiał się eksponat “science and art”. Z poziomu parteru widać już “gwiazdy”. Zwiedzającym chcemy pokazać Wielki Wóz. Zobaczą go z kilku miejsc i w każdym będzie wyglądał inaczej. Dlaczego? Bo pokażemy go z innego miejsca we wszechświecie – podkreśla Monika Wiśniewska.
Komunikaty ekspozycyjne będą dostępne dla zwiedzających w języku polskim i angielskiego, a także w języku Braille’a.
Planowaliśmy, że pierwsi goście zobaczą zmodernizowaną wystawę w I kwartale bieżącego roku. Na drodze stanęła jednak epidemia koronawirusa. Ma ona wpływ na prace i możliwości techniczno-logistyczne wykonawcy i podwykonawców, w związku z czym okres modernizacji został wydłużony. Obecnie planujemy, że do połowy tego roku uda nam się zakończyć prace i udostępnić ekspozycję. Chcielibyśmy, aby pierwsi widzowie zobaczyli ją podczas toruńskiej majówki.
Koszt modernizacji wystawy “O obrotach” wynosi 1 186 950 zł (z podatkiem VAT). Wykonawcą prac jest firma Logic Gate.