tel. +48 56 690 49 90
tel. + 48 56 690 49 51 (kasy)
pl Polski
0
osób, które skorzystały z naszej oferty
0
zrealizowanych warsztatów
0
zrealizowanych zajęć w pracowniach
0
tur zwiedzania
0
ścieżek tematycznych

ŚWIĘTUJ Z NAMI!

11-12 listopada 2023 r.

| otwarte pracownie | warsztaty | pokazy naukowe | skrzynie pełne eksperymentów | debata o sztucznej inteligencji (AI)

AKTYWNOŚCI
i STANOWISKA

program w przygotowaniu

Grafika wygenerowana w/przez Midjourney

MŁYN WIEDZY

PRACOWNIA KOLOROWYCH EKSPERYMENTÓW

Warsztaty odbędą się w godz. 11:05, 13:05, 15:05.

Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie wykonaj kolorowe doświadczenia. Jest to nie tylko świetna zabawa, ale okazja do zdobywania i odkrywania w sobie pasji.

Dzięki eksperymentom dostrzegają większy sens uczenia się jednocześnie wchodzą w świat nauk ścisłych w bardzo atrakcyjny i ciekawy sposób. Warsztat rozwija umiejętność dedukcji, przewidywania, a przede wszystkim zadawania pytań.

Zarazimy uczestników pasją do zdobywania wiedzy nie tylko z książek, ale z całego otoczenia.
INSTRUKCJA OBSŁUGI ŻYCIA

Zajęcia odbędą się o w godz. 11:15, 13:15, 15:15.

Wszystkie dobra stworzone przez człowieka posiadają swoją własną instrukcję obsługi. Zawiera ona wszelkie niezbędne informacje jak dany produkt używać, jednak czy życie posiada podobny zapis?

Każdy organizm żywy na planecie łączy jedna cecha wspólna. Posiadają one (tak samo jak i my) materiał genetyczny, który dla naukowców znany jest jako “kwas deoksyrybonukleinowy” lub po prostu jako DNA. DNA mimo swojej skomplikowane natury, jest niezwykle proste do otrzymania.

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się czym właściwie jest DNA, własnoręcznie uzyskają je z materiału biologicznego oraz przyjrzą mu się.
Warsztaty związane z optyką: soczewki, zwierciadła, , interferencja, rozszczepienie i polaryzacja światła, eksperymenty związane z panelami słonecznymi i podczerwienią.

Zajęcia odbędą się w godz. 12:00, 14:00, 16:00.
MOJA MAŁA OJCZYZNA

Zajęcia odbędą się w godz. 13:05, 15:05, 16:05.

Polska to piękny kraj pełen różnorodnych dóbr i wspaniałych krajobrazów. Lasy, jeziora, góry,  morze – z tego wszystkiego możemy korzystać, ciesząc się darami natury. Jednak Polska to również gospodarka: rolnictwo, górnictwo, rybołówstwo, leśnictwo.

W trakcie zajęć uczestnicy wykonają ozdobę, która będzie przypominać im o  rodzimej faunie.
KOPERNIK W 4 ODSŁONACH

stanowiska dostępne w godz. 11:00-17:00

Kopernik jako lekarz

Mikołaj Kopernik jest znany najbardziej ze swych osiągnięć w astronomii, jednak na co dzień był przede wszystkim lekarzem. Medycyna w jego czasach znacznie różniła się od tej współczesnej – lekarz nie tylko wypisywał receptę, ale także samodzielnie przygotowywał lekarstwo w oparciu m.in. o wiedzę zielarską.

Na stanowisku odwiedzający będą mogli zapoznać się z ziołami używanymi w Polsce czasów kopernikańskich, dowiedzieć się o ich właściwościach, a także przygotować dla siebie własną mieszankę przypraw. Najmłodsi zaś będą mogli wykleić obrazek za ich pomocą.

Kopernik pracownik kancelarii i urzędnik

Mikołaj Kopernik pełnił wiele funkcji administracyjnych i urzędów, był m.in. kanclerzem kapituły katedralnej warmińskiej. Podczas wykonywania swoich obowiązków przygotowywał rozmaite dokumenty i pisma.

Uczestnicy dowiedzą się jak wyglądała praca w ówczesnej kancelarii. Poza trym sami wcielą się w pisarza sprzed wieków i spróbują swoich sił w pisaniu gęsim piórem przygotowując dokument opatrzony pieczęcią.

Pracownia astronomiczna Mikołaja Kopernika

Wbrew powszechnym wyobrażeniom Kopernik nie używał lunety w swoich obserwacjach nieba. Jakimi urządzeniami zatem się posługiwał?

Na stanowisku uczestnicy poznają przyrządy astronomiczne z czasów Kopernika. Ponadto sprawdzą działanie urządzeń, o jakich Kopernik mógł tylko pomarzyć, oraz sami skonstruują prosty spektroskop.

Kopernik w sztuce

Postać Mikołaja Kopernika inspirowała wielu artystów na przestrzeni wieków. Kosmos fascynował nie tylko naszego wielkiego astronoma, ale również pobudza wyobraźnie dzieci na całym świecie.

Na stanowisku uczestnicy będą mogli dać upust swoim artystycznym fantazjom i wykonać pod kierunkiem specjalisty z dziedziny sztuki prace plastyczne nawiązujące do tematyki wszechświata i Mikołaja Kopernika.
Podczas zwiedzania Młyna Wiedzy szukajcie naszych pracowników ze “skrzynią pełną eksperymentów”. Z ich pomocą będziecie mogli wykonać, z pozoru proste, lecz często zaskakujące doświadczenia. Przekonacie się, jak obecna w naszym życiu, a przy tym, jak ciekawa jest fizyka. Wykonując zadania dowiecie się: jak to możliwe?… jak to działa?…

 • Jak działa soczewka?
 • Soczewka Fresnela
 • „Zaczarowane” okulary
 • Papier termoczuły
 • Grające sprężyny
 • Gwiżdżąca rura
 • Grający balon
 • Siła odśrodkowa
 • Telefon
 • Znikająca moneta
 • Kołyska Newtona
 • Balansujący ptak.
 • Magiczna skarbonka
 • Żyroskopowe bączki
 • Kula plazmowa

  Nauka przez zabawę w eksperymentowanie, to czasu wolnego świetne wykorzystanie!
 • UNIWERSYTET MIKOŁAJA KOPERNIKA
  W TORUNIU | FUNDACJA AMICUS

  JESTEŚ TYM CO JESZ

  Na stanowisku Koła Biotechnologów poprzez wykorzystanie ogólnodostępnych w domu produktów oraz parę asów z rękawa prosto z laboratorium, dowiecie się z jakich związków organicznych zbudowany jest każdy organizm. Lipidy, cukry i białka, bo to o nich mowa, dostarczamy naszemu organizmowi wraz z dietą. Dlatego właśnie, kierując się zasadą „jesteś tym co jesz”, na naszym stanowisku porozmawiamy o dobrych i złych nawykach żywieniowych i o tym jaki one mają wpływ na cały nasz organizm.

  
Oprócz tego, wspólnie z naszymi naukowcami, zbadacie istotność kwaśnego i zasadowego środowiska w naszym ciele, tym samym poznając czym jest skala pH.

  Stanowisko dostępne 11 listopada w godz. 11:00-17:00

  GLINIANA WYOBRAŹNIA

  Podczas pokazu, dzieci będą miały okazję odkryć tajniki rzeźbienia w glinie. Każdy uczestnik będzie mógł spróbować stworzyć swoje własne małe arcydzieło, wydobywając ze swojej wyobraźni i kreatywności fantastyczne formy.

  Stanowisko dostępne 12 listopada w godz. 11:00-17:00

  STRASZYKI: TAJEMNICZY ŚWIAT KAMUFLAŻU I KRYPTYCZNYCH OWADÓW

  
Wspólnie odkryjemy tajemniczy świat straszyków, owadów z rodziny Phasmatidae, które doskonale potrafią kamuflować się w środowisku. Dzieci dowiedzą się, jak straszyki udają rośliny i gałęzie, by uniknąć niebezpieczeństw.

  Na stoisku dzieci będą miały okazję obserwować te mistrzowskie techniki kamuflażu, a dla tych odważniejszych będzie możliwość zrobienia wspólnego zdjęcia.

  Stanowisko dostępne 11 i 12 listopada w godz. 11:00-17:00

  KATEDRA LITERATURY, KULTURY
  I MEDIÓW NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO UMK

  Kolorowanki i quizy z postaciami z baśni braci Grimm, puzzle i quizy z motywami krajów niemieckojęzycznych.

  WYŻSZA SZKOŁA GOSPODARKI
  W BYDGOSZCZY

  WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ

  Wykorzystanie okularów VR do prezentacji wirtualnych modeli anatomicznych. Na stanowisku zostaną zaprezentowane rzeczywiste modele: anatomiczny oraz ludzkiego szkieletu.

  Pobierz program

  POKAZY
  NAUKOWE

  Specjalnie dla nas poprowadzą je “Heweliusze Nauki”.

  Tym razem zobaczycie pokaz popularnonaukowy “THE RUBBER DUCK SHOW”.

  Służą do zabawy i wywołują uśmiech. Niektórzy, tak jak my, je kolekcjonują. Kochamy je i uwielbiamy używać ich w naszych eksperymentach. O czym mowa?

  O gumowych kaczuszkach! Wykorzystując ich niesamowite właściwości oraz szeroką gamę form i kolorów zaprezentujemy Wam niezapomniane widowisko fizyki, matematyki i nie tylko!

  Pokaz, który będziecie mieli okazję zobaczyć “na żywo” – zajął trzecie miejsce w konkursie “European Science Show Competition – Science Me! 2022” (Genewa, Szwajcaria).

  Pokazy odbędą się każdego dnia w przestrzeni wystawy “Rzeka” (2. piętro) budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (MW1).

  Zapraszamy o godz. 11:30, 13:30 i 15:30. Pokazy odbędą się w przestrzeni wystawy “Rzeka” (2. piętro MW1).

  DEBATA
  O SZTUCZNEJ INTELIGENCJI

  12 listopada 2023, godz. 16:00-18:00
  Centrum Innowacyjnej Edukacji (MW2)

  wstęp wolny | liczba miejsc ograniczona

  Debatę realizujemy przy współpracy z Radiem 357

  Zobacz transmisję debaty na naszym kanale You Tube

  PROFILAKTYKA
  UZALEŻNIEŃ
  BEHAWIORALNYCH

  W trakcie jubileuszu zapraszamy do skorzystania z punktu konsultacyjnego, w którym będzie prowadzona profilaktyka uzależnień behawioralnych.

  W punkcie będzie można porozmawiać z pedagogiem i psychologiem o problemach związanych z wychowaniem i dorastaniem, ze  szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z uzależnieniami. Osoby w punkcie pokierują osoby potrzebujące wsparcia do odpowiednich specjalistów i wskażą placówki, które mogą dokonać diagnozy i prowadzą terapię uzależnień behawioralnych. 

  Punkt będzie dostępny na parterze głównego budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (MW1) w godz. 11:00-17:00.

  Zapraszamy również na warsztat profilaktyczny dla rodziców i opiekunów związany z uzależnieniami behawioralnymi.

  Zajęcia będą odbywały się na 6. piętrze budynku MW1 jeden raz podczas każdej tury zwiedzania. Godzinne warsztaty będą prowadzone w formie sesji dialogowych (prezentacja oraz sesja pytań od uczestników i odpowiedzi specjalistów). W każdym warsztacie będzie mogło wziąć udział maksymalnie 50 osób.

  Warsztat profilaktyczny odbędzie się w godz. 12:00-13:00, 13:30-14:30 i 15:00 do 16:00.

  PRZESTRZEŃ
  ZABAWY

  IKEA Bydgoszcz

  Podczas świętowania jubileuszu - nasz nowy partner - IKEA Bydgoszcz - udostępni przestrzeń wypełnioną elementami najnowszej kosmicznej kolekcji dziecięcej AFTONSPRAV. Znajdziecie ją na 4. piętrze na wystawie „… To takie proste!”.

  W nowym kąciku zabaw nasi najmłodsi goście będą mogli wcielić się w członków "Akademii Kosmicznej IKEA" i przetestować zabawki z najnowszej kolekcji, która ma za zadanie wspierać rozwój najmłodszych, poprzez kreatywną i angażującą zabawę.

  Znajdziecie tam również przestrzeń do kolorowania, zabaw ruchowych, puzzle oraz gry edukacyjne, które pozwolą Wam odkrywać tajemnice przestrzeni kosmicznej, rozwijać wyobraźnię i umiejętności artystyczne. 

  CZEKAMY
  NA CIEBIE

  Świętujemy w sobotę i niedzielę w godz. 11:00-13:00, 13:00-15:00, 15:00-17:00.

  Bezpłatne zaproszenia na zwiedzanie wystaw i dodatkowe aktywności odbierzesz od 3 listopada 2023 r. w kasach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

  Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 4 zaproszenia na daną turę zwiedzania (w wybranym dniu).

  PARTNERZY
  JUBILEUSZU

  Skip to content