tel. +48 56 690 49 90
tel. + 48 56 690 49 51 (kasy)
pl Polski

WAKACYJNE WARSZTATY W MŁYNIE WIEDZY

Cieszymy się, że chcesz zaplanować wizytę w naszym centrum nauki w okresie wakacyjnym. Ofertę będziemy realizowali od 28 czerwca do 31 sierpnia 2022 roku.

Przygotowaliśmy nowe tematy warsztatów, które odbywają się od wtorku do niedzieli. Zajęcia dedykujemy do odbiorcy od 6. roku życia. Zapraszamy również do zwiedzania interaktywnych wystaw, które są dostępne w głównym budynku oraz w Centrum Innowacyjnej Edukacji.

Informacje praktyczne:

Tematy wakacyjnych warsztatów

WTOREK

Mamy szczęście, że jako ludzie zostaliśmy wyposażeni w zmysł wzroku, który bardzo dokładnie przesyła obrazy do naszego mózgu. Nasze oczy oraz mózg współpracują ze sobą tworząc układ widzenia.

Nie wszystko jednak jest doskonałe. Nasze oczy i mózg nie są niezawodne, a wykorzystując wiele złudzeń optycznych można je oszukać na różne sposoby.

Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli oszukać swój zmysł wzroku obserwując mi.in. obrazy 3d, stereogramy, a także spróbują stworzyć samemu znikający obrazek. Wykonają też eksperyment – niespodziankę.

ŚRODA

Pluszowy miś od ponad stu lat jest to nieodłączny atrybut dzieciństwa. Jak doszło do tego, że groźny niedźwiedź stał się przytulanką?

W trakcie warsztatu poznamy fascynującą historię tej maskotki. Młodsi będą mieli okazję poznać najbardziej znane misie z dawnych bajek i spróbują zgadnąć, jakie mają imiona. Przekonają się także, jak naprawdę nazywa się Kubuś znany jako Puchatek.

Uczestnicy wykonają własną maskotkę w dawnym stylu korzystając z rzeczy codziennego użytku: skarpety, kaszy i skrawków materiałów.

CZWARTEK

Lato to okres nie tylko upałów, ale i wielu innych ekstremalnych zjawisk pogodowych – wśród nich na szczególną uwagę zasługują burze.

Na warsztatach poznamy różne typy burz oraz prześledzimy ich rozwój i zanik.

Dowiemy się jak to możliwe, że w gorący dzień czasem spada nam na głowy lód, a niebo rozbłyskuje i grzmi piorunami. Małe „piorunki” uda nam się nawet wytworzyć podczas naszych prostych i zupełnie bezpiecznych eksperymentów.

Poznamy również różne mitologiczne wyobrażenia burz, prześledzimy historię ich badań oraz dowiemy się czym są burzowe duszki.

Na koniec zastanowimy się dlaczego burze mogą interesować astronoma i biologa.

PIĄTEK

W czasach prekolumbijskich, po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego, istniały fascynujące cywilizacje, których dziedzictwo możemy podziwiać do czasów obecnych. Majestatyczne piramidy, budowle pośród chmur, zarośnięte świątynie ukryte w sercu dżungli, czy tajemnicze posągi pradawnych bóstw – jakie sekrety kryją?

Na warsztatach postaramy się przybliżyć Wam największe cywilizacje prekolumbijskie Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej.

Będziemy odkrywali zagadki kalendarza Azteckiego, Inkaskiego pisma kipu i astronomicznej wiedzy Cywilizacji Majów.

Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł własnoręcznie wykonać rzemieślniczą pamiątkę związaną z powyższymi kulturami: naszyjnik i pióropusz. 

SOBOTA

Wieloryby, podobnie jak orki i delfiny należą do rzędu waleni. Są największymi zwierzętami żyjącymi na Ziemi. Jednak, czy zawsze tak było? Co tak naprawdę o nich wiemy?

Podczas warsztatu uczestnicy prześledzą ewolucję tych niezwykłych zwierząt i przekonają się, jak wyglądały one przed milionami lat.

Poznają też współcześnie żyjących przedstawicieli waleni. Wykonają kilka prostych eksperymentów, które przybliżą im życie i zwyczaje tych olbrzymich morskich ssaków.

Wykonają również pracę plastyczną z ruchomymi elementami. Jej bohaterem będzie oczywiście wieloryb.

NIEDZIELA

W trakcie warsztatu uczestnicy poznają tajniki działania naszego narządu słuchu, czyli ucha.

Dowiedzą się dlaczego słyszymy, co to jest dźwięk i dlaczego dźwięki mają różną barwę czy wysokość. Wspólnie zastanowią się co jest potrzebne, aby dźwięk się rozchodził i czy w kosmosie coś słychać?

Poznają też historię  instrumentów, ich podział i przykłady historyczne.

W drugiej części warsztatu wykonają, pod okiem prowadzącego, swój własny instrument lub instrumenty, który będą mogli zabrać do domu.

Informacje o ofercie:

Skip to content