W 2015 roku Toruń będzie gospodarzem siódmej konferencji centrów nauki „Interakcja-Integracja”. – To duże wyróżnienie dla naszego miasta i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – przyznaje Monika Wiśniewska, dyrektor toruńskiego centrum nauki.
Pierwsze edycje konferencji organizowało warszawskie Centrum Nauki Kopernik. W tym roku przedstawiciele centrów nauki spotkali się w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. To właśnie tam Rada Programowa Porozumienia SPIN (Porozumienie Społeczeństwo I Nauka) podjęła decyzję, aby prawo zorganizowania siódmej edycji konferencji „Interakcja-Integracja” przypadło Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. – Ta środowiskowa konferencja to wyzwanie dla naszego młodego centrum. Jestem przekonana, że dzięki temu spotkaniu pokażemy, że Toruń i nasz region stworzyły bardzo dobre warunki do popularyzacji nauki w niestandardowy sposób – przekonuje Monika Wiśniewska.
Kandydaturę Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy poparł Michał Zaleski, prezydent Torunia: „Niezmiernie cieszy mnie fakt, iż Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy pomimo że jest instytucją młodą, zdążyło już zaznaczyć swoją obecność na arenie ogólnopolskiej aktywnie włączając się we współpracę centrów nauki i innych organizacji ukierunkowanych na rozwój społeczeństwa opartego na edukacji, nauce, technice i innowacji. W pełni popieram działania mające na celu promocję Instytucji oraz kreowanie wizerunku Torunia jako nowoczesnego ośrodka kultury i nauki” – napisał w liście popierającym starania CNMW o organizację konferencji.
„Interakcja-Integracja” służy określeniu społecznej roli centrów nauki, wymianie doświadczeń i realizacji projektów w dziedzinie nowoczesnej edukacji. Oprócz przedstawicieli działających już centrów nauki uczestniczą w niej entuzjaści komunikacji i edukacji naukowej, którzy chcą w swoich regionach lub miastach powołać do życia tego typu placówki. W ostatniej edycji konferencji wzięło udział ponad 150 uczestników.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest pierwszym centrum nauki w województwie kujawsko-pomorskim. Celem centrum nauki jest przekazywanie wiedzy w sposób interaktywny. W centrum znajdują się zarówno wystawy stałe, jak i czasowe. Można w nim osobiście przeprowadzać eksperymenty i stać się na chwilę prawdziwym naukowcem.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy ma siedzibę w dawnych Młynach Richtera. Inwestycja została zrealizowana przez toruński samorząd oraz dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu wyniosła blisko 21 mln złotych, z czego prawie 13,5 mln zł pochodziło ze środków RPO, a 7,3 mln zł ze środków Gminy Miasta Toruń.