Od 20 marca wprowadzamy nowe warsztaty dla przedszkolaków, a od 2 kwietnia będzie można oglądać zdjęcia dzikiej przyrody w ramach pokonkursowej wystawy „Wildlife Photographer of the Year 2014”. Warto też zobaczyć najnowszą wystawę optyczną – „Gdzie wzrok nie sięga”.
Od najbliższego piątku przedszkolaki będą mogły wziąć udział w zajęciach „Eko Maluchy”. W ich trakcie zostanie zbudowana oczyszczalna ścieków, „umyta” woda oraz będą pomalowane dźwięki lasu. Warsztaty są adresowane do dzieci w wieku od pięciu do sześciu lat i mają na celu kształtowanie postaw proekologicznych wśród najmłodszych. Warsztaty będą odbywały się w godz. 10.00-10.45, pozostały czas do godz. 12.00 opiekunowie będą mogli wykorzystać na zwiedzanie interaktywnych wystaw.
Dla najmłodszych przygotowaliśmy również zajęcia we wtorki. W przestrzeni pracowni kreatywnej dla dzieci „przeBUDOWA” odbywają się trzy zajęcia (do wyboru przez opiekunów): „Wesołe Miasteczko Profesora Młynka i Jego Przyjaciół”, „Czarodziejska szafa gra!” oraz „Odkrywamy planetę”. Pierwsze, dedykowane dzieciom w wieku od 3 do 4 lat, to okazja edukacyjna stwarzająca możliwość zaobserwowania jakie role grupowe pełnią dzieci, jak odnajdują się w relacjach międzyludzkich. Jak radzą sobie z wewnętrznymi konfliktami i jak rozwiązują problemy w kontaktach z innymi.
Dla starszych dzieci (5-6 lat) przygotowano zajęcia „Czarodziejska szafa gra!”. Zajęcia są połączeniem edukacji muzycznej z elementami Metody Ruchu Rozwijającego. Dzieci, nie tylko, udoskonalą swoją zdolność myślenia dywergencyjnego, nauczą się także procesu przekuwania swoich pomysłów na konkretne plany i działania. Przy okazji przećwiczą umiejętności oceniania wielkości, szeregowania, grupowania elementów, stosunki przestrzenne i proste rachunki.
„Odkrywamy planetę” to zajęcia skierowane do dzieci w wieku od 3-6 lat. Podczas warsztatów powstaną rakiety kosmiczne, a uczestnicy odbędą podróż, aby odkrywać nowe planety. Dzięki nabytej wiedzy o planetach Układu Słonecznego – przedszkolaki, nie tylko odkryją niezwykłą planetę, ale także zaplanują jak będzie wyglądać na niej życie, tworząc niepowtarzalne wynalazki pomocne nowym mieszkańcom planety.
Wtorkowe zajęcia rozpoczynają się o godz. 10.00 i trwają przez 2,5 godziny. W tym czasie przez godzinę (do 80 minut) dzieci uczestniczą w warsztatach, a pozostały czas jest przeznaczony na zwiedzanie wystaw CNMW z opiekunem.
„Gdzie wzrok nie sięga”
W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy można oglądać najnowszą czasową wystawę optyczną – „Gdzie wzrok nie sięga”. Ogólnopolska premiera tej ekspozycji odbyła się w toruńskim centrum nauki podczas konferencji „Interakcja-Integracja”, największej środowiskowej konferencji popularyzatorów nauki w Polsce. Trzecia wystawa optyczna to 30 eksponatów, które pokazują i wyjaśniają zjawiska w większości niewidzialne dla człowieka, bądź z zwykłym świetle. „Gdzie wzrok nie sięga”, bo taki tytuł nosi ekspozycja, obejmuje zjawiska związane z polaryzacją i interferencją światła, a także z ultrafioletem i podczerwienią. Znaczna część ekspozycji ilustruje w bardzo atrakcyjny sposób ścisły związek nauki z nowoczesną techniką, odkrywając przed zwiedzającym m.in. tajniki kina 3D, ekranów LCD, czujników alarmowych, zabezpieczeń dokumentów w promieniach UV, holografii, filtrów fotograficznych.
Dzika przyroda na fotografiach
Od 2 kwietnia będzie można oglądać wystawę zwycięskich prac z konkursu fotograficznego „Wildlife Photographer of the Year 2014”, organizowanego przez Natural History Museum w Londynie oraz BBC Worldwide. Konkurs odbywa się rokrocznie od 1965 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. „Życie, to wyczucie czasu i miejsca. Bycie we właściwym czasie i we właściwym miejscu, może stanowić o zdobyciu pożywienia lub pozostaniu głodnym, o znalezieniu partnera, a nawet o życiu lub śmierci. Ta pokonkursowa wystawa pokazuje takie właśnie sytuacje, dzięki byciu autorów zdjęć we właściwym miejscu i czasie. Kilka chwil później, kilka sekund wcześniej i te momenty mogłyby nie zostać uchwycone. Życie płynie szybko. Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie – dzieją się ciągle, raz za razem” – przekonuje organizator wystawy.
Ekspozycja będzie dostępna do 25 kwietnia br. Patronat Honorowy nad wystawą w Polsce objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Ogólnopolskim sponsorem wystawy jest Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie. Organizatorem tourne wystawy po Polsce jest Agencja Zegart.
Zdjęcie: Matthew Smith, Wielka Brytania/Australia, “Przepływając”