3 czerwca zapraszamy na piknik “KOPERNIK z petardą”, czyli po raz kolejny naukowo świętujemy Dzień Dziecka.
Podczas tegorocznej edycji wydarzenia będzie można skorzystać z kilkudziesięciu stanowisk w trzech strefach: nauki, bezpieczeństwa i zabawy. Piknik odbędzie się w godz. 11:00-17:00 na parkingu przed głównym budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (MW1). Udział w pikniku jest bezpłatny.
Oprócz stanowisk przygotowanych przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą dostępne aktywności szkół wyższych, służb mundurowych, instytucji edukacyjnych i kulturalnych działających w Toruniu i regionie.
Ze względów organizacyjnych zwracamy się z prośbą o przybycie na wydarzenie komunikacją miejską, jednośladami, spacerem. Liczba miejsc parkingowych dla pojazdów osobowych będzie bardzo ograniczona.
Zwiedzanie wystaw w głównym budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz ekspozycji “Ścieżki dorastania” w Centrum Innowacyjnej Edukacji (MW2) w dniu odbywania się pikniku jest odpłatne. Bilety można zakupić w kasach CNMW oraz w systemie sprzedaży online.
STREFA NAUKI
Na stanowisku uczestnicy zyskają możliwość przyjrzenia się i bliższego poznania świata pszczół. Będą mogli porównać pszczołę do innych owadów błonkoskrzydłych, takich jak osa czy szerszeń. Przekonają się, jak istotną rolę zapylacze odgrywają w życiu ludzi i dlaczego niektóre rośliny zapylane są ręcznie przez człowieka. Dowiedzą się, jakie cuda oprócz miodu pozyskujemy od tych małych owadów oraz jak sprawić, aby nasze otoczenie było dla nich przyjazne. Nasi goście będą mieli okazję własnoręcznie wykonać pięknie pachnącą świece z wosku pszczelego oraz ozdobić małą pszczelą zawieszkę.
Rośliny i zwierzęta pod lupą
Na stanowisku uczestnicy pikniku będą mieli okazję przeprowadzić obserwacje przyrodnicze w dużym powiększeniu. Przyjrzą się różnym częściom roślin, takim jak liście, kwiaty, czy nasiona. Poznają liczne ciekawostki na ich temat oraz dowiedzą się jakie jest ich znaczenie dla środowiska i dla ludzi. Odwiedzający stanowisko goście zobaczą również owady. Obserwując ich oczy, skrzydła i odnóża, przekonają się, jak zróżnicowane są to zwierzęta. Atrakcją stanowiska będzie z pewnością możliwość podglądania w powiększeniu wielu drobnych zwierząt, które wiodą wodny tryb życia. Będą wśród nich niewielkie skorupiaki, larwy owadów oraz inne niesamowite stworzenia.
Maszyny proste
Na stanowisku uczestnicy zapoznają się z różnymi rodzajami maszyn prostych. Będą mieli okazję przekonać się, co wspólnego mają z nimi nożyczki oraz dziadek do orzechów? Przeprowadzą nieskomplikowane eksperymenty aby dowiedzieć się jakie korzyści daje człowiekowi użycie m.in. dźwigni czy równi pochyłej. Dzięki temu lepiej zrozumieją zasadę ich działania oraz uświadomią sobie dlaczego tego typu urządzenia są stosowanie w codziennym życiu już od czasów starożytnych.
U medyka Kopernika
Mikołaj Kopernik, poza tym że dokonał rewolucji w astronomii, kojarzy się nam z Toruniem. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że astronomia była jego pasją a nie zawodem. Z wykształcenia był on lekarzem i prawnikiem kanonicznym. Lekarzem był na tyle znanym i szanowanym, że sami Królowie Polski prosili o jego porady. Na stanowisku uczestnicy zapoznają się zawodem lekarza w czasach Mikołaja Kopernika, dowiedzą się jakim był medykiem. Rozszyfrują przepisy na masło ziołowe i herbatę smakową napisane zgodnie ze stylem recept pisanych przez Mikołaja Kopernika.
W średniowiecznej aptece
Do obowiązków medyka w czasach Kopernika należało nie tylko wypisanie recepty, ale również własnoręczne przygotowanie czasami dosyć wymyślnej receptury i podaniu leku choremu. Na stanowisku będzie można zobaczyć (gołym okiem i pod lupą) i powąchać składniki dawnych leków i dowiedzieć się jak dany składnik wpływał na zdrowie. Samodzielnie sporządzimy wymyślne receptury wypisując ich składniki na stylizowanych kartach recept ozdobionych symbolem ówczesnej medycyny czyli konwalią.