18 marca zapraszamy na bezpłatne spotkanie Klubu Nauczyciela. Jego tematem bedą napoje energetyzujące.
W pracowni biologicznej odbędą się warsztaty, w trakcie których zostaną poruszone następujące zagadnienia:
- Czym w świetle obecnego prawa są napoje energetyzujące/energetyczne?
- Czym różnią się od innych napojów zawierających kofeinę (teinę, mateinę, guaraninę, to wszystko nazwy określające ten sam związek chemiczny, jednak informują one, skąd on pochodzi)?
- Co to jest kofeina?
- Jaka jest zasada działania kofeiny na organizm ludzki?
- Mechanizm zmęczenia
- Dlaczego nadmiar kofeiny jest szkodliwy dla ludzi?
- Dlaczego jej nadmiar jest destrukcyjny dla organizmów osób młodocianych?
- Dlaczego napoje zawierające naturalnie kofeinę są dla nas znacznie lepsze i zdrowsze?
W tracie części doświadczalnej nauczyciele przeprowadzą doświadczenia związane m.in. z izolacją kofeiny. Poza tym będzie można przeprowadzić kilka reakcji wykrywających glukozę i fruktozę – syrop glukozo-fruktozowy, będący być może gorszym dodatkiem (?) do napojów energetyzujących niż kofeina.
Spotkanie odbędzie się 18 marca 2024 roku w godz. 17:00-19:00 w pracowni biologicznej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (budynek MW1). Zgłoszenia są przyjmowane pod adresem poczty elektronicznej: a.szarszewska@centrumnowoczesnosci.org.pl. W temacie prosimy wpisać „Klub Nauczyciela, 18.03.2024”. W treści wiadomości: imię i nazwisko, nazwę szkoły oraz numer telefonu.
Informacji w sprawie warsztatów udziela Anastasija Szarszewska, tel. 56 690 49 90 wew. 607.