[vc_row][vc_column][vc_column_text]
We wrześniu i październiku zapraszamy przedszkolaki i uczniów szkół podstawowych do udziału w bezpłatnych warsztatach ekologicznych w ramach projektu “Co w mieście bzyczy?”.
Projekt “Co w mieście bzyczy?” jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Jest skierowany do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych z terenu Torunia i woj. kujawsko-pomorskiego. Głównym celem projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej poprzez edukację, informację oraz popularyzację właściwych postaw człowieka wobec środowiska.
Informujemy, że zakończyliśmy rejestrację na zajęcia.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]
Warsztat “Zielone miasto”
Uczestnicy: przedszkolaki i uczniowie kl. 1-3 SP
Intensywny rozwój miast rzadko idzie w parze z dbałością o środowisko przyrodnicze i warunki życia człowieka w mieście. Skupienie na rozwoju infrastruktury komunikacyjnej i zabudowie mieszkaniowej powoduje, że stale maleją obszary zieleni. Koncepcja zrównoważonego rozwoju miast wskazuje nie tylko na korzyści, jakie ludzie czerpią z przyrody, ale również na rosnące koszty związane z utratą bioróżnorodności i degradacją środowiska oraz konieczność ochrony obszarów zieleni miejskiej. Ważną rolę odgrywa edukacja społeczeństwa i podejmowanie przez nie inicjatyw, służących zwiększaniu powierzchni terenów zielonych.
W czasie zajęć dzieci zapoznają się z rolą zieleni w miastach, porównają zróżnicowanie organizmów na trawniku, przydrożach i dzikiej łące, będą mogły wykazać się kreatywnością, wykonując pracę plastyczną „Liściaste stwory”.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]
Warsztat “Pszczoły w mieście”
Uczestnicy: uczniowie kl. 1-4 SP
Wszystkie gatunki należące do rodzaju Apis żyją w zorganizowanych społeczeństwach. Znane są cztery gatunki pszczół : pszczoła wschodnia, pszczoła olbrzymia, pszczoła karłowata i pszczoła miodna. Znaczenie ekologiczne pszczół jest ogromne gdyż aż 70% gatunków roślin potrzebuje owadów zapylających. 1 pszczoła odwiedza 700 kwiatów dziennie a rój pszczół jest w stanie zapylić 21 milionów kwiatów w ciągu jednego dnia. W ostatnim czasie obserwuje się zwiększenie wymierania pszczół. Jedną z przyczyn takiego zjawiska może być stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie w czasie ich kwitnienia , a także zmiany w środowisku naturalnym powodujące zmniejszenie ilości roślin stanowiących pożytek dla pszczół.
Podczas trwania warsztatu przyjrzymy się tym niezwykłym owadom, zobaczymy gdzie żyją i czy łatwo żyć pszczołom w mieście. Zbudujemy dla nich schronienie, które będzie można zabrać ze sobą.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]
Warsztat “Po co nam drzewa?”
Uczestnicy: uczniowie kl. 4-8 SP
Praktycznie wszyscy zgadzają się, że drzewa, zwłaszcza te duże, są ozdobą miasta i wykazują duże walory estetyczne. Produkują tlen, nawilżają i oczyszczają powietrze, ułatwiają retencjonowanie wody i obniżają temperaturę w czasie upałów. Zieleń, w szczególności wtedy, kiedy otacza budynki mieszkalne, a także obiekty użyteczności publicznej może również pełnić funkcję izolacyjną – ograniczając negatywny wpływ hałasu oraz zanieczyszczeń powietrza na mieszkańców. Niektóre gatunki np. drzew iglastych mogą również ograniczać ilość szkodliwych bakterii w powietrzu wydzielając związki chemiczne zwane fitoncydami, które działają bakteriobójczo.
Uczestnicy warsztatów m.in. poznają różnorodne gatunki drzew i krzewów występujących w Polsce, będą potrafili wyjaśnić korzyści płynące z obecności drzew w życiu człowieka i środowisku przyrodniczym. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8362″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row]