W październiku rozpoczynamy cykl wykładów “Wtorki z socjologią”. Po wakacyjnej przerwie wracają również spotkania z psychologami z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Po raz pierwszy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będziemy mogli spotkać się z toruńskimi socjologami w ramach cyklu “Wtorki z socjologią“. To jeden z efektów współpracy, którą podjęliśmy w okresie wakacyjnym z Instytutem Socjologii UMK. Dzięki niej wspólnie chcemy otworzyć się na odbiorców zainteresowanych tematami społecznymi oraz zaprezentować wyniki badań prowadzonych przez toruńskich badaczy społecznych.
Jak mówi dr hab. Krzysztof Pietrowicz, prof. UMK, dyrektor Instytutu Socjologii UMK:
Otaczającą nas rzeczywistość społeczną postrzegamy na co dzień za pośrednictwem swoich przekonań i poglądów: politycznych, estetycznych, kulturowych. Horyzonty naszego poznania wyznaczają też grupy do których przynależymy. Spotkania w ramach “Wtorków z socjologią” mają być próbą wyrwania się z tych ograniczeń i spojrzenia z dystansu na rozmaite zjawiska. Będzie można posłuchać i podyskutować o społecznych kontekstach przemian sektora energetycznego, o tym czym jest sprawiedliwość, o tym co stało się z kibicami i kibicowaniem, a także o wielu innych interesujących kwestiach.
“Wtorki z psychologią” to cykl wykładów, które mają na celu popularyzować psychologię jako naukę, przybliżać wyniki badań (szczególnie tych najnowszych) prowadzonych przez naukowców oraz to co wiadomo z frontu obserwacji praktyków. Zapraszani prelegenci są nie tylko ekspertami w obszarze, o którym opowiedzą podczas swoich wystąpień, ale też potrafią przekazać swoją wiedzę w sposób, który zainteresuje szerokie grono odbiorców zainteresowanych daną tematyką z obszaru psychologii.
Jak wyjaśnia dr Małgorzata Gut, koordynator wydarzenia ze strony Instytutu Psychologii UMK:
W cyklu, który wznawiamy po wakacjach zapraszamy do wysłuchania czterech wykładów. Ich tematyka wyraźnie sygnalizuje, że tym razem (w jeszcze większym stopniu niż dotychczas) wykładowcy przedstawiając obszar swoich zainteresowań badawczych w kontekście interdyscyplinarności badań psychologicznych. Niektóre z tematów bowiem to obszary wspólne dla psychologii i takich dziedzin jak: socjologia, polityka, statystyka, prawo czy edukacja.
Wykłady będą odbywały się w sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji. Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny, ale ze względu na zasady reżimu sanitarnego obowiązuje limit miejsc. Wykład w dniu 8 lutego poświęcony pamiętnikom czasów zarazy odbędzie się wyłącznie online.
Wykłady będą transmitowane na kanale You Tube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Klikając w tytuł wykładu w harmonogramach obu cykli można włączyć transmisję ze spotkania.
Współorganizatorami cyklu są: Instytut Socjologii UMK oraz Instytut Psychologii UMK.
Harmonogram wykładów
(WzS) – “Wtorek z socjologią” | (WzP) – “Wtorek z psychologią”
2021 rok
12 października 2021 r. (WzS)
“Jak dzielić tort (i inne dobra)? Sprawiedliwość w ujęciu nauk społecznych” – dr hab. Stanisław Burdziej, prof. UMK
26 października 2021 r. (WzP)
“Skąd się biorą leworęczni? Od leworęcznego mózgu do problemów w ławce szkolnej” – dr Małgorzata Gut
9 listopada 2021 r. (WzS)
“Socjolog w elektrowni atomowej. Społeczne aspekty rozwoju energetyki jądrowej w Polsce” – dr hab. Piotr Stankiewicz, prof. UMK
23 listopada 2021 r. (WzP)
“Jak skleić to, co się skleić nie da czyli jak miasto i miejsce mogą pomóc scalić skonfliktowany politycznie kraj?” – prof. dr hab. Maria Lewicka
14 grudnia 2021 r. (WzS)
“Nieoczywiste przemiany kibicowania okiem socjologa” – dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK
2022 rok
11 stycznia 2022 r. (WzS)
“O sposobach pośredniego identyfikowania emocji w mediach” – dr hab. Radosław Sojak, prof. UMK; mgr Andrzej Meler
25 stycznia 2022 r. (WzP)
“Dowód statystyczny – jak psychologia dowodzi swoich twierdzeń?” – dr Lilianna Jarmakowska-Kostrzanowska
8 lutego 2022 r. (WzS)
“Pamiętniki czasów zarazy: utrwalone napięcia i uwspólnione umęczenia” – dr hab. Arkadiusz Karwacki, prof. UMK.
22 lutego 2022 r. (WzP)
“Traktować sprawiedliwie, czyli jak? O sprawiedliwości proceduralnej na uczelniach i o tym, dlaczego może być ona ważna dla funkcjonowania uniwersytetów“ – mgr Michał Główczewski