Po ponad rocznej przerwie wracają “Wtorki z psychologią”. Tym razem spotkamy się podczas wykładów online. Do czerwca co miesiąc zajmiemy się innym tematem z zakresu psychologii.
Cykl “Wtorki z psychologią” jest owocem współpracy naszego centrum nauki z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W 2020 roku zaplanowaliśmy 8 wykładów, jednak ze względu na wystąpienie epidemii koronawirusa odbyły się tylko 3 z nich.
Po fantastycznym przyjęciu tegorocznej edycji “Tygodnia Mózgu” w wersji online, postanowiliśmy, że wracamy do kontynuowania spotkań z zakresu psychologii.
Moralność, pandemia, metafory
Do czerwca odbędą się trzy wykłady. Pierwszy z nich zaplanowaliśmy 27 kwietnia o godz. 18:00. Dr Tomasz Jarmakowski-Kostrzanowski zaprezentuje wykład “Troska, sprawiedliwość, a może coś jeszcze… Skąd nasz umysł wie, co jest dobre, a co złe?”.
25 maja zapraszamy na wykład “Co robi z nami pandemia – a co możemy zrobić ze sobą?”, który wygłoszą dr Bibianna Bałaj i dr Kamila Łaszewska.
W czerwcu spotkamy się z dr. Łukaszem Miciukiem, który przygotował wykład “Wizualne metafory w ruchomych obrazkach. Psychologiczne aspekty kina poetyckiego na przykładzie twórczości Krzysztofa Kieślowskiego”. To wydarzenie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O WYKŁADACH

Wykłady będą odbywały się online za pośrednictwem kanału You Tube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W ich trakcie będzie udostępniony chat, na którym będzie można zadawać pytania prowadzącym.
Udział w wykładach jest bezpłatny.
Partnerem cyklu jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wydział Filozofii i Nauk Społecznych i Instytut Psychologii
Weź udział w wykładzie
- 27 kwietnia | "Troska, sprawiedliwość, a może coś jeszcze... Skąd nasz umysł wie, co jest dobre, a co złe?"
- 25 maja | "Co robi z nami pandemia - a co możemy zrobić ze sobą?"
- 29 czerwca | "Wizualne metafory w ruchomych obrazkach. Psychologiczne aspekty kina poetyckiego na przykładzie twórczości Krzysztofa Kieślowskiego"
27 kwietnia, godz. 18:00 | “Troska, sprawiedliwość, a może coś jeszcze… Skąd nasz umysł wie, co jest dobre, a co złe?”
Pierwszy wykład, dra Tomasza Jarmakowskiego-Kostrzanowskiego, będzie poświęcony zagadnieniom związanym z psychologią moralności. Co sprawia, że uznajemy dane jedno zachowanie za moralne, a inne za niemoralne? Co sprawia, że w ocenie moralnej niektórych zachowań tak bardzo się różnimy? Czy brzydki zapach może powodować, że dane zachowanie uznamy za bardziej niemoralne? I wreszcie, co to wszystko ma wspólnego z polityką? Na te i kilka innych pytań postara się odpowiedzieć zaproszony prelegent, przedstawiając, w syntetycznej formie, najważniejsze odkrycia psychologii moralności ostatnich 30 lat i to co z nich wynika dla każdego z nas.
25 maja, godz. 18:00 | “Co robi z nami pandemia – a co możemy zrobić ze sobą?”
Podczas wykładu dr Bibianny Bałaj i dr Kamili Łaszewskiej dowiemy się, jak doświadczamy pandemii – jak wpływa ona na ludzi w sferze ich funkcjonowania poznawczego, emocjonalnego, społecznego, jak również o tym jak odbija się to na naszym zdrowiu, choćby w zakresie jakości snu. Prelegentki opowiedzą o tym, co po roku trwającej nieprzerwanie pandemii wiadomo z badań naukowych w tym obszarze oraz na możliwych sposobach radzenia sobie z doświadczanymi trudnościami.
29 czerwca, godz. 18:00 | “Wizualne metafory w ruchomych obrazkach. Psychologiczne aspekty kina poetyckiego na przykładzie twórczości Krzysztofa Kieślowskiego”
Tytuł wykładu dra Łukasza Miciuka brzmi tajemniczo i intrygująco, ale z całą pewnością będzie gratką dla wszystkich zainteresowanych obszarem wiedzy stanowiącym swoisty łącznik między psychologią i filmem. Znacznie częściej eksplorowaną i szerzej znaną tematyką łączącą kino z psychologią jest analiza filmów, których tematyką są choroby psychiczne, zaburzenia, niezwykłe przypadki pacjentów. Tu natomiast prelegent proponuje temat mniej oczywisty, który w związku z tym – jak nam się wydaje – warto spopularyzować: metafory w kinie poetyckim. Będzie to z pewnością interesujące zarówno dla słuchaczy zainteresowanych psychologią, jak i kinomanów.