27 sierpnia na parkingu przed Młynem Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy “Wakacyjne ZOO”.
Oprócz zewnętrznych stanowisk przygotowaliśmy również warsztaty. Najmłodsi uczestnicy skosztują waty cukrowej, krówek oraz spędzą czas w wielkiej dmuchanej dżungli. Ale to tylko część przygotowanych atrakcji.
Piknik odbędzie się 27 sierpnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w godz. 11:00-17:00. Wszystkie aktywności (w tym wata cukrowa) są bezpłatne. Na warsztaty “Jak rozmawiać trzeba z psem?”, “Alpaki to super zwierzaki”, “Świece sojowe” i “Balsam do ust” na 30 minut przed rozpoczęciem danych zajęć, będą wydawane bezpłatne wejściówki w punkcie informacji, zlokalizowanym na parterze głównego budynku CNMW. Wejściówki będą wydawane na określoną godzinę zajęć do wyczerpania dostępnej puli miejsc.
Dla najmłodszych (poza watą cukrową oraz krówkami) przygotowaliśmy również dodatkowe atrakcje w postaci byka rodeo, dojnej krowy oraz dużego dmuchanego placu zabaw w kształcie dżungli. Chociaż wiemy, że i dorośli będą się na nich dobrze bawili.
Ze względów organizacyjnych liczba miejsc parkingowych będzie ograniczona. Zachęcamy do skorzystania z komunikacji miejskiej, jednośladów, a najlepiej (i najzdrowiej) dotrzeć do nas pieszo.
Program pikniku
Stanowiska i atrakcje są bezpłatne (w tym warsztaty)
Stanowisko poświęcone dogoterapii, czyli zooterapii z udziałem psa. Przy stanowisku będzie można uzyskać informacje na temat dogoterapii, porozmawiać z terapeutą i poznać psa pracującego i pomagającego w taki sposób.
Na stanowisku spotkacie się i porozmawiacie z lekarzem weterynarii, który opowie o tym, jak odpowiednio zadbać o najbliższe nam zwierzaki domowe.
Na stanowisku poznacie zasady i procedury związane z adopcją zwierząt.
Będziecie mogli przeżyć spotkanie z niezwykłymi zwierzętami: gadami, pająkami i wielkimi ślimakami. Przy stanowisku zapoznacie się z ciekawostkami związanymi z ich budową ciała, cechami charakterystycznymi i trybem życia. Na odważnych uczestników pikniku, będzie czekała możliwość blissskiego spotkania z wężem.
Zapraszamy Was na spotkanie z alpakami, które mieszkają nieopodal naszego centrum nauki. Poznacie je dosłownie "od każdej strony".
Wyjścia do alpak są zaplanowane o godz. 12:00, 14:00 i 16:00. W każdym z nich może wziąć udział 20 osób. Zapisy będą przyjmowane w punkcie informacji na parterze głównego budynku CNMW w dniu wydarzenia.
Stanowisko, na którym będziecie mogli "zaadoptować roślinkę", czyli przesadzić jedną z dostępnych roślin do doniczki i zabrać ze sobą do domu.
Na stanowisku uczestnicy zyskają możliwość przyjrzenia się i bliższego poznania świata pszczół. Będą mogli porównać pszczołę do innych owadów błonkoskrzydłych, takich jak osa czy szerszeń. Przekonają się, jak istotną rolę zapylacze odgrywają w życiu ludzi i dlaczego niektóre rośliny zapylane są ręcznie przez człowieka. Dowiedzą się, jakie cuda oprócz miodu pozyskujemy od tych małych owadów oraz jak sprawić, aby nasze otoczenie było dla nich przyjazne. Będzie okazja, aby własnoręcznie wykonać pięknie pachnącą świece z wosku pszczelego oraz ozdobić małą pszczelą zawieszkę.
Na tym stanowisku będziecie mogli poznać liście, nasiona i cechy konkretnych gatunków drzew.
Na stanowisku uczestnicy będą mieli okazję przeprowadzić obserwacje przyrodnicze w dużym powiększeniu. Przyjrzą się różnym częściom roślin, takim jak liście, kwiaty, czy nasiona. Poznają liczne ciekawostki na ich temat oraz dowiedzą się jakie jest ich znaczenie dla środowiska i dla ludzi. Odwiedzający stanowisko goście zobaczą również owady. Obserwując ich oczy, skrzydła i odnóża, przekonają się, jak zróżnicowane są to zwierzęta. Atrakcją stanowiska będzie z pewnością możliwość podglądania w powiększeniu wielu drobnych zwierząt, które wiodą wodny tryb życia. Będą wśród nich niewielkie skorupiaki, larwy owadów oraz inne niesamowite stworzenia.
Na stanowisku uczestnicy będą mogli wykonać karmnik dla ptaków z wykorzystaniem materiałów, a także dowiedzą się, kiedy można dokarmiać ptaki oraz jakie produkty do tego wybrać.
Na warsztatach dowiecie się jak rozmawiać z psem, poznacie podstawy “psiego języka” i w praktyce nauczycie się go wykorzystywać. Nauczycie się jak rozumieć psa i ułatwić psu rozumienie Was. Tak, aby Wasze relacje były dobre i pełne zaufania.
Zajęcia poprowadzi dr Monika Litwinow-Cieślewicz z Centrum Terapii i Edukacji "Bajarnia" w Bydgoszczy.
Zajęcia odbędą się o godz. 12:00 i 13:30. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat wraz z opiekunami. Ze względu na komfort pracy może w nich uczestniczyć nie więcej niż 20 osób. Zapisy na zajęcia będą przyjmowane w dniu wydarzanie w punkcie informacji na parterze głównego budynku CNMW.
Warsztat, podczas którego uczestnicy elegancką świecę sojową. Naturalne świece zapachowe mają wpływ na nasze samopoczucie, nie tylko przez blask płonienia, ale również zapach, który wprowadzi w odpowiedni nastrój. Naturalny, roślinny wosk sojowy przeznaczony do przygotowywania świec jest otrzymywany z ziaren soi, jest on wegański, biodegradowalny, nietoksyczny oraz nie zawiera sztucznych, syntetycznych dodatków ani barwników. Świecę wykonamy w szklance, która po wypaleniu wosku, będzie mogła dalej nam służyć do podawania napojów.
Zajęcia odbędą się o godz. 11:00, 13:00 i 15:00. Maksymalna liczba uczestników to 15 osób. Zapisy na zajęcia będą przyjmowane w dniu wydarzanie w punkcie informacji na parterze głównego budynku CNMW.
Podczas warsztatu uczestnicy wykonają balsam do ust wykorzystując naturalne składniki. Receptura zawiera m.in. macerat z nagietka, wosk pszczeli, olej z pestek moreli oraz ze słodkich migdałów. Dzięki tym składnikom zadbamy od delikatną skórę ust.
Zajęcia odbędą się o godz. 11:00, 13:00 i 15:00. Maksymalna liczba uczestników to 15 osób. Zapisy na zajęcia będą przyjmowane w dniu wydarzanie w punkcie informacji na parterze głównego budynku CNMW.