Cieszymy się, że zainteresowała Ciebie nasza wakacyjna oferta. W okresie wakacyjnym zapraszamy do zwiedzania interaktywnych wystaw, udziału w warsztatach i edukacyjnej ścieżce na wystawie „Kalejdoskop”. 

W okresie wakacyjnym Centrum jest otwarte od wtorku do piątku w godz. 10:00-16:00, a w soboty i niedziele w godz. 11:00-17:00.

Warsztaty odbywają się od wtorku do piątku w godz. 10:00-11:00 i 12:00-13:00, w soboty i niedziele w godz. 11:00-12:00 i 14:00-15:00.

Czy jazda pociągiem to najlepsze rozwiązanie komunikacyjne? Czy warto podróżować koleją? Czy kolej jest nowoczesna? Czy to raczej relikt przeszłości? Jakiekolwiek byłyby odpowiedzi na te pytania zawsze można się koleją pobawić. Na warsztacie będziemy chcieli wprowadzić was na tory dobrej zabawy, zdobyć nowe tereny pod budowę kolei. Wcielimy się w rolę inżynierów kolejnictwa i zbudujemy własne lokomotywy, wagony lub całe składy kolejowe. Wszystko to po to by odbyć razem wspólną wakacyjną podróż.

Któż z nas nie ma miłych wspomnień z wakacji nad Morzem Bałtyckim, ale ile tak naprawdę wiemy o najbliższym nam morzu? W trakcie zajęć spróbujemy mu się przyjrzeć bardziej szczegółowo. Poznamy organizmy zamieszkujące nasze morze i wykonamy model jednego z nich. Końcowym etapem będzie stworzenie własnej morskiej gry, którą będzie można zabrać na plażę lub w daleki rejs.

Leonardo da Vinci zupełnie nie pasował do czasów, w których przyszło mu żyć. Mimo wielu swoich talentów, został zapamiętany głównie jako autor takich projektów jak maszyny latające, roboty, konstrukcje napędzane wodą, katapulty, maszyny oblężnicze. Wszystkie te wynalazki powstawały w głowie autora słynnej „Mona Lisy”. Niestety sam nie zostawił zbyt wielu dokładnych opisów, przydatnych przyszłym wykonawcom jego pomysłów. To zadanie zostawimy dla naszych gości. Do wykonania maszyn wykorzystamy twardą tekturę, klej, metalowe ćwieki i drut. Jeżeli zastosujemy ruchome połączenia i skojarzymy jeden płaski element z jednym lub większą ilością wyciętych z tektury figur, będziemy twórcami łańcucha kinetycznego. Ruch początkowy zostanie zamieniony na pożądany przez nas ruch taki jak np.: machanie ręką, otwieranie paszczy czy ruch kół. Umożliwi to stworzenie dowolnego projektu, które nas będzie uczył i inspirował.

Warsztat skierowany jest do wszystkich, którzy chcą zostać poskramiaczami bałaganu. Na zajęciach uczestnicy wykonają proste organizery niezbędne w pracy i nauce. Do stworzenia prac wykorzystamy przedmioty codziennego użytku oraz materiały z recyklingu. Celem zajęć jest rozwijanie umiejętności twórczych i majsterkowania.

„W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” to jeden z najpopularniejszych łamańców językowych, ale czy język można połamać? Co to znaczy strzępić język i czy trzeba go trzymać za zębami? Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie naszych zajęć. Pokażemy uczestnikom jak ćwiczyć nasz aparat mowy bawiąc się przy tym znakomicie. Dodatkowo sprawdzimy jak to robią ludzie w innych zakątkach świata.

Młody adepcie latania! Zanim kiedyś wzbijesz się w przestworza poznaj historię polskiego lotnictwa. Dowiedz się kto mógł zostać asem lotniczym, jakie zwyczaje mieli piloci walczący podczas drugiej wojny światowej i jak oznaczali swoje samoloty. Na zajęciach znajdziesz odpowiedzi na pytania: Szaliki w jakim kolorze nosili piloci dywizjonu toruńskiego? Czy polscy piloci byli dobrymi tancerzami? Czy wśród pilotów Polskich Sił Powietrznych znajdowały się kobiety? Wykonując zadania odkryjesz dlaczego niektórych pilotów nazywano „Rafałkami”, innych „Szakalami”, a jeszcze innych „Juhasami”. Na koniec będziesz mógł wcielić się w postać dzielnego pilota myśliwca, bądź też członka bohaterskiej załogi bombowca i wykonując pracę plastyczną zaprojektujesz oznakowanie maszyny asa lotniczego.

To interdyscyplinarny warsztat umożliwiający pierwsze spotkanie dzieci z kinem. Ma na celu przybliżenie w atrakcyjny sposób zagadnień teoretycznych i praktycznych związanych z tworzeniem animacji. Dzięki wykonywanym doświadczeniom dzieci dowiedzą się, jak to się dzieje, że nałożenie na siebie kilku obrazów daje efekt ruchu. Ponadto, uczestnicy będą mogli się zetknąć z różnorodnymi formami i technikami animacji klasycznej, a z pomocą pracowników Centrum zbudują własne urządzenie, które stworzy wrażenie ruchu.

Rośliny nie mają pazurów ani zębów, nie mogą uciec przed napastnikiem ani schronić się przed niepogodą. Dysponują jednakże całym arsenałem środków, które służą im do obrony. Wyposażone w narzędzia do obrony fizycznej i broń chemiczną doskonale radzą sobie z armią najeźdźców – od chorobotwórczych bakterii po wygłodniałego miłośnika sałatek. Na tych warsztatach poszukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego po zjedzeniu ananasa lub kiwi szczypie nas język i poznamy wiele ciekawych faktów z życia roślin. Zapraszamy wszystkich chętnych stawić czoła roślinom!

W 80 dni dookoła świata? Dla nas to zdecydowanie za długo. Wykorzystując najszybszy znany człowiekowi środek transportu – naszą wyobraźnię – zabierzemy Was do najbardziej tajemniczych i niesamowitych miejsc na świecie. Odkryjemy sekrety różnych kultur. Hawajskie girlandy, indiańskie pióropusze, czy chińskie kapelusze przeniosą nas w bardzo odległe miejsca i wprowadzą nas w prawdziwy wakacyjny nastrój.

W trakcie godzinnego warsztatu uczestnicy będą mogli wykonać różne modele pojazdów napędzanych silniczkiem elektrycznym. Dowiedzą się również w jaki sposób podłączyć do swojej konstrukcji silniczek elektryczny, tak aby ja uruchomić. Na koniec stworzone pojazdy wezmą udział w wyścigu. Dzięki temu sprawdzimy jak ważne jest przemyślenie i zaprojektowanie konstrukcji pojazdu i jak różne zastosowane rozwiązania wpłyną na osiągnięty wynik.

Ubrane w twardą zbroję, wyposażone w mocne szczęki, budzące nasz zachwyt lub przeciwnie – odrazę, mieniące się kolorami tęczy albo stosujące kamuflaż, żyjące na lądzie i w wodzie, będące dla nas utrapieniem lecz również nam pomocne… Chrząszcze zdradzą nam sekrety swojego życia i ujawnią strategie, zapewniające przetrwanie w każdym środowisku. Bardzo skuteczne, skoro co piąta żywa istota to właśnie chrząszcz. Zapraszamy na spotkanie twarzą w twarz z chrząszczami.

Wakacje to czas, w którym pozwalamy odpocząć naszemu ciału i umysłowi.  Często jednak ten odpoczynek jest przez nas źle wykorzystywany i wówczas prowadzi do tego że nasze ciało staje się ociężałe, a umysł nie tak „elastyczny” jak wcześniej. W efekcie powrót do szkoły, pracy i treningów jest trudny i musi minąć kilka tygodni zanim odzyskamy dawną formę.  Na naszych zajęciach będziecie mogli się zmierzyć z niebanalnymi zagadkami, których rozwiązanie pozwoli Wam ćwiczyć umysł w przyjemny sposób i poznać kilka ciekawostek o naszej planecie. Na warsztat zapraszamy zarówno najmłodszych miłośników zagadek,  jak i starych wyjadaczy wszelakich łamigłówek. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Informacji w sprawie oferty Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udzielają:

Sebastian Świercz

s.swiercz@centrumnowoczesnosci.org.pl

tel. 56 690 49 90 wew. 512

kasy

tel. 56 690 49 51