Od momentu otwarcia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, pierwsze centrum nauki w regionie odwiedziło 32 680 osób. – Cieszy nas bardzo, że nasza propozycja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem mieszkańców Torunia i regionu – mówi Marcin Centkowski z CNMW. – Dlatego nie zwalniamy tempa i zapraszamy w marcu na dodatkowe elektryzujące warsztaty i ścieżki tematyczne – dodaje.
W ofercie na marzec znajdziemy warsztaty w ramach rodzinnych sobót w Młynie Wiedzy. – W związku z częstymi pytaniami o „Burze, grzmoty i pioruny” oraz „Igraszki z ogniem” przeprowadzimy te zajęcia w przyszłym miesiącu – wyjaśnia Marcin Centkowski. Burzowe warsztaty poświęcone są podstawowym zagadnieniom z elektrostatyki i odbędą się w sobotę 1 marca. Miłośników igrania z ogniem Młyn Wiedzy zaprasza 15 marca. Zaprezentujemy tajniki powstawania kolorowych ogni. Wykorzystując reakcje chemiczne i fizyczne zamkniemy w zlewkach strzelające serpentyny.
Z okazji Dnia Kobiet centrum nauki zaprasza na warsztaty „Sekrety Afrodyty”. W ich trakcie zostaną przygotowane pachnące upominki w postaci świec, mydełek i pieniących się kul kąpielowych.
Alternatywny pokaz naukowy
Po raz drugi Młyn Wiedzy zaprezentuje pokaz naukowy w ramach Alternatywnych Spotkań Teatralnych „Klamra”. Tym razem w siedzibie centrum odbędzie się science show „Jajem w naukę”. – Wspólnie z widzami zastanowimy się między innymi, co się stanie jeżeli do ciekłego azotu włożymy nadmuchany balonik oraz czy do zrobienia jajecznicy jest potrzebna wysoka temperatura – mówi Marcin Centkowski.
Premiera pokazu odbędzie się 9 marca, a kolejne science show zobaczymy dwa tygodnie później.
„Obiad pod napięciem” z budowniczym piramid
Pod koniec miesiąca Młyn Wiedzy zaprasza na „Obiad pod napięciem”, czyli zajęcia warsztatowe poświęcone organicznym bateriom i ekologicznej energii słonecznej. Uczestnicy zbudują obwód elektryczny, gdzie baterię będą stanowić rzeczy, które normalnie jadamy. Zbudują również własną baterię słoneczną. Elektryzujący obiad będzie można „skonsumować” 22 marca.
W ostatnią sobotę marca na wystawie „Rzeka” odbędą się warsztaty „Polski budowniczy piramid”. Przez cały dzień w trakcie zwiedzania centrum nauki będzie można wziąć udział w budowaniu fraktalnych rzeźb i deseni: Piramidy Sierpińskiego i Dywanu Sierpińskiego. Te zajęcia to także okazja do sprawdzenia samego siebie z… matematyki. Pracownicy Młyna Wiedzy przygotują matematyczne łamigłówki.
Optyczne i barwne ścieżki tematyczne
Pierwsze centrum nauki w regionie przygotowało dla uczniów specjalne ścieżki tematyczne na wystawie “Barwy ze Słońca” i “Kalejdoskop – przewrotne oko”. Sposób zwiedzania ekspozycji (filmy, prezentacje, zadania do wykonania) jest przygotowany w postaci ścieżek edukacyjnych dopasowanych do poziomów edukacyjnych i umożliwia uczniom zdobycie dodatkowych umiejętności.
Są to w pełni interaktywne ekspozycje składające się z 30 stanowisk każda, prezentujących fascynujące zjawiska ze świata optyki. Stanowiska wystawy zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o tym, aby zwiedzający mógł samodzielnie odkrywać różne aspekty prezentowanych zjawisk. Każde stanowisko wyposażone jest w krótki film instruktażowy oraz opis wyjaśniający obserwowane w nim efekty.
Szczegółowe informacje dotyczące oferty Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w marcu są dostępne na stronie “Marzec w Młynie Wiedzy”.