12 marca w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostanie zainaugurowany “Tydzień Mózgu w Toruniu”. W poniedziałek i wtorek zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniach przygotowanych wspólnie z pracownikami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Przedpołudniowe aktywności w poniedziałek są adresowane głównie do uczniów i nauczycieli ze szkół Torunia i regionu (licea, technika). Limit miejsc na zajęcia przedpołudniowe został wyczerpany.
Wieczorem udział w wykładzie i pokazach może wziąć każdy chętny. Udział jest bezpłatny.
We wtorek – stanowiska pokazowe będą dostępne w godzinach pracy Centrum. Aby móc z nich skorzystać konieczny jest zakup biletu na zwiedzanie.
Poniedziałek, 12 marca 2018 roku
godz. 9:00-10:00 – interaktywne pokazy “Mózg od kuchni. Odkrywanie tajemnic umysłu”
Czym jest ślepota uwagowa? Na czym polegają złudzenia wzrokowe i jak to się dzieje, że im ulegamy? Czy wiesz, jak różne substancje chemiczne oddziałują na mózg? Jak działa podprogowa manipulacja i jak się ją wykorzystuje? Czy na pamięć na naocznych świadków można wpływać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz podczas pokazów interaktywnych przygotowanych na Toruński Tydzień Mózgu. Dowiesz się także, które powszechnie znane mity na temat mózgu są bzdurą i dlaczego oraz to jak się bada emocje za pomocą śledzenia ruchów oczu. Doświadczysz też niezwykłych wrażeń, których dostarcza wirtualna rzeczywistość i przekonasz się, czego można się dzięki niej dowiedzieć o mózgu. Będzie można się dowiedzieć też, co się zmienia w mózgu wskutek chorób psychicznych oraz jak rozwijały się umiejętności językowe w procesie ewolucji człowieka.
godz. 10:00-11:00 – “Gry komputerowe na receptę?” (dr Małgorzata Gut, mgr Katarzyna Mańkowska, dr hab. Jacek Matulewski)
Gry komputerowe i inne nowoczesne technologie to obecnie nie tylko narzędzie rozrywki, ale także bardzo ważny element edukacji czy terapii zaburzeń. Wspierane komputerowo metody treningu poznawczego zyskują na popularności, ale też – jak pokazują badania – dają spektakularne rezultaty w postaci poprawy funkcjonowania pacjentów. Sprzyjają też rozwojowi umiejętności poznawczych u dzieci, szczególnie tych przejawiających problemy w nauce, np. matematyki. Podczas wykładu będzie można przekonać się do czego naukowcy wykorzystują takie nowoczesne metody edukacji i terapii oraz – czego można się dowiedzieć dzięki zastosowaniu ruchów ciała i oczu.
godz. 11:00-13:00 – cd. pokazów
godz. 18:00-19:00 – wykład “Neurobiologia stresu” (dr hab. n. med. Wiktor Dróżdź)
godz. 19:00-20:00 – interaktywne pokazy “Mózg od kuchni. Odkrywanie tajemnic umysłu”
Wtorek, 13 marca 2018 roku
godz. 9:00-15:00 – interaktywne pokazy “Mózg od kuchni. Odkrywanie tajemnic umysłu”
Interaktywne pokazy przygotowali studenci z Toruńskiego Koła Kognitywistycznego oraz Studenckiego Koła Naukowego Psychologii UMK “Animus”.