24 września zapraszamy na Toruńską Noc Naukowców.
Oprócz zwiedzania wystaw przygotowaliśmy zajęcia w pracowniach naszego centrum nauki, warsztaty prowadzone przez pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wyższej Szkoły Gospodarki. Zaplanowano również wykład poświęcony kontrowersjom wokół szczepionek i szczepień.
Podczas tegorocznej Nocy Naukowców wystawy w głównym budynku Młyna Wiedzy będą dostępne dla uczestników w godz. 17:00-20:00 i 20:00-23:00. Wystawę “Ścieżki dorastania” będzie można zobaczyć w godz. 17:00-19:00 i 19:00-21:00. Bilety w cenie 5 złotych (osobno do budynku CNMW i CIE) można kupić w systemie sprzedaży online [KUP BILET] oraz w kasach centrum nauki.
Zajęcia w pracowniach Młyna Wiedzy
Od godz. 17:00 do 21:30 będzie można uczestniczyć w otwartych zajęciach w pracowni biologicznej i fizycznej. W tej pierwszej zapraszamy do samodzielnego wykonania preparatów i obserwowania żyjących w nich mikroorganizmów. Przekonamy uczestników/uczestniczki, że nie wszystkie bakterie są złe, a grzyby to nie tylko pieczarki. Niektóre z nich dają wiele smaku i korzyści dla zdrowia. Oko mikroskopu podczas zajęć “Mikroorganizmy od kuchni” pozwoli przybliżyć świat mikrobów, które z powodzeniem wykorzystuje się do produkcji serów, jogurtów, czy do wypieku chleba.
W pracowni fizycznej odbędą się otwarte warsztaty “Światło zwykłe i mniej zwykłe”. Wykonamy kilka eksperymentów ze światłem. Zachwycać będziemy się przepięknymi widokami – a może nawet coś ciekawego uda się usłyszeć. Nasze eksperymenty będą inspirowane astronomią: zobaczycie migoczące gwiazdy i planety. Dowiecie się co wspólnego ma słońce z żarówką i nie zabraknie też laserów.
Zajęcia będą trwały ok. 15 minut i odbędą się o godz. 17:05, 17:45, 18:35, 19:15, 19:55, 20:35 i 21:15. W warsztacie może wziąć udział jednocześnie 15 osób. Prosimy o stawienie się chwilę przed daną godziną zajęć przed pracownią biologiczną (2. piętro CNMW) lub fizyczną (4. piętro). Do sal będziemy wpuszczali uczestników/uczestniczki do momentu wyczerpania miejsc.
Warsztaty UMK i WSG
Na kanale YouTube uniwersyteckiej telewizji UMK TV oraz na fanpage’u Toruńskiej Nocy Naukowców będzie można zobaczyć transmisję czterech pokazów zaprezentowanych przez naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Co będzie można zobaczyć? Jak tworzy się mapy aktywności mózgu, jak algi, które rosną w naszych jeziorach i morzach, mogą zmienić nasz świat na lepsze, jak i dlaczego fizycy badają dzieła sztuki oraz jak analizować mózg za pomocą specjalnego czepka. Pokazy będzie można zobaczyć również na wystawie “Rzeka” w Młynie Wiedzy.
Przed budynkiem CNMW pracownicy Uniwersytetu zaprezentują dwa pokazy: chemiczny i archeologiczny, a w przestrzeniach centrum nauki przygotowano warsztaty matematyczne, astronomiczne i archeologiczne. Zapisy są przyjmowane od 17 września pod adresem poczty elektronicznej: nocnaukowcow@umk.pl do wyczerpania miejsc. W dniu wydarzenia prosimy, aby osoby zapisane na dane zajęcia zgłosiły się do punktu „Informacji” na parterze głównego budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (po lewej stronie od wejścia).
W przestrzeni wystawy „Rzeka” będzie można skorzystać ze stanowisk przygotowanych przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z drukarkami 3D, zapoznać się z zabawkami edukacyjnymi dla najmłodszych i osób z niepełnosprawnościami, a także zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości.
Wykład o szczepionkach i szczepieniach
W budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji o godz. 19:00 odbędzie się wykład „Kontrowersje wokół szczepionek i szczepień”, który wygłosi dr hab. Michał Wróblewski, prof. UMK z Instytutu Socjologii UMK. Udział w wykładzie jest bezpłatny, jednak ze względu na reżim sanitarny będzie w nim mogła uczestniczyć ograniczona liczba osób. Prosimy o wcześniejsze przybycie. Wykład będzie można również obejrzeć na żywo na kanale You Tube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. KLIKNIJ i zobacz wykład online.
Program
Toruńskiej Nocy Naukowców 2021
Podczas TNN2021 zapraszamy do zwiedzania wystaw w godz. 17:00-20:00 i 20:00-23:00.
Zwiedzanie jest biletowane. Bilet kosztuje 5 zł/os. Można go nabyć w systemie sprzedaży online oraz w kasach Centrum w dniu wydarzenia.
Podczas TNN2021 zapraszamy do zwiedzania jedynej w Polsce wystawy poświęconej procesowi dojrzewania człwowieka – “Ścieżki dorastania”. Zwiedzanie odbywa się w godz. 17:00-19:00 i 19:00-21:00.
Zwiedzanie jest biletowane. Bilet kosztuje 5 zł/os. Można go nabyć w systemie sprzedaży online oraz w kasach Centrum w dniu wydarzenia.
Zajęcia odbywają się w pracowni biologicznej CNMW na 2. piętrze o godz. 17:05, 17:45, 18:35, 19:15, 19:55, 20:35 i 21:15.
Nie wszystkie bakterie są złe, a grzyby to nie tylko pieczarki. Niektóre z nich dają wiele smaku i korzyści dla zdrowia. Oko mikroskopu pozwoli przybliżyć świat mikrobów, które z powodzeniem wykorzystuje się do produkcji serów, jogurtów, czy do wypieku chleba. Uczestnicy będą mogli samodzielnie przygotować preparaty z produktów kuchennych i zaobserwować żyjące w nich mikroorganizmy.
Zajęcia dostępne dla osób posiadających bilet na zwiedzanie CNMW.
Zajęcia odbywają się w pracowni fizycznej CNMW na 4. piętrze o godz. 17:05, 17:45, 18:35, 19:15, 19:55, 20:35 i 21:15.
Wykonamy kilka eksperymentów ze światłem. Zachwycać będziemy się przepięknymi widokami – a może nawet coś ciekawego uda się usłyszeć? Nasze eksperymenty inspirowane będą astronomią: będą migoczące gwiazdy, planety i coś o astronomicznych instrumentach i metodach. Dowiemy się co wspólnego ma słońce z żarówką i nie zabraknie też laserów.
Zajęcia dostępne dla osób posiadających bilet na zwiedzanie CNMW.
Stanowisko dostępne w przestrzeni wystawy “Rzeka” na 2. piętrze głównego budynku CNMW.
Będzie można zapoznać się z prototypowaniem z wykorzystaniem drukarek 3D, pobawić się zabawkami edukacyjnymi dla dzieci i osób z niepełnosprawnościami oraz skorzystać z gier i aplikacji w wirtualnej rzeczywistości (VR).
Transmisja czterech pokazów realizowanych w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK, dostępna w przestrzeni wystawy „Rzeka” oraz online – KLIKNIJ
“Jazda na glonach – czyli o zielonych mini-fabrykach biopaliwa”, dr hab. Krzysztof Zienkiewicz, prof. UMK, dr hab. Agnieszka Zienkiewicz, prof. UMK (Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK)
Przekonaj się dlaczego algi, które rosną w naszych jeziorach i morzach mogą zmienić nasz świat na lepsze. Pokażemy Ci jak je hodować i jak zmusić do akumulacji czystego surowca do produkcji biopaliw. Dowiesz się także, jak zbadać jego zawartość, a nawet zobaczyć na własne oczy pod mikroskopem.
“Pokaż mi swój mózg, a powiem Ci co myślisz! fMRI prawdę Ci powie”, dr n. med. Aleksandra Wypych, mgr Jan Nikadon, mgr Maciej Cieślak (Pracownia Rezonansu Magnetycznego ICNT UMK)
Event ma charakter pokazu, podczas którego uczestnik będzie mógł zajrzeć do pracowni MRI, zapoznać się z aspektami i pułapkami obrazowania funkcjonalnego mózgu. Metoda fMRI rozwijana jest od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, wciąż jednak nie jest powszechnie dostępna. Z użyciem fMRI tworzy się mapy aktywności mózgu w odpowiedzi na konkretne bodźce. fMRI ma zastosowanie m.in w psychiatrii, neurologii, neurochirurgii, kognitywistyce.
“Światło – obraz – oko: od diagnostyki medycznej do badań dzieł sztuki”, prof. dr hab. Piotr Targowski, dr Anna Szkulmowska (Instytut Fizyki, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK)
Rozmowa dwojga takich fizyków, co to triadą „światło-obraz-oko” bawią się dłużej niż istnieje Google Maps. Dla Niego obraz jest obiektem, a oko narzędziem, dla Niej zupełnie na odwrót. Oboje potrzebują metod badania, które nie stwarzają żadnego zagrożenia dla ich obiektów, dlatego oboje wykorzystują podobne światło i metodę tomografii optycznej. On opowie o badaniu dzieł sztuki (obrazów sztalugowych) w ICNT, Ona o najnowszych badaniach prowadzonych w Instytucie Fizyki UMK nad dalszym rozwojem metody badawczej w zastosowaniu do diagnostyki medycznej. Pokażą tomograf optyczny własnej roboty i to jak powstają obrazy OCT różnych obiektów, w tym struktury obrazów sztalugowych ale też skóry człowieka, czy po prostu rolki taśmy klejącej.
“Co o naszym mózgu mogą powiedzieć nam elektrody przymocowane do skóry głowy?”, Weronika Sójka, Zofia Piętka-Danilewicz, Iga Adamska, Krzysztof Tołpa (Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK)
W trakcie pokazu przedstawimy podstawowe informacje dotyczące nadrzędnego organu, jakim jest mózg oraz zaprezentujemy metodę obrazowania aktywności bioelektrycznej mózgu, którą jest elektroencefalografia. Postaramy się opisać na czym polega ta metoda, jakie ma zastosowanie w medycynie i nauce, a także zaprezentujemy w jaki sposób wygląda badanie z wykorzystaniem czepka elektroencefalogramu. W skrócie opiszemy także w jaki sposób wygląda sygnał uzyskany z kory mózgu człowieka, oraz co możemy z nim zrobić, aby usunąć z niego artefakty zakłócające wyrazistość informacji. Na samym końcu przedstawimy najnowocześniejsze zastosowanie elektroencefalografu w tworzeniu nowatorskich rozwiązań angażujących tworzenie interfejsów mózg-komputer.
Mając do dyspozycji jedynie kartkę papieru, nożyczki i klej, można wyczarować jeden z ciekawszych obiektów matematycznych – wstęgę Möbiusa. To jednak dopiero początek zabawy. Gdy nożyczki pójdą w ruch a wstęg zrobi się więcej, ujawnią się zaskakujące własności tych niepozornych pasków papieru. Zapraszamy na zajęcia warsztatowe wszystkich chętnych od lat 6 do 106!
Prowadzenie: dr Joanna Karłowska-Pik, dr Mateusz Topolewski (Wydział Matematyki i Informatyki UMK)
Zapisy są przyjmowane od 17 września pod adresem poczty elektronicznej: nocnaukowcow@umk.pl do wyczerpania miejsc.
W trakcie warsztatów pokażemy, jak z rzeczy, które każdy z nas może znaleźć w domu przygotować jeden z najważniejszych przyrządów dla współczesnej astronomii, fizyki i nie tylko – spektroskop. Urządzenie to rozszczepia światło, ukazując niewidoczne dla ludzkiego oka informacje. Dzięki niemu możemy odróżniać pierwiastki i badać skład chemiczny obiektów na niebie. To dzięki spektroskopom odkryto hel, a teraz pozwalają nam badać atmosfery odległych planet czy procesy powstawania gwiazd. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak zbudować własny prototyp i dowiedzieć się jak działa, nie przegapcie naszego spotkania! Pamiętajcie, że liczba miejsc jest ograniczona.
Prowadzenie: mgr Mikołaj Karawacki (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK)
Zapisy są przyjmowane od 17 września pod adresem poczty elektronicznej: nocnaukowcow@umk.pl do wyczerpania miejsc.
“Pionki, kości i inne różności – archeologia i dawne gry”, mgr Ewa Wielocha, mgr Natalia Stawarz, Hanna Połeć (Instytut Archeologii, Wydział Nauk Historycznych UMK)
Podczas wykopalisk archeolodzy często odnajdują przedmioty związane z dawnymi grami i rozrywkami. Są to nie tylko plansze do gier, ale przede wszystkim drobne akcesoria: pionki, żetony oraz kości rozmaitych kształtów i rozmiarów, niekiedy bardzo przypominające współczesne.
Co archeologia może nam powiedzieć na temat tego, w co grano przed setkami, a czasem nawet tysiącami lat? Zapraszamy do odwiedzenia namiotu archeologów, którzy postarają się odpowiedzieć na to i inne pytania!
Wykład rozpocznie się o godz. 19:00 w sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji.
Wykład będzie można również obejrzeć na żywo na kanale You Tube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. KLIKNIJ i zobacz wykład online.
Szczepionki to jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości. Szacuje się, że dzięki niemu zdołaliśmy zapobiec wielu zgonom oraz znacząco wydłużyliśmy średnią długość naszego życia. Szczepionki jednocześnie to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii medycznych, budząca spory właściwie od momentu powstania. Historia o sporach wokół wakcyn to opowieść o uprzedzeniach, zaufaniu do ekspertów i państwa, ale również o interesach politycznych i ekonomicznych.
W swoim wystąpieniu dr hab. Michał Wróblewski, prof. UMK z Instytutu Socjologii UMK zaprezentuje z czego bierze się opór wobec tej technologii, zanalizuje sposób funkcjonowania współczesnych ruchów antyszczepionkowych, a także odniesie się do trwających obecnie dyskusji nad szczepieniami przeciwko COVID-19.
Jak wyglądały średniowieczne gry w praktyce? Jakich przedmiotów używano podczas rozgrywek i jakie były zasady najpopularniejszych gier? Czy graczom bardziej przydawał się sprawny umysł, szybkie ręce – a może częściej o wygranej decydowało tylko szczęście? Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach, podczas których będzie można dowiedzieć się tego wszystkiego oraz spróbować swoich sił w kilku znanych w średniowieczu grach. Obowiązują zapisy, ilość osób: 10, sala warsztatowa II, II piętro
Prowadzenie: mgr Ewa Wielocha (Instytut Archeologii, Wydział Nauk Historycznych UMK)
Zapisy są przyjmowane od 17 września pod adresem poczty elektronicznej: nocnaukowcow@umk.pl do wyczerpania miejsc.
„SZALONE LABORATORIUM”, Paweł Binkowski (Studenckie Koło Naukowe Chemików, Wydział Chemii UMK)
Celem imprezy jest przygotowanie przez Studenckie Koło Naukowe Chemików działające na Wydziale Chemii UMK pokazu chemicznego. Pokaz chemiczny będzie miał charakter tematyczny z hasłem przewodnim „Szalone laboratorium”.
Podczas niego zostaną zaprezentowane doświadczenia o charakterze zjawiskowym np. doświadczenia z ogniem oraz z ciekłym azotem czy suchym lodem, czyli z odczynnikami, które nie są popularne w życiu codziennym.
Podczas pokazu, studenci będą omawiali i pokazywali właściwości substancji chemicznych. Prowadzący wydarzenie będą wchodzili w interakcje z publicznością poprzez zadawanie pytań czy krótkie rozmowy dotyczące rozwiązania problemu chemicznego.
Zobacz wykład online
Partnerami Toruńskiej Nocy Naukowców są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.