25 września zapraszamy na kolejną edycję Toruńskiej Nocy Naukowców.
W tym roku w hybrydowej formie, ale z szansą na ustanowienie rekordu Polski.
Nie może Ciebie zabraknąć!
Jak co roku w ostatni piątek września organizujemy Toruńską Noc Naukowców. Do Waszej dyspozycji będą interaktywne wystawy, specjalnie przygotowane stanowiska doświadczalne, wirtualne spotkania z naukowcami i transmisja z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w tym – wyjątkowym roku – wspólnie z firmą Bio-Clean z Włocławka spróbujemy pobić rekord Polski przeprowadzając doświadczenie „pasta dla słonia”. Obecny rekord Polski wynosi 10 m3. – Zależy nam na pobiciu tego rekordu, a przede wszystkim ustanowieniu nowego rekordu świata. Obecnie wynosi on 275,91 m3. My chcemy osiągnąć podczas naszej próby 300 m3 – mówi Mateusz Węgorowski z Bio-Clean.
„Pasta dla słonia” to substancja, która powstaje w wyniku reakcji: nadtlenku wodoru (H2O2), detergentu, barwnika i roztworu jodku potasu (KI), który jest katalizatorem. Piana powstaje dzięki obecności detergentu, ale różni się od tej, którą mamy w trakcie kąpieli czy podczas mycia naczyń. W tych przypadkach małe bąbelki piany wypełnione są powietrzem. W przypadku „pasty dla słonia” bąbelki wypełnia tlen uwalniany z nadtlenku wodoru. Substancja jest bezpieczna dla ludzi i środowiska. – Powstający w przyspieszonym tempie z rozkładu wody utlenionej tlen wypełnia wszystkie malutkie bąbelki tworzące pianę. Użycie katalizatora sprawia, że reakcja jest dynamiczna i piana wręcz tryska z naczynia – wyjaśnia Mateusz Węgorowski.
Próbę pobicia/ustanowienia rekordu będzie można zobaczyć o godz. 17:30 za parkingiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W związku z tym informujemy, że nie będzie możliwości skorzystania z parkingu przy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w godz. 16:00-18:30. Prosimy o pozostawienie pojazdów na innych parkingach, przybycie pieszo, komunikacją miejską lub innymi środkami lokomocji. Parking zostanie udostępniony ok. godz. 18:30. Prosimy o stosowanie się do poleceń służb organizatora i wyrozumiałość. Bezpieczeństwo obserwatorów tego historycznego wydarzenia jest dla nas najważniejsze.
W przestrzeni wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowaliśmy cztery stanowiska, z których będzie można skorzystać w trakcie wydarzenia. Zagracie w grę „Zaprojektuj miasto”, dzięki której będziecie mogli zaplanować nowoczesne i funkcjonalne miasto, przeprowadzicie obserwacje pod lupą oraz sprawdzicie także jakimi właściwościami charakteryzują się różnorodne materiały. W sali na drugim piętrze zobaczycie animację poświęconą naukowcom, którzy zmienili oblicze polskiej nauki.
Zwiedzanie wystaw w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i ekspozycji „Ścieżki dorastania” (dostępna w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji) odbędzie się w godz. 18:00-20:00 i 20:00-22:00. Bilet na wieczorne zwiedzanie w cenie 10 zł na oba budynki można kupić poprzez system online oraz w kasach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji. Liczba dostępnych w sprzedaży biletów jest ograniczona.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotował różnorodne pokazy, wykłady i doświadczenia, które będzie można śledzić na żywo w Internecie za pośrednictwem kanału UMK TV na YouTube. Transmisję z UMK będzie można zobaczyć (w godz. 18:00-22:00) również na dużym ekranie w przestrzeni wystawy „Rzeka”.
Harmonogram transmisji UMK:
- godz. 18:00-18:30 – pokaz archeologiczny „Za ostatni grosz – czyli wieczór w średniowiecznej karczmie”
- godz. 18:40-19:10 – wykład „Sztuczna inteligencja i przyszłość cywilizacji” – prof. dr hab. Włodzisław Duch
- godz. 19:20-19:50 – pokaz chemiczny „Chemia zwykła i niezwykła”
- godz. 20:00-20:30 – wykład „Dietą w starość” – dr n. med. Marek Jurgowiak
- godz. 20:40-21:10 – pokaz VR „Efekt Proteusa – Czy wirtualna rzeczywistość może nas zmienić (na lepsze)?” – KogniLab
- godz. 21:20-21:30 – wykład „Czym jest denializm klimatyczny?” – dr Adrian Wójcik
- godz. 21:30-21:40 – wykład „Czym są dla nas polarne lodowce i dlaczego Polacy tak się nimi interesują?” – dr Marcin Wójcik
- godz. 21:40-21:50 – wykład „Czym jest polaryzacja?” – mgr Piotr Gładysz
Szczegółowe opisy są dostępne na stronie UMK.
Słów kilka o pomysłodawcy pobicia/ustanowienia rekordu, czyli o firmie Bio-Clean z Włocławka:
Jesteśmy firmą rodzinną, która swoją siedzibę ma we Włocławku. Wykonujemy zlecenia dla prywatnych osób jak i dużych korporacji o zasięgu międzynarodowym. Jako firma z tradycjami rodzinnymi i z Polskim kapitałem bez kompleksów konkurujemy z większymi od siebie. Jesteśmy zespołem doświadczonych specjalistów, którzy na podstawie wieloletnich obserwacji oraz prowadzenia własnej działalności, wyodrębnili najskuteczniejsze rozwiązania w dziedzinie szeroko pojętego czyszczenia specjalistycznego.
Przez cały czas jesteśmy w pełni dyspozycyjni. Działamy przez cały rok – 7 dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę. Dzięki temu, nasi Klienci mogą mieć pewność, że otrzymają niezbędną pomoc o każdej porze dnia i nocy. Docieramy w nawet najodleglejsze, niedostępne zakątki kraju. Usuwamy nawet najtrudniejsze zanieczyszczenia, minimalizujemy skutki zniszczeń po pożarach, sprzątamy miejsca po zgonach, pomagamy podczas restytucji mienia osobistego, a także dezynfekujemy pomieszczenia. Podczas naszej pracy, stosujemy sprawdzone, specjalistyczne środki chemiczne wyłącznie najwyższej jakości.