30 września zapraszamy na kolejną odsłonę “Toruńskiej Nocy Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy i zwiedzanie interaktywnych wystaw.
W ostatni piątek września odbędzie się kolejna odsłona “Toruńskiej Nocy Naukowców”. Wspólnie z naszymi partnerami zapraszamy do odkrywania fascynującego świata nauki. Uczestników “TNN” zachęcamy do skorzystania z wydarzeń, które odbywają się w ramach konferencji stratosferycznej NEAR SPACE.
Podczas “TNN” w godz. 18:00-20:00 i 20:00-22:00 będzie można zwiedzić interaktywne wystawy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz ekspozycję “Ścieżki dorastania”, dostępną w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji. Zwiedzanie jest biletowane.
W pracowni biologicznej, fizycznej i sali warsztatowej przygotowaliśmy dodatkowe atrakcje. “Woda i jej mieszkańcy” to mini warsztaty, podczas których sprawdzimy parametry różnych próbek wody. Badając między innymi przeźroczystość, zapach oraz obecność azotanów, porównamy wodę z kranu, z wodą płynącą w Strudze Toruńskiej. Będzie też okazja, aby obejrzeć w powiększeniu drobne zwierzęta, które wykazują cechy wskaźnikowe dla oceny jakości wód. Na te zajęcia zapraszamy do pracowni biologicznej (sala A2).
“Pracownia kolorowych eksperymentów” to warsztaty, które odbędą się w sali warsztatowej (sala A1). W trakcie zajęć uczestnicy/-ki samodzielnie wykonają kolorowe doświadczenia. Dowiedzą się m.in. czym jest sieciowanie polimerów, dyfuzja oraz fluorescencja.
W pracowni fizycznej (sala A3) będzie można przeprowadzić eksperymenty związane z pogodą, przedstawiające zjawiska fizyczne wykorzystywane podczas pomiarów meteorologicznych. Uczestnicy dowiedzą się m.in. że zwykły termometr może nas (niechcący) oszukać, i to na kilka sposobów.
Skorzystanie z aktywności CNMW wiąże się z koniecznością zakupu biletu na zwiedzanie. Zajęcia odbywają się w godz. 18:05-18:35, 19:05-19:35, 20:05-20:35 i 21:05-21:35. W warsztatach może wziąć udział maksymalnie 20 osób, a dzieci poniżej 13. roku życia biorą w nich udział pod opieką pełnoletniego opiekuna.
Na parkingu przed budynkiem CNMW w godz. 19:00-21:00 będzie można wziąć udział w pokazie nieba “Szał niebieskich ciał”, połączonym z warsztatami. Pracownicy Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK pokażą również jak należy posługiwać się obrotową mapą nieba, którą będzie można wykonać samodzielnie.
O godz. 20:15 zapraszamy na pokaz chemiczny “BŁYSKawiczna chemia”. Studenckie Koło Naukowe Chemików zaprezentuje specyfikę reakcji oraz właściwości substancji wykorzystywanych do danego doświadczenia. Nie zabraknie ognia i jego blasku, a czas reakcji będzie stosunkowo krótki! Polecamy go Waszej uwadze.
W przestrzeni wystawy “Rzeka” będzie można skorzystać ze stanowiska “Symulacja bez tajemnic”. Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy zaprezentuje możliwości symulatora osoby dorosłej. Dodatkowo każdy z uczestników będzie miał okazję zbadać tętno, oddech lub osłuchać płuca na symulowanym pacjencie. Dzięki symulatorowi laparoskopowemu LAPARO będzie można poczuć się jak początkujący chirurg, nabywający praktycznych umiejętności laparoskopowych. Stanowisko będzie dostępne w godz. 19:00-21:00.
Warsztaty
Wydział Filozofii i Nauk Społecznych UMK zaprasza na warsztaty kognitywistyczne “Wirtualny Umysł – jak badać umysł za pomocą immersyjnych środowisk wirtualnych”. Podczas zajęć będzie można lepiej poznać wirtualną rzeczywistość oraz doświadczyć immersyjnych środowisk wirtualnych jako komponentu środowiska badawczego. Warsztaty odbędą się o godz. 18:00 i 19:00 w sali A4 na 4. piętrze CNMW. Jednorazowo może wziąć w nich udział 15 osób.
W sali A6 na 6. piętrze CNMW odbędą się warsztaty przygotowane przez pracowników Wydziału Chemii UMK – “Chemiczne żelki” (godz. 18:00 i 18:30), w trakcie których będzie można przygotować glutki (slimy) oraz kolorowe jadalne kulki. W tych zajęciach może wziąć udział maksymalnie 12 osób. O godz. 19:30 zapraszamy na zajęcia “Lets play language”, przygotowane przez Wydział Humanistyczny UMK. Pracownicy Centrum Badań nad Ewolucją Języka omówią ciekawostki językowe w oparciu o serię gier. Będzie również mowa o języku – jego związku z doświadczeniem, tłem kulturowym i historią, a także o gestach, które towarzyszą komunikacji. Uczestnicy (maks. 8 osób) dowiedzą się o językach migowych i ciekawostkach z nimi związanych.
Zapisy na warsztaty będą przyjmowane od 19 września od godz. 12:00 pod adresem poczty elektronicznej: nocnaukowcow@umk.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Transmisje online
W przestrzeni wystawy “Rzeka” będzie można zobaczyć transmisje trzech pokazów realizowanych w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Od godz. 18:30 uczestnicy TNN zobaczą pokazy: “Rezonans prawdę Ci powie: Skowronki vs Sowy, czyli funkcjonowanie w porze zgodnej z chronotypem”, “Tańczące biokoloidy” oraz “Biochemia na tłusto, czyli jak wydobyć tłuszcze z nasion oleistych i je przeanalizować”.
W związku z realizacją warsztatów przez UMK w sali na 6. piętrze CNMW – w czasie “TNN” wyłączona ze zwiedzania będzie wystawa “Od piasku do szkła”.
Ludzie różnią się pod względem preferowanej pory zasypiania i wstawania oraz podejmowania codziennych aktywności. W nauce różnice te nazywa się pojęciem chronotypu. Osoby o chronotypie porannym budzą się i zasypiają wcześnie, natomiast osoby o chronotypie wieczornym preferują godziny późniejsze. Często jednak, ze względu na poranną orientację tak zwanego „zegara społecznego”, osoby wieczorne zmuszone są do aktywności poza ich naturalną „strefą czasową” najlepszego funkcjonowania. Takie działanie w nieoptymalnej porze dnia może wiązać się z wieloma negatywnymi konsekwencjami na poziomie emocjonalnym i poznawczym, a także prowadzić do różnic na poziomie neuronalnym. Wykorzystując rezonans magnetyczny możemy przeprowadzić badania chronotypu, sprawdzając jak różni się struktura oraz aktywność mózgu osób o chronotypie porannym lub wieczornym. Wyniki uzyskanych badań pozwolą na sprawdzenie tego, czy aktywność mózgu osób zmuszonych do działania w nieoptymalnej dla siebie porze dnia może być znacząco zniekształcona - mózg będzie zużywał więcej energii niż w przypadku pory zgodnej z chronotypem.
Biokoloioidy są to biologiczne układy koloidale będące makrocząsteczkami tj. białka, tłuszcze bądź żywymi mikroorganizmami np. bakterie. Cechą charakterystyczną biokoloidów jest obecność na ich powierzchni licznych aktywnych grup funkcyjnych oraz ładunku elektrycznego. Takie właściwości biokoloidów sprawiają, że możliwe stają się ich interakcje z substancjami obecnymi w środowisku. Dlatego też biokoloidy znajdują potencjalne szerokie zastosowanie swoich właściwości w medycynie czy w przemyśle. Wymusza to na współczesnej nauce dogłębne zbadanie i wyjaśnienie mechanizmów zaangażowanych w ten proces. Chemia jest nauką, która może dostarczyć wielu cennych informacji o badanych substancjach. Na pokazach przedstawimy i omówimy wpływ środowiska chemicznego na zmianę barwy substancji, zmienimy roztwór z bezbarwnego na malinowy, a czarny w bezbarwny. Ponadto dla miłośników bajek wywołamy dżinna z butelki, wypalimy Shrekowi miód z uszu oraz usłyszymy ryczącego niedźwiedzia.
W trakcie pokazu opowiemy o tym dlaczego tłuszcze z nasion oleistych są dla nas tak ważne i jakie znaczenie ma ich skład dla właściwości kulinarnych olejów z nich tłoczonych. Ponadto pokażemy jak wyizolować tłuszcze z nasion oleistych i na czym polega ich analiza ilościowa i jakościowa w laboratorium biochemicznym.
Wykłady, mobilne planetarium i obserwacje nieba
W trakcie “Toruńskiej Nocy Naukowców” będą odbywały się wydarzenia konferencji stratosferycznej NEAR SPACE. O godz. 18:00 zapraszamy do sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji, w której odbędzie się wykład Wiktora Niedzickiego “Kosmos w naszym domu”. Godzinę później zaplanowaliśmy prelekcję twórców serwisu “Crazy Nauka” – Aleksandry i Piotr Stanisławskich, którzy opowiedzą o dezinformacji naukowej dotyczącej badań kosmosu.
Na parkingu przed głównym budynkiem Młyna Wiedzy w godz. 18:00-22:00 odbędą się pokazy w mobilnym planetarium “Kolorowy Wszechświat”, a także będzie można prowadzić obserwacje nocnego nieba za pomocą teleskopów i lunet. W pokazie w planetarium może jednorazowo uczestniczyć 20 osób. Pokazy zaplanowaliśmy o godz. 18:00, 18:20, 18:40, 19:00, 19:20, 19:40, 20:00, 20:20, 20:40, 21:00, 21:20 i 21:40. Osoby chcące zobaczyć pokaz prosimy o stawienie się przed namiotem.
Zwiedzanie wystaw w głównym budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i ekspozycji “Ścieżki dorastania” (budynek Centrum Innowacyjnej Edukacji) w trakcie “Toruńskiej Nocy Naukowców” będzie odbywało się w godz. 18:00-20:00 i 20:00-22:00. Zwiedzanie jest biletowane. Bilety w cenie 10 zł/os. (osobno dla CNMW i CIE) będzie można nabyć w kasach Centrum w dniu wydarzenia. Wcześniej można je kupić w systemie sprzedaży biletów online.