Warsztaty, doświadczenia, prelekcje, pokazy laserowe – to tylko część naukowych atrakcji przygotowanych na Toruńską Noc Naukowców. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 25 września. Gospodarzem Nocy Naukowców jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Współorganizatorem Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
3 strefy naukowych atrakcji
Noc Naukowców rozpocznie się o godz. 18:00. Uczestnicy będą mogli skorzystać z kilku stref, w których będzie można bawić się nauką. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do zwiedzania interaktywnych wystaw w trzech dwugodzinnych turach zwiedzania: 18:00-20:00, 20:00-22:00, 22:00-24:00. Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać w namiocie przed budynkiem CNMW na pół godziny przed rozpoczęciem każdej z tur. W przestrzeni Młyna przygotowaliśmy dodatkowe aktywności: w pracowni biologicznej, pokazy na wystawie „Rzeka” oraz zajęcia „Bzyczący hotel”, podczas których będzie można samodzielnie zbudować schronienie dla owadów.
ZOBACZ i POBIERZ MAPKĘ POGLĄDOWĄ TORUŃSKIEJ NOCY NAUKOWCÓW
REGULAMIN TORUŃSKIEJ NOCY NAUKOWCÓW
Na parkingu przed Centrum Nowoczesności stanie specjalny doświadczalny namiot, w którym naukowe stanowiska przygotował Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Odpowiedzi na pytanie „Co się kryje w roślinach?” szukać będą wraz z uczestnikami zajęć biolodzy, fizycy pochylą się nad historią pomiaru czasu i technologią nowoczesnych zegarów atomowych. Najmłodsi wraz z naukowcami zbudują swoje roboty, a odwiedzający stanowisko archeologów poznają zmieniane przez wieki kuchenne receptury. Nie zabraknie również niezwykle popularnych w poprzednich latach warsztatów z formowania elementów dekoracyjnych i zabawek ze szkła. Chemicy z toruńskiego uniwersytetu przeprowadzą również plenerowe pokazy chemiczne. – Można spodziewać się gorącej atmosfery, którą zapewnią niesamowite wybuchy i efekty świetlne – mówi Anna Wielbińska, koordynator wydarzeń z UMK. – Nawiążemy w ten sposób do obchodzonego właśnie Międzynarodowego Roku Światła.
W patio Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży (ul. Władysława Łokietka 3) przygotowano stanowiska doświadczalne CNMW, warsztaty „Jak radzić sobie ze stresem w szkole?”, które przeprowadzą psycholodzy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Z kolei, toruńscy kognitywiści zaprezentują swoje badania z wykorzystaniem technologii Oculus i Kinect. Animatorzy Centrum zaprezentują m.in. laserowy labirynt, światłowód, siatkę dyfrakcyjną, a także doświadczenie Hertza. Przy boisku MCSM uczestnicy Nocy Naukowców będą mogli wejść do skrzyni tajemnic i skorzystać ze specjalnej ściany do malowania.
W związku z „Rokiem Światła” w godz. 20:30, 22:30 i 23:30 zostaną zaprezentowane specjalne pokazy laserowe na frontowej elewacji budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Przed dwoma pierwszym pokazami wykład poświęcony laserom wygłosi prof. Wiesław Nowak z Instytutu Fizyki UMK. – W związku z pokazami będzie wymagane pełne zaciemnienie przestrzeni wokół CNMW, dlatego wszystkich uczestników bardzo prosimy, aby przed każdym z pokazów zastosowali się do komunikatów organizatora – mówi Marcin Centkowski z CNMW.
Świetlny konkurs plastyczny
Tradycyjnie Nocy Naukowców towarzyszy konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych. Tematem konkursu jest przedstawienie zjawisk lub efektów świetlnych, które można zaobserwować na niebie. Prace powinny mieć format nie większy niż A4 i powinny być wykonane samodzielnie. Prace należy przesłać lub dostarczyć osobiście do 23 września 2015 r. na adres: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Centrum Promocji i Informacji, ul. Gagarina 11, 87-100 Toruń. Szczegółowe informacje i regulamin konkursu są dostępne na stronie internetowej: http://www.nocnaukowcow.torun.pl.
Zapraszamy również na profil wydarzenia w serwisie Facebook: https://www.facebook.com/TorunskaNocNaukowcow.