KUP BILET NA ZWIEDZANIE

Wystawa obejmuje 26 eksponatów wchodzących w skład czterech różnych stref: „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „TechnoŚwiat” oraz „Pomyśl, zrozum, zrób”. Podstawę systemu wystawowego stanowią klocki gry komputerowej Tetris, których różne układy harmonijnie tworzą kompozycję ekspozycji.

Wszystkie strefy zostały zaprojektowane w różnorodnej kolorystyce, tak by zwiedzający bez problemu mógł przyporządkować pojedynczy eksponat do danego obszaru. Strefy zostały zaprojektowane w sposób przestronny, umożliwiający nieograniczony dostęp i obsługę eksponatów przez osoby niepełnosprawne.

Jednym z najważniejszych czynników na tej wystawie jest kreatywność i innowacyjność zwiedzającego, który dzięki odpowiednio dobranym strefom tematycznym oraz eksponatom, może odkryć w sobie żyłkę naukowca, konstruktora i wynalazcy.

Wiele stanowisk jest „współtworzonych” przez zwiedzających, którzy sami będą wybierają rodzaj aktywności czy zadania, które chcą wykonać. Duża część stanowisk wystawy skłania zwiedzających do współpracy, gdyż tylko wspólnymi siłami można osiągnąć cel w postaci wykonania zadania.

Eksponaty mają na celu m.in. rozwijanie pamięci krótkotrwałej, wspomaganie logicznego myślenia i zdolności manualnych, zrozumienie prawa Pascala poprzez użycie specjalnej pompki i podniesienie siedziska, poznanie zasady Dynamiki Newtona poprzez przesuwanie krążków o różnej masie i wielkości. Zwiedzający sprawdzą jak następuje zamiana energii potencjalnej w kinetyczną poprzez turniej rzutów do tarczy czy przemianę energii potencjalnej w elektryczną. Mechaniczny teatr pozwoli na rozwój umiejętności technicznych i zdolności motorycznych. Dostępne będą okulary do rzeczywistości wirtualnej. Na stanowisku „człowiek przyszłości” będzie można zapoznać się z historią i możliwościami transplantologii. W specjalnym symulatorze będzie można zaprojektować swój pojazd przyszłości i odbyć nim wyścig.

W przestrzeni wystawy zaplanowano także specjalny kącik dla dzieci. Pełni rolę punktu kontaktowego dla rodzin z małymi dziećmi. Treści naukowe dla najmłodszych zostały przygotowane w formie zabawy i w sposób łatwo przyswajalny dla dzieci. Różnorodność odpowiednich zabawek i ilustrowanych mediów pomogą rodzicom i dzieciom aktywnie spędzić czas i równocześnie uczyć się.

Autor wystawy: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy