23 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
Ideą TFNiS jest popularyzacja nauki i sztuki wśród mieszkańców Torunia i regionu. Tegoroczną edycję wydarzenia dedykujemy Mikołajowi Kopernikowi, w 550. rocznicę urodzin. Na stanowiskach edukacyjnych przygotowanych przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie można zapoznać się z różnymi obszarami działalności naukowej astronoma.
Wydarzenie odbędzie się 23 kwietnia w godz. 11:00-17:00. Udział w pikniku jest bezpłatny.
STANOWISKA PRZYGOTOWANE PRZEZ CENTRUM NOWOCZESNOŚCI MŁYN WIEDZY
Kliknij w temat stanowiska i zobacz jego opis
Na stanowisko uczestnicy wykonają swój własny kwadrant – czyli instrument jakim posługiwał się Mikołaj Kopernik podczas obserwacji, które doprowadziły do ogłoszenia teorii heliocentrycznej w 1543 r. Dzięki temu cofniemy do czasów, gdzie do spektakularnych odkryć astronomowie nie używali komputerów, lunet czy teleskopów.
Na tym stanowisku uczestnicy będą rozwiązywać zagadki przygotowane przez Mikołaja Kopernika – strażnika wędek, a następnie próbować swoich sił w łowieniu rozproszonych słów. Zagadki będą tematycznie związane z astronomią.
Uczestnicy warsztatu/stanowiska przeistoczą się w XVI portrecistę i wykonają w dowolnej technice portret naszego astronoma. Będzie też możliwość wykonania własnoręcznego linorytu. Młodsi uczestnicy będą mogli usprawnić małą motorykę poprzez wykonanie kolorowanki. Wszyscy uczestnicy na pamiątkę zabierają ze sobą swoje prace oraz dodatkowo otrzymają pamiątkową przypinkę.
W heliocentrycznym układzie Kopernika planety poruszały się wokół Słońca, a wszelkie ich ruchy były jednostajnymi ruchami po okręgach. Okręgi te były ruchome i same poruszały się jednostajnie na kolejnych okręgach, a te może na jeszcze kolejnych…. Na naszym stanowisku dowiemy się, że taki sposób przedstawiania ruchów planet był nie tylko bardzo pomysłowy, ale i bardzo skuteczny. Sprawdzimy jak wyglądają tory poruszających się w ten sposób planet – a wyglądają zachwycająco! Za pomocą zmyślnych urządzeń narysujemy też zadziwiające epi- hipo- i po prostu cykloidy, oraz kardioidy i inne tzw. rulety. Dowiemy się też jaki związek z tym wszystkim ma logo znanej sieci fast-food.
W średniowieczu tarcza zwana też szczytem służyła nie tylko do ochrony. Była też źródłem informacji o jej właścicielu. Na stanowisku uczestnicy poznają wybrane herby i znaki umieszczane na tarczy. Dowiedzą się również jaki kształt miał ten oręż, kiedy był używany przez rycerzy w bitwach i turniejach oraz znajdą odpowiedzi na pytania: Czy te ostatnie były modne w czasach Mikołaja Kopernika? Czy astronom miał okazję oglądać turniejowe potyczki? Odwiedzający stanowisko będą mogli zaprojektować i wykonać swoją tarczę, którą zabiorą do domu.
W dawnych wiekach Toruń słynął jako piękne, czerwone miasto. Ten charakterystyczny kolor pochodził od cegieł i dachówek z palonej gliny. Na stanowisku uczestnicy poznają sekrety dawnych budowniczych. Dowiedzą się czym jest wątek ceglany i do czego służy dziś historykom. Postarają się rozpoznać w jakim wątku został postawiony Dom Mikołaja Kopernika i inne znane toruńskie budowle znane słynnemu astronomowi. Odwiedzający stanowisko wcielą się ponadto w budowniczych sprzed wieków i spróbują zbudować fragment muru ceglanego z miniaturowych cegieł.
Mikołaj Kopernik, poza tym że dokonał rewolucji w astronomii, kojarzy się nam z Toruniem. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że astronomia była jego pasją a nie zawodem.
Z wykształcenia był on lekarzem i prawnikiem kanonicznym. Lekarzem był na tyle znanym i szanowanym, że sami Królowie Polski prosili o jego porady. Na stanowisku uczestnicy zapoznają się zawodem lekarza w czasach Mikołaja Kopernika, dowiedzą się jakim był medykiem. Rozszyfrują przepisy na masło ziołowe i herbatę smakową napisane zgodnie ze stylem recept pisanych przez Mikołaja Kopernika.
Do obowiązków medyka w czasach Kopernika należało nie tylko wypisanie recepty, ale również własnoręczne przygotowanie czasami dosyć wymyślnej receptury i podaniu leku choremu. Na stanowisku będzie można zobaczyć (gołym okiem i pod lupą) i powąchać składniki dawnych leków i dowiedzieć się jak dany składnik wpływał na zdrowie. Samodzielnie sporządzimy wymyślne receptury wypisując ich składniki na stylizowanych kartach recept ozdobionych symbolem ówczesnej medycyny czyli konwalią.
Mikołaj Kopernik jest twórcą teorii o układzie heliocentrycznym oraz autorem epokowego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Chociaż nie znał wszystkich planet naszej galaktyki, to jednak dał nam pojęcie o tym, jak wszechświat funkcjonuje. Na stanowisku odwiedzający będą mogli stworzyć mapę Układu Słonecznego za pomocą niecodziennych technik plastycznych, polegających na wykorzystaniu przedmiotów, które z łatwością znajdziemy w naszym domu.
Wydarzenie odbędzie się 23 kwietnia w godz. 11:00-17:00. Udział w pikniku jest bezpłatny.
Osoby chcące zwiedzić interaktywne wystawy w gł. budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (MW1) oraz w Centrum Innowacyjnej Edukacji (MW2) mogą zakupić bilety w kasach oraz w systemie sprzedaży online.