Od 8 do 13 listopada zapraszamy do wzięcia udziału w “SPINDay 2021”. Przygotowaliśmy pięciodniowy bezpłatny piknik popularnonaukowy oraz wykłady.
W Centrum Innowacyjnej Edukacji w godz. 9:00-13:00 odbędzie się piknik popularnonaukowy, na którym będą dostępne stanowiska edukacyjne przygotowane przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz naszych partnerów.
Na naszych stanowiskach odpowiemy na pytanie czy istnieje coś takiego jak lewoskrętna witamina C, pokażemy w jaki sposób jest przewidywana pogoda, jak bardzo możemy wybiec w przyszłość, żeby ją przewidzieć oraz jak możemy zbudować proste przyrządy pogodowe. Nie zabraknie również stanowisk poświęconych tajnikom matematyki, kryptologii oraz pozwalających wytrenować nasz mózg podczas rozwiązywania zagadek logicznych.
Mózgowe zagadki
Aktywności na stanowiskach przeprowadzą również studenci psychologii z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczestnicy pikniku wezmą udział w grze terenowej związanej z polskimi neuronaukowcami (warto mieć ze sobą smartfony), grze memory, rozwiążą “psychologiczne” krzyżówki, poznają budowę mózgu, dowiedzą się co wspólnego ma mózg z liczbami i czym jest “efekt Stroopa”. Prowadzący przedstawią również fakty i mity psychologiczne.
Wieczorne wykłady
Zapraszamy również do wzięcia udziału w wykładach, które będą odbywały się o godz. 18:00 w sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji, za wyjątkiem wykładu w dniu 9 listopada, który odbędzie się na wystawie “Rzeka” w budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Porozmawiamy o życiu pozaziemskim, “gejowskim genie”, przemocy rówieśniczej czy miłości w nauce. Nie zabraknie również spotkania poświęconego sposobom rozmawiania z nastolatkiem.
PROGRAM
SPINDay
Centrum Innowacyjnej Edukacji
godz. 9:00-13:00 | piknik popularnonaukowy | Centrum Innowacyjnej Edukacji
godz. 18:00 | wykład | Centrum Innowacyjnej Edukacji
“Przemoc rówieśnicza” – dr Marta Małecka, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu
godz. 9:00-13:00 | piknik popularnonaukowy | Centrum Innowacyjnej Edukacji
godz. 18:00 | wykład | Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
“Czy istnieje >>gejowski<< gen?” – prof. dr hab. Tomasz Grzybowski, Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy
godz. 9:00-13:00 | piknik popularnonaukowy | Centrum Innowacyjnej Edukacji
godz. 18:00 | wykład | Centrum Innowacyjnej Edukacji
“O miłości w nauce” – dr Marek Jurgowiak, Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy
godz. 9:00-13:00 | piknik popularnonaukowy | Centrum Innowacyjnej Edukacji
godz. 18:00 | wykład | Centrum Innowacyjnej Edukacji
“Jak rozmawiać z nastolatkiem?” – mgr Joanna Wiśniewska, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu
godz. 9:00-13:00 | piknik popularnonaukowy | Centrum Innowacyjnej Edukacji
godz. 18:00 | wykład | Centrum Innowacyjnej Edukacji
“O życiu pozaziemskim” – dr hab. Gracjan Maciejewski, prof. UMK, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Wydarzenia w ramach akcji “SPINDay” odbywają się w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji, za wyjątkiem wykładu w dniu 9 listopada, który odbędzie się w przestrzeni wystawy “Rzeka” w budynku głównym Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wstęp wolny. Ze względu na zasady reżimu sanitarnego – liczba miejsc jest ograniczona.
Wydarzenie organizowane przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest działaniem w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie “Społeczeństwo i Nauka SPIN” – “SPINaj naukę”. Projekt jest dofinansowany z Programu “Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki i będzie realizowany do sierpnia 2022 roku we współpracy z 11 partnerami – Członkami Stowarzyszenia.
O PROJEKCIE “SPINaj naukę”
W ciągu dwóch lata trwania projektu wspólnie z partnerami w projekcie zorganizujemy kilkaset wydarzeń popularnonaukowych – wykładów, warsztatów, pokazów, ale też pikników naukowych, gier miejskich, spektakli, koncertów czy letnich obozów dla dzieci i młodzieży. Będziemy się spotykać w przestrzeni Internetu, ale też (jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna) na żywo w Ciechanowie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Olsztynie, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu i Warszawie. Pierwsze wydarzenia zaplanowaliśmy na przypadający na 19 lutego Dzień Nauki Polskiej.
W ramach projektu odbędą się również dwie ogólnopolskie Konferencje “Interakcja-Integracja”, w trakcie których eksperci działający w obszarze popularyzacji nauki będą mogli wymienić się wiedzą, doświadczeniami i cennym know how. Najbliższa konferencja odbędzie się jesienią 2021 roku.
Do współpracy przy projekcie członkowie konsorcjum zaprosili ponad 100 polskich naukowców, ekspertów i popularyzatorów nauki z różnych dziedzin, wspólnie z którymi będą przybliżać zagadnienia z obszaru nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych.
Partnerami projektu są: Centrum Nauki Experyment, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Fundacja Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha, Fundacja Uniwersytet Dzieci, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, Gmina Miasta Ciechanów, Hevelianum, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.