Od 15 do 20 lutego zapraszamy na pokazy naukowe “4 żywioły”, przegląd filmów dokumentalnych oraz spotkania ze specjalistami. Jednym z naszych gości będzie Tomasz Raczek.
NA SKRÓTY | Kliknij daną nazwę wydarzenia i poznaj szczegóły
Działania realizowane przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są częścią projektu “SPINaj Naukę”, realizowanego przez Stowarzyszenie “Społeczeństwo i Nauka SPIN”, w którym promowane są osiągnięcia polskich naukowców oraz jest upowszechniania wiedza o ważnych odkryciach naukowych. Projekt otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu “Społeczna Odpowiedzialność Nauki”.
W ramach odsłony pokazu “Ogień i woda” pokażemy nietypowe płomienie i ich piękne barwy, zademonstrujemy jakim świetnym rozpuszczalnikiem jest woda i wykonamy barwne reakcje, wyjaśnimy i pokażemy czym jest napięcie powierzchniowe i przy użyciu suchego lodu zrobimy giga bańkę mydlaną.
Pokazy odbędą się w dniach 15-20 lutego w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji (4. piętro) o godz. 10:00 i 13:00. Planowany czas prezentacji do 30 minut. Pokazy będą również transmitowane na naszym kanale You Tube.
W ramach pokazu “Ziemia i powietrze” zaprezentujemy właściwości skroplonego azotu i obiektów nim schłodzonych, gęstości różnych gazów oraz gazów o różnych temperaturach, niezwykłe efekty dźwiękowe, eksperymenty z ciśnieniem powietrza oraz z jego wirami, zaskakujące wahadła, a skończymy kraterami, wulkanami i trzęsieniem ziemi.
Pokazy odbędą się w dniach 15-20 lutego w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji (4. piętro) w godz. 11:30 i 14:30. Planowany czas prezentacji do 30 minut. Pokazy będą również transmitowane na naszym kanale You Tube.
Chcesz wziąć udział w pokazie stacjonarnym? Napisz do nas wiadomość. W temacie wpisz nazwę pokazu, w którym chcesz uczestniczyć. W treści wiadomości prosimy o podanie godziny pokazu oraz liczby uczestników. Prosimy także o informację ile osób posiada (aktualne na dzień pokazu) certyfikaty zaszczepienia przeciwko COVID-19. Liczba uczestników na pokazach jest ograniczona ze względu na zasady reżimu sanitarnego. Zgłoszenia będą przyjmowane od 4 lutego do wyczerpania liczby dostępnych miejsc na danym pokazie.
Filmy dostępne na kanale You Tube
Dokumenty można oglądać od 15 lutego (godz. 12:00) do 19 lutego (godz. 23:59).
Linki do poszczególnych filmów będą wkrótce udostępnione w ich opisach.
ZOBACZ FILM | KLIKNIJ W LINK
Podczas wyścigu uczestnicy pokonują ponad 240 kilometrów. Przez dwie doby biegacze nie śpią, nie mają przystanków, nawet posiłki przyjmują, biegnąc. Ci, którzy docierają na metę, odczuwają wielką euforię. Bardzo szybko zaczynają myśleć o kolejnym biegu ekstremalnym.
Dokument „Biegacze” przybliży widzowi stan ekstremalnego wysiłku fizycznego i momenty kryzysów psychicznych, z którymi muszą się mierzyć biegacze. Przynajmniej w części pozwala to widzom na przeżycie niezwykle intensywnych emocji, które stają się udziałem ultramaratończyków.
ZOBACZ FILM | KLIKNIJ W LINK
Film z życia pszczół i ludzi. Aby zgłębić i ukazać widzowi tajniki życia pszczół, kamera wchodzi do wnętrza współczesnego ula i tradycyjnej barci, wyciosanej -"wydzianej" w pniu wiekowego drzewa, wędruje po polach, dzikich lasach, górach i wielkich miastach Europy i Azji. Życie każdego roju to Kosmos w miniaturze, który rządzi się swoimi odwiecznymi prawami. Zdjęcia były zrealizowane w Nepalu, Francji, Rosji, Polsce oraz na Ukrainie.
ZOBACZ FILM | KLIKNIJ W LINK
Rosjanka Margarita Mamun trenuje gimnastykę artystyczną. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego.
Dziewczyna jest wykończona wielogodzinnymi treningami, udziałem w różnych zawodach i rozłąką z bliskimi. W przygotowaniach do Igrzysk pomagają jej dwie trenerki, reprezentujące różne podejścia do sportowego sukcesu i wchodzące z bohaterką w odmienne relacje. Film w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. Pokazuje, jak dążenie do mistrzostwa łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru zawodniczki.
ZOBACZ FILM | KLIKNIJ W LINK
Akcja filmu rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, drugą górę świata. Grupa kilkunastu wspinaczy, pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, próbuje dokonać historycznego wejścia na szczyt. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach kolejne zespoły przygotowują drogę rozwieszając liny i docierają do kolejnych obozów. Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekiej Nanga Parbat.
W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udaje się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod szczytem Nanga Parbat na zawsze. Ratownicy wracają pod K2 i wznawiają wspinaczkę. Upływający czas oraz piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie odizolowanej fizycznie od świata grupy. Dodatkowe napięcie wprowadza ogólna dostępność Internetu oraz niezwykła medialność wyprawy.