Od 30 czerwca jest dostępna oferta Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na rok szkolny 2017/2018.
Opiekunowie grup mogą dokonać rezerwacji zajęć warsztatowych i laboratoryjnych, rzecznej ścieżki zwiedzania i zwiedzania interaktywnych wystaw (w tym z przewodnikiem). Tak wczesne ogłoszenie propozycji zajęć jest wynikiem bardzo dużego zainteresowania ofertą Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
W kwietniu nauczyciele dopytywali kiedy będą dostępne w sprzedaży zajęcia na nowy rok szkolny. Aby ułatwić im zaplanowanie wizyty w naszym centrum nauki, postanowiliśmy od dzisiaj uruchomić rezerwacje i sprzedaż – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.
Zajęcia dla przedszkoli
Najmłodsi odbiorcy skorzystają z zajęć w pracowni kreatywnej „przeBUDOWA” i sali warsztatowej. Zostały one podzielone ze względu na wiek uczestników. Dzieci w wieku od 3-4 roku życia w pracowni „przeBUDOWA” odbędą wyprawę do zoo, w trakcie której będzie kształtowana ich świadomość ekologiczna, a także nauczą się wrażliwości wobec świata zwierząt. Opiekunowie będą mogli wybrać dla nich również zajęcia „Odkrywamy planetę”, dzięki czemu najmłodsi odbędą niezwykłą podróż w kosmos. Nieco starsze dzieci (5-6 lat) będą mogły odbyć wyprawę do zoo i w kosmos, a także zamienić się w małych architektów, odbywając wyprawę szlakiem zabytków Torunia. W sali warsztatowej dzieci w wieku 5-6 lat będą mogły zamienić się w małych naukowców.
Zajęcia mają na celu zachęcenie dzieci do obserwacji zjawisk przyrodniczych i wyciągania z nich wniosków. Dodatkowo takie zajęcia wspierają rozwijanie kreatywności i talentów naukowych, które drzemią w każdym dziecku – mówi Marcin Centkowski
Centrum nauki dla szkół
Opiekunowie uczniów szkół podstawowych mogą wybrać warsztaty, zajęcia w pracowni biologicznej i fizycznej, rzeczną ścieżkę zwiedzania (od drugiej klasy) oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw (w tym z przewodnikiem). Uczniów kl. 1-6 centrum nauki zaprasza na zajęcia „Jak pracują nasze kości?”. W trakcie zajęć uczestnicy przyjrzą się budowie poszczególnych elementów ludzkiego szkieletu oraz ich funkcjom. Następnie wykonają prosty model układu kostnego. Nie zabraknie tematów związanych z profilaktyką chorób kręgosłupa. Uczniowie kl. 4-6 mogą zamienić się w leśnych super bohaterów. Warsztaty będą dedykowane różnym formom ochrony przyrody, szczególnie parkom narodowym i krajobrazowym.
Skupimy się na wybranych gatunkach roślin i zwierząt, które są chronione w Polsce. Uczestnicy dowiedzą się jakie gatunki zasiedlają konkretne ekosystemy, jakie zagrożenia na nie czyhają oraz jak możemy im zapobiegać – wyjaśnia Marcin Centkowski.
Na uczniów kl. 7 czekają zajęcia „Pomaluj mój świat”.
Na zajęciach przeniesiemy się w świat kolorowych tkanin – informuje Katarzyna Przegiętka, kierownik Działu Naukowo-Dydaktycznego. – Zapoznamy uczestników z różnego rodzaju barwnikami – ich składem chemicznym i sposobami uzyskiwania. Pokażemy jak wygląda proces farbowania tkanin. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w farbiarstwie i samodzielnie zabarwić tkaninę – dodaje.
W pracowniach przygotowano zajęcia godzinne i dwugodzinne. Dla uczniów kl. 4-7 nauczyciele mogą wybrać godzinne zajęcia w pracowni biologicznej „Sztuka fermentacji” i dwugodzinne: „Fotosynteza bez tajemnic” oraz „Izolacja i rozdział elektroforetyczny genomowego DNA”. W pracowni fizycznej przygotowane zajęcia „Co pływa, a tonąc powinno” (60-minutowe) i „Archiwum kryminalne” (dwugodzinne). Te same propozycje przygotowano dla uczniów dawnych gimnazjów. Dla starszych uczniów dostępne są wyłącznie zajęcia w pracowniach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Dla grup szkolnych i zorganizowanych dostępnych będzie również 10 interaktywnych wystaw.