Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na weekendowe warsztaty kreatywne, poświęcone sztuce origami, a także detektywistyczne, dzięki którym będzie można dowiedzieć się jakich technik z zakresu chemii, biologii czy fizyki używa się w pracy detektywa.
W sobotę (7 lutego) odbędą się warsztaty „Mały majsterkowicz”. To zajęcia z cyklu „Kreatywne majsterkowanie”. W czasie godzinnego spotkania uczestnicy zbudują prostą ostrzałkę i latarkę z tektury. Zapoznają się również z podstawowym działaniem urządzeń elektrycznych, a swoje maszynki zabiorą do domu. Warsztaty rozpoczną się o godz. 12.00 i 15.00.
Tydzień później w toruńskim centrum nauki będzie można wziąć udział w specjalnych walentynkowych warsztatach – „Elektro-ciasto”. Uczestnicy w pierwszym etapie – tworzenia, wykonają dwa specjalne rodzaje ciastoliny z tajemniczymi dodatkami. Następnym etapem będzie konstruowania. Poznamy podstawy połączeń elektrycznych oraz samodzielnie zbudujemy Walentynkowe świecące układy elektryczne przy pomocy ciastoliny, diod LED, silniczków i baterii.
W sobotę (21 lutego) zaplanowano warsztaty „Magiczny papier, czyli o sztuce origami”. Zajęcia będą odbywać się w ramach oferty „1+2” i „2+1”. W pierwszej opcji wizyta w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy rozpoczyna się godzinnym warsztatem. Po jego zakończeniu będzie można przez dwie godziny zwiedzać wystawy. Drugie rozwiązanie to najpierw dwie godziny zwiedzania, a na koniec tury godzinne zajęcia. Origami – sztuka składania papieru znana już od VIII wieku, uczy cierpliwości, logiki działania, poprawia koncentrację i pobudza wyobraźnię. O tym jak bez użycia nożyczek i kleju stworzyć z papieru ptaka, kwiat i wiele innych rzeczy będzie można przekonać na zajęciach przygotowanych przez CNMW.
W ramach oferty „1+2” zajęcia rozpoczną się o godz. 12.00, a w ofercie „2+1” o godz. 17.00.
W niedzielę (22 lutego) Młyn Wiedzy zaprasza na zajęcia „Mały detektyw”. Warsztat to niezwykła okazja, aby dzieci mogły na własnej skórze przekonać się, jak tajemnicza i interesująca bywa praca detektywa. Uczestnicy poznają techniki pracy detektywa i rozwikłamy niejedną zagadkę. Dowiemy się czym jest daktyloskopia, technika śledcza, która bada i porównuje linie papilarne w celu ustalenia sprawcy przestępstwa. Zdejmiemy swój odcisk palca oraz porównamy go z odciskami kolegów. Weźmiemy tez udział w kilku eksperymentach, które pokażą im, że detektyw w swojej pracy często korzysta z metod naukowych chemii, biologii czy fizyki. A na koniec odkryjemy czym są atramenty sympatyczne oraz sami zaszyfrujemy wiadomość.