Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy realizuje projekt “SPINaj Naukę”, koordynowany przez Stowarzyszenie “Społeczeństwo i Nauka SPIN”.
W dniach 22-26 marca zapraszamy do udziału w wydarzeniach przygotowanych przez nasze centrum nauki.
Przygotowaliśmy dwa pokazy online, które będą odbywały się każdego dnia o godz. 10:00 i 13:00 (pokaz “Ogień i woda”) oraz o godz. 11:30 i 14:30 (pokaz “Ziemia i powietrze”). Pokazy będzie można oglądać na kanale Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w serwisie You Tube – PRZEJDŹ.
Udział w pokazach jest bezpłatny.
Idea pokazów nawiązuje do antycznych czterech żywiołów będących budulcem i siłą całego świata. Taki pogląd utrzymywał się przez wieki i był podstawą alchemii, lecz stopniowo był wypierany przez podejście naukowe.
My, zjawiska związane z żywiołami, pokażemy już z perspektywy współczesnej wiedzy – wiedzy, do wzbogacenia której znaczny wkład wnieśli polscy uczeni, tacy jak Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski, którzy w 1883 roku dokonali pierwszego na świecie skroplenia tlenu, czy Aleksander Jabłoński, twórcy „toruńskiej szkoły fizyki”, autora słynnego diagramu Jabłońskiego, znanego wszystkim fizykom na świecie.
Zajmiemy się jednak nie tyle czystą fizyką czy chemią, ale pokażemy nasze doświadczenia w szerszym kontekście, m.in. geo- i ekologii.
Ale to nie wszystko! W ramach projektu zajmiemy się również problemem epidemii i wirusów na różnych płaszczyznach – od różnych stron: psychologicznej, medycznej, społecznej i filmoznawczej. Zaprezentujemy pięć filmów i zaprosimy do pięciu rozmów z zaproszonymi gośćmi. Spotkania będą nawiązywały do tematyki przedstawionej w filmach, jak również będą poruszały szerszy zakres problematyki związanej z wirusami i epidemiologią.
POKAZY NAUKOWE "Żywioły w akcji"
W ramach odsłony pokazu “Ogień i woda”:
- pokażemy nietypowe płomienie i ich piękne barwy
- zademonstrujemy jakim świetnym rozpuszczalnikiem jest woda i wykonamy barwne reakcje
- wyjaśnimy i pokażemy czym jest napięcie powierzchniowe i przy użyciu suchego lodu zrobimy giga bańkę mydlaną
- pokażemy wodny światłowód i uwidocznimy niezwykłe kształty spadającej wody
- sprawimy, że prawie zwykła rura będzie śpiewać
Pokazy zobaczysz od poniedziałku do piątku o godz. 10:00 i 13:00.
W ramach odsłony pokazu “Ziemia i powietrze” zaprezentujemy:
- właściwości skroplonego azotu i obiektów nim schłodzonych
- gęstości różnych gazów oraz gazów o różnych temperaturach
- wizualizację fal dźwiękowych za pomocą rury Rubensa i inne efekty dźwiękowe
- efekty magnetyczne związane z prądami wirowymi w różnych konfiguracjach magnesu i przewodnika
- magnetyzm ziemskich minerałów
Pokazy zobaczysz od poniedziałku do piątku o godz. 11:30 i 14:30.
Pokazy będziemy transmitowali za pośrednictwem naszego kanału w serwisie You Tube.
Kliknij w link przypisany do danego dnia, aby przenieść się na wystawę “Rzeka” i razem z nami odkrywać fascynujący świat nauki:
22 marca – poniedziałek – OGLĄDAJ
23 marca – wtorek – OGLĄDAJ
24 marca – środa – OGLĄDAJ
25 marca – czwartek – OGLĄDAJ
26 marca – piątek – OGLĄDAJ
FILMY
„Koronawirus: dziennik z kwarantanny w Pekinie” (Francja, 2020)
Sébastien Le Belzic, francuski korespondent w Pekinie od 15 lat, stworzył jedyny możliwy reportaż w stolicy Chin: nieruchomy dziennik o pustym i zamarzniętym mieście i imponującym aparacie bezpieczeństwa, który zmusza ludność do życia w kwarantannie, nawet jeśli w metropolii jest tylko sto przypadków zarażonych. Wirusowi żandarmi, którzy w normalnych czasach odgrywają rolę informatorów reżimu, kontrolują wyjścia z kompleksów mieszkalnych, mierzą temperatury, zarządzają punktami kontrolnymi na skrzyżowaniach. Kamery termowizyjne monitorują zdrowie pasażerów przy wejściu do metra, które jest niezwykle puste, podobnie jak główne arterie miasta. Nieśmiało blogerzy i obywatele w sieciach społecznościowych próbują informować ludność, że istnieje wirus, który Pekin chce kontrolować bardziej niż ktokolwiek inny: wirus wolności.
W Chinach barierki wznoszą się wokół miast, prowincji, dzielnic i poszczególnych osiedli. W Pekinie mundurowi kontrolują wejścia i wyjścia z osiedla. Wszędzie jest tak samo. Aparat bezpieczeństwa partii komunistycznej i komitety osiedlowe, badające zachowania polityczne i społeczne mieszkańców, przekształciły się w żandarmerię wirusową. Sprawdzanie temperatury, kwarantanna w przypadku opuszczenia miasta, obowiązkowe maski.
Pekińczycy powoli zniknęli z powierzchni miasta. Zamknięci przez reżim, a także przez własny strach. Jedyny możliwy reportaż to nieruchoma kronika życia w zamknięciu. Choć dni zdają się puste, niosą wiele pytań odnośnie do przyszłości Chin.
Zero Days” (USA, 2016)
Zdobywca Oscara Alex Gibney odkrywa przed nami fenomen Stuxnet – samoreplikującego się wirusa komputerowego odkrytego przez ekspertów w 2010 roku. Złośliwe oprogramowanie, stworzone najprawdopodobniej przez amerykańskie i izraelskie cyberoddziały, było skierowane przeciw irańskim instalacjom nuklearnym. Jednak po tym, jak wirus skutecznie zainfekował komputery w Iranie, wymknął się spod kontroli i zaczął swobodnie się rozprzestrzeniać. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że w ten sposób otwarto puszkę Pandory z bronią epoki cyfrowej. Gibney przybliża nam badania nad złośliwym oprogramowaniem o nazwie „Igrzyska Olimpijskie”, które może sparaliżować infrastrukturę całego kraju w zaledwie kilka sekund, nie pozostawiając śladu po jego twórcach. Film uświadamia, że właśnie przeżyliśmy pierwszą wojnę w cyberprzestrzeni. Nie potrzeba już sił militarnych i atomowych czy jednostek wojskowych, aby siać spustoszenie i śmierć. Gibney i jego rozmówcy: decydenci z amerykańskiego sektora wojskowego i agend wywiadu apelują o opamiętanie i kontrolowanie broni, która może łatwo wymknąć się spod kontroli i wpaść w niepowołane ręce. Dzisiejsza taktyka mocarstw polega na zaatakowaniu wirusem i ukryciu się. Konsekwencje takiego działania mogą być zupełnie nieprzewidywalne w wymiarze globalnym… Niestety, nieograniczona moc złośliwego oprogramowania, które może całkiem zniszczyć kraj wroga, sprawia, że inne państwa są wciąż gotowe lokować w badania miliardy dolarów.
„To już ostatnie dni” (Hiszpania, 2013)
Hiszpanię ogarnia epidemia, która rozprzestrzenia się po całym kraju. Mieszkańcy zostają uwięzieni wewnątrz budynków. Marc jest jednym z ocalałych. Postanawia odnaleźć swoją zaginioną dziewczynę Julię, jednak aby to zrobić musi wyjść z budynku, co grozi zarażeniem wirusem.
„Test na życie” (USA, 2013)
San Francisco, rok 1985. Apogeum epidemii AIDS. Frankie aspiruje do obsady przedstawienia realizowanego przez wiodącą na zachodnim wybrzeżu trupę taneczną. Pomijany podczas prób, mylący się w trakcie ćwiczeń nawiązuje trudną przyjaźń z weteranem sceny Toddem, którego częste wizyty w klubach, przygodne znajomości i okazjonalne używanie narkotyków zyskują mu renomę ancymonka trupy. W tle dramatu czai się atakujący z ukrycia wirus HIV, niepewność drogi jego przenoszenia, objawów i tożsamości ofiar. Na scenie, na której występują Frankie i Todd każdy może być nosicielem, każdy może nosić w sobie potencjalny wyrok śmierci. Debiut weterana sceny tanecznej Chrisa Masona Johnsona w choreografii Sidry Bell zdobył główne nagrody na festiwalach Tampa i Outfest.
„Korpo” (USA, 2017)
Tajemniczy wirus sprawia, że pracownicy korporacji tracą nad sobą kontrolę. Szklane biurowce wypełnione pracownikami rozmaitych korporacji to wręcz idealne środowisko życia... dla mikrobów, bakterii i innych zabójczych wirusów. Zwłaszcza zaś dla tych, które sprawiają, że łagodni jak baranki pracownicy open space’ów stają się żądnymi krwi zabójcami. Derek Cho (Steven Yeun) został właśnie niesprawiedliwie zwolniony z pracy. Nie zamierza jednak poddać się i swej posady bez walki. W obliczu chaosu wywołanego atakiem tajemniczej choroby i kwarantanną, którą objęty został cały budynek firmy mężczyzna rozpoczyna prywatna wojnę z korporacyjną wierchuszką.
Filmy będzie można obejrzeć bezpłatnie na platformie VOD (od poniedziałku, 22 marca do piątku, 26 marca) – KLIKNIJ. Chcąc uzyskać dostęp do filmów prosimy o założenie bezpłatnego konta użytkownika. Masz problem z platformą? Napisz do nas!
SPOTKANIA
Rozmowa będzie dotyczyła kwarantanny i odosobnienia i tego, w jaki sposób wpływa to na nas, jakie niesie konsekwencje dla naszego zdrowia psychicznego i co możemy zrobić, żeby lepiej radzić sobie w nowej rzeczywistości.
WEŹ UDZIAŁ W SPOTKANIU - KLIKNIJ
Rozmowa będzie dotyczyła wirusów, ale tym razem komputerowych, ich podobieństw z wirusami żywymi, ich sposobu działania i zagrożeń, jakie ze sobą niosą. Czy można porównać wirusy żywe do wirusów komputerowych?
WEŹ UDZIAŁ W SPOTKANIU - KLIKNIJ
Rozmowa będzie poświęcona przedstawianiu epidemii w kulturze popularnej a konkretniej w kinie. Zahaczy zarówno o filmy katastroficzne, jak i filmy o wirusach zmieniających ludzi w zombie. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak wizja filmowców ma się w zestawieniu z rzeczywistością.
WEŹ UDZIAŁ W SPOTKANIU - KLIKNIJ
Rozmowa będzie kontynuacją rozważań o epidemiach w kinie, tym razem skupiając się na kinie azjatyckim. Jednocześnie będziemy mieli niejaką klamrę spinającą i podsumowującą wydarzenie – zaczynamy filmem o koronawirusie w Chinach i kończymy epidemią w Korei.
WEŹ UDZIAŁ W SPOTKANIU - KLIKNIJ
Rozmowa będzie dotyczyła wirusów żywych, wątpliwości dotyczących epidemii, strachu przed wirusem i analogii z innymi epidemiami, w tym epidemią AIDS z przełomu lat 80’ i 90’ XX w. przedstawioną w prezentowanym filmie.
WEŹ UDZIAŁ W SPOTKANIU - KLIKNIJ
Spotkania z gośćmi będą realizowane za pośrednictwem platformy ZOOM. Przy każdym spotkaniu znajdziesz link, który umożliwi udział w wydarzeniu. Dołączając do spotkania prosimy, aby dźwięk i obraz z Twojego urządzenia były wyłączone.
INFORMACJE O PROJEKCIE
“SPINaj naukę” to nowa inicjatywa Stowarzyszenia “Społeczeństwo i Nauka SPIN”, poprzez którą będą promowane osiągnięcia polskich naukowców oraz upowszechniana wiedza o ważnych odkryciach naukowych.
Projekt jest dofinansowany z Programu “Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki i będzie realizowany do sierpnia 2022 roku we współpracy z 11 partnerami – Członkami Stowarzyszenia.
W ciągu dwóch lata trwania projektu wspólnie z partnerami w projekcie zorganizujemy kilkaset wydarzeń popularnonaukowych – wykładów, warsztatów, pokazów, ale też pikników naukowych, gier miejskich, spektakli, koncertów czy letnich obozów dla dzieci i młodzieży. Będziemy się spotykać w przestrzeni Internetu, ale też (jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna) na żywo w Ciechanowie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Olsztynie, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu i Warszawie. Pierwsze wydarzenia zaplanowaliśmy na przypadający na 19 lutego Dzień Nauki Polskiej.
W ramach projektu odbędą się również dwie ogólnopolskie Konferencje “Interakcja-Integracja”, w trakcie których eksperci działający w obszarze popularyzacji nauki będą mogli wymienić się wiedzą, doświadczeniami i cennym know how. Najbliższa konferencja odbędzie się jesienią 2021 roku.
Do współpracy przy projekcie członkowie konsorcjum zaprosili ponad 100 polskich naukowców, ekspertów i popularyzatorów nauki z różnych dziedzin, wspólnie z którymi będą przybliżać zagadnienia z obszaru nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych.
Partnerami projektu są: Centrum Nauki Experyment, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Fundacja Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha, Fundacja Uniwersytet Dzieci, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, Gmina Miasta Ciechanów, Hevelianum, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.