Dostarczane przez nasze zmysły informacje są źródłem przechowywanych w pamięci wrażeń. Odróżnienie wrażeń od tworzonych przez wyobraźnię wyobrażeń jest trudne, gdyż w ciągłym strumieniu świadomości, z jakim mamy do czynienia w praktyce, występują one jednocześnie obok siebie. Wyobraźnia twórcza lub wyobraźnia artystyczna jest specjalnym rodzajem wyobraźni – pozwala ona tworzyć wyobrażenia, które nie mają odpowiedników w żadnym z wrażeń. Dzięki temu ten rodzaj wyobraźni stanowi podstawę twórczości i wszelkiej innej aktywności kulturalnej. Wystawa ma być swoistym „warsztatem” dla takiego rodzaju wyobraźni – mówią autorzy ekspozycji, która będzie gościła w toruńskim centrum nauki do końca 2017 roku.

Celem wystawy jest wciągnięcie zwiedzającego w świat działań, zjawisk, efektów wymagających aktywnej kreatywności. Stanowiska zachęcają do zapoznania się z różnymi, mniej typowymi obszarami twórczości, powiązanymi w różnym stopniu z szeroko pojętą sztuką. Każde z nich daje możliwość wykonania swoistego „dzieła.

Na poszczególnych stanowiskach można tworzyć autorskie prace wykorzystując światło, ciepło, piasek, plastikowe kule, tkaniny. Wyobraźnia pozwoli tworzyć oryginalne zdjęcia, grafiki, mozaiki  i iluzje. Będzie również możliwość sprawdzenia własnej koordynacji i cierpliwości. Na niemal wszystkich stanowiskach zwiedzając przechodzi przez trzy etapy: zrozumienia jak tworzy się dany rodzaj dzieła, próby wykonania dzieła wg pokazanego wzorca oraz na koniec możliwości stworzenia własnego unikalnego dzieła.

O atrakcyjności wystawy decyduje wyjątkowe połączenie elementów widowiskowości, interaktywności eksponatów, możliwości twórczej pracy z wykorzystaniem  różnorodnych, często niekonwencjonalnych przyborów i technik.

Autorzy wystawy: Bogdan Zajdziński, Krzysztof Horodecki