Moment, kiedy poznajemy drugą osobę, jest niezwykle ważny. To właśnie wtedy w zaledwie kilka sekund (niektórzy badacze uważają, że wystarcza nam od 4 do 11) tworzymy sobie jej obraz.
Nasz mózg zapamiętuje wówczas najwięcej informacji. W psychologii nazwano to tzw. “efektem pierwszego wrażenia”. Polega on na formułowaniu opinii na temat rozmówcy na podstawie jego wyglądu oraz sygnałów niewerbalnych, jakie wysyła. Ton głosu, wygląd, zachowanie to elementy, na podstawie których bardzo szybko tworzona jest opinia na nasz temat. Informacje dostarczane przez ludzki mózg w ciągu kilku pierwszych sekund od poznania zostają zakodowane w naszej podświadomości na bardzo długo.
Trudno jest zatrzeć efekt pierwszego wrażenia. Jego zmiana wymaga miesięcy (a nawet lat) świadomej pracy. Jak mawiał Oscar Wilde „nigdy nie dostaniesz drugiej szansy na zrobienie pierwszego wrażenia”. Zaskakujące jest, na co w głównej mierze zwracamy uwagę podczas pierwszego spotkania.
Okazuje się, że aż w 55% istotne są komunikaty niewerbalne wysyłane przez drugą osobę. Bardzo wiele wyrażamy poprzez mowę ciała, kontakt wzrokowy, uśmiech czy otwartą postawę. Sposób, w jaki mówimy, czyli ton, modulacja i szybkość wypowiadanych słów przyciąga naszą uwagę w 38%. Tylko 7% stanowi treść wypowiedzi.
Warto jednak pamiętać, że pierwsze wrażenie często może być mylące. Wpływ na to, jak odbieramy drugą osobę podczas pierwszego spotkania, mają nasze naleciałości kulturowe, stereotypy i różnego rodzaju doświadczenia. Dlatego warto czasem zweryfikować swoje ukute na początku przekonania, by dać komuś jeszcze jedną szansę.
Zdj. okładkowe: www.pixabay.com, kawa