Już 16 listopada w Centrum Innowacyjnej Edukacji (MW2), między 18:00-20:00 odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem specjalistów i opiniotwórców dziedziny obecnych w debacie publicznej. Tematem będą narkotyki i ich wpływ na życie i zdrowie człowieka. Omówione zostaną m.in. psychiczne, fizyczne i społeczne skutki zażywania narkotyków.
Zaplanowane wydarzenie zakłada interdyscyplinarne podejście do problemu substancji psychoaktywnych. Dobierając wyspecjalizowanych prelegentów, zadbano o merytoryczne zaadresowanie socjologiczno-etnograficznych badań w dziedzinie, a także zagadnień epidemiologii narkotykowej, obserwowanych tendencji światowych, a także perspektywy uzależnienieniowej, terapeutycznej oraz prawnej. Podjęto również istotną perspektywę narkotyku jako zjawiska kulturowego, obecnego w przestrzeni publicznej czy opisywanego w tekstach kultury.
Panel dyskusyjny poprowadzi Kuba Jankowski – gospodarz i prowadzący kanał „Balans”. To znany vloger, youtuber i twórca. Wspólnie ze swoimi gośćmi poszukuje odpowiedzi m.in. na pytania w dziedzinach psychologii, socjologii, relacji międzyludzkich, uzależnień oraz innych problemów współczesności.
PRELEGENCI:
Stypendysta europejskiego programu Eurica zrealizowanego w Instituto de Investigaciones Sociales na Universidad Nacional Autónoma de México, w ramach którego prowadził badania etnograficzne nad przestępczością zorganizowaną. Stypendysta ministerialnego stypendium dla młodych wybitnych naukowców, laureat nagród naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz Rektora UŁ. Kierownik i członek zespołu licznych projektów badawczych krajowych (KBN/NCN) i zagranicznych (HORYZONT) (Stany Zjednoczone, Ekwador, Niemcy, Ukraina, Norwegia, Szwecja, Portugalia, Hiszpania, Meksyk). Obecnie zaangażowany w międzynarodowy projekt badawczy „Crime in Latin America (CRIMLA): The role of family, employment , culture and the state” finansowany w ramach grantu Norwegian Research Council. Projekt opiera się na badaniach terenowych w zakładach karnych w Hondurasie, Meksyku, Argentynie, Chile, Kolumbii i Brazylii. Piotr Chomczyński prowadził zajęcia z zakresu socjologii dewiacji na Pennsylvania State University w Stanach Zjednoczonych oraz z metodologii badań jakościowych dla doktorantów na Universidad Nacional Autónoma de México. Absolwent kursów z zakresu Scientific Writing na Stanford University oraz innych w ramach Fundacji Nauki Polskiej. Członek komitetów redakcyjnych i recenzent czasopism polskich i zagranicznych oraz autor licznych zagranicznych (Oxford University, Sage, Taylor & Francis, Elsevier, Edward Elgar Publishing) i krajowych publikacji naukowych, raportów oraz ekspertyz finansowanych z budżetów EFS UE, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz administracji lokalnej. Specjalizuje się w metodach jakościowych w zakresie badań socjologicznych z zakresu dewiacji, przestępczości dorosłych i nieletnich, przemocy domowej oraz narkotykowej przestępczości zorganizowanej.
Neurobiolog, edukator i popularyzator nauki z Uniwersytetu Gdańskiego zdradzi wam, jak zapamiętywać, jak się uczyć z głową, jak wspomagać naszą pamięć w dobie tak wielu bodźców i informacji, które docierają do naszego mózgu; naukowo zajmuje się tematyką uzależnień, natomiast jego największą pasją jest uczenie oraz popularyzacja nauki. Ma na swoim koncie ponad 600 wykładów popularnonaukowych i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od ponad 10 lat organizuje Dni Mózgu w Trójmieście, które są największą w Polsce akcją popularyzatorską odbywającą się w ramach Brain Awareness Week. Za swoją działalność otrzymał prestiżową nagrodę Popularyzatora Nauki w konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Socjolog, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, autor książek “Czy psychodeliki uratują świat?” i “Grzybobranie. Kulturowa historia psylocybiny”. Prowadzący audycji “Psychodelicje” w radiu Newonce. Publikował między innymi na łamach Focus, Tygodnika Powszechnego, Krytyki Politycznej, Znaku, PoradnikZdrowie, National Geographic i “Strefy Psyche” Uniwersytetu SWPS. Tłumacz wielu książek poświęconych substancjom psychodelicznym, m.in. autorstwa Michaela Pollana, Davida Nutta, Alberta Hofmanna, Julie Holland, Stanislava Grofa, Jamesa Fadimana, Alana Wattsa i Ricka Strassmana.
Obecnie jest pracownikiem naukowym w Laboratorium Pamięci Przestrzennej Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN. Wieloletni pracownik naukowy Zakładu Neurochemii Instytutu Psychiatrii i Neurologii oraz Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM. Jego główne badania związane są z różnicami indywidualnymi w aktywacji układu nagrody, kontrolowanej emisją wokalizacji ultradźwiękowej oraz biologicznymi i neurochemicznymi podstawami tego zjawiska. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na budowaniu matematycznych modeli aktywacji układu nagrody w różnych modelach zachowania związanych z interakcjami społecznymi, uzależnieniem od narkotyków i predykcją nagrody.
Ukończył studia magisterskie z zakresu psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz z zakresu międzynarodowych stosunków gospodarczych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jest także absolwentem studiów MBA (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Nottigham Trent University w Wielkiej Brytanii). Jest członkiem Association for Contextual Behavioral Science, ACBS Polska oraz MIND – European Foundation for Psychedelic Science.