Jak kleić bez kleju? Dlaczego niektóre owady mogą chodzić po wodzie? Jak z brudnej wody zrobić czystą? Jak działa fontanna Herona? Jakie pH ma herbata? – odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy pikniku przed Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego (ul. Mennica 2) w ramach Bydgoskiej Nocy Muzealnej.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy po raz pierwszy pojawi się na pikniku w ramach Bydgoskiego Festiwalu Wodnego. Mieszkańcy grodu nad Brdą będą mogli wziąć udział w pokazach hydrologicznych przygotowanych specjalnie na festiwal.
Udowodnimy, że materia składa się z niewidzialnych gołym okiem cząsteczek. Przedstawimy model niezwykłej fontanny, w której woda płynie do góry bez pomocy pompy. Uczestników pikniku nauczymy jak w prosty sposób oczyścić wodę używając piasku, żwiru czy papieru.
Spotkanie w namiocie wodnych doświadczeń zaplanowano w sobotę – 14 czerwca.
Pierwsze centrum nauki na Kujawach i Pomorzu przed Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy zaprezentuje również rzeźby wodne, wyjaśni dlaczego woda w ogóle się klei, jak ciśnienie atmosferyczne wpływa na picie napojów przez słomkę, a siła grawitacji na wodę i dlaczego słodkie może być dla chemika kwaśne.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to pierwsze centrum nauki w województwie kujawsko-pomorskim. Jedną z wystaw stałych jest ekspozycja „Rzeka”, na której znajduje się najdłuższy (20-metrowy) model koryta rzeki w Polsce. Dzięki niemu można zobaczyć ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla górnego, środkowego i dolnego biegu rzeki. Ofertą CNMW do tej pory zainteresowało się ponad 60 tys. osób. Obecnie w siedzibie przy ul. Władysława Łokietka 5 można korzystać z 8 interaktywnych wystaw oraz oglądać fotografie dzikiej przyrody. W czerwcu centrum przygotowało dla zwiedzających liczne warsztaty, o których informacje można znaleźć na stronie internetowej: http://mlynwiedzy.org.pl/czerwiec-w-mlynie-wiedzy/.