Nowe warsztaty dla szkół, specjalne zajęcia w pracowniach dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum, aktywności dla przedszkolaków w pracowni kreatywnej „przeBUDOWA” – to propozycje naszego Centrum na semestr zimowy roku szkolnego 2015/2016. Oferta będzie dostępna od 29 września br.
Centrum nauki dla najmłodszych
Przedszkolaki zapraszamy na zajęcia we wtorki i w piątki. „Wesołe miasteczko prof. Młynka”, „Czarodziejska szafa gra!” i „Odkrywamy planetę” to zajęcia, które mogą wybrać opiekunowie przedszkolaków we wtorki. W piątki Młyn zaprasza na spotkanie ze „Zmyślakami”. W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci w wieku od 3 do 6 lat. W ciągu dwugodzinnego pobytu w CNMW przedszkolaki wezmą udział w wybranym warsztacie (60 min.), a pozostały czas będzie wykorzystany na zwiedzanie wystaw z opiekunem. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 9:00. Wtorkowe zajęcia przygotowane dla najmłodszych mają nie tylko rozwinąć kreatywność, chęć odkrywania, współpracę („Wesołe Miasteczko prof. Młynka”), umiejętności matematyczne i muzyczne („Czarodziejska szafa gra!”), ale również umiejętność planowania, usprawnienie motoryki i współdziałania w grupie („Odkrywamy planetę”). W piątki dzieci wspólnie ze Zmyślakami dowiedzą się jak widzimy, czujemy i poznajemy. Jak rozpoznajemy kolory i poszczególne smaki. Nie zabraknie ciekawych eksperymentów oraz zaczarowanego labiryntu świateł i powierzchni. Na koniec każdy z przedszkolaków otrzyma dźwiękową niespodziankę od Zmyślaka.
Grunt to nauka w szafie pełnej zapachów
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowało cztery nowe warsztaty dla szkół. We wtorki dla uczniów szkoły podstawowej przygotowano zajęcia „Latający wiercipięta”. Wspólnie z animatorami CNMW uczestnicy dowiedzą się dlaczego ptaki latają, jakie inne umiejętności są potrzebne do wzbicia się w powietrze. Uczniowie przygotują model latającego ptaka, by zobaczyć które elementy uczestniczą w tej niezwykłej umiejętności.
W trakcie środowych zajęć „Grunt to nauka!” uczniowie gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej zapoznają się z analizą strąceniową, nauczą się badać skład chemiczny różnych rodzajów gleby oraz sprawdzą obecność metali ciężkich w pożywieniu. Czwartki zarezerwowano dla najbardziej pachnących warsztatów – „Szafa zapachów”. Uczestnicy ze szkoły podstawowej samodzielnie przygotują dwa rodzaje odświeżaczy do powietrza i/lub szafy, a także kolorowe i pachnące ozdobne mydełka.
W piątki Młyn Wiedzy opanuje „Magia liczb”. Uczniowie poznają pojęcie figury magicznej oraz poszukają fałszywej monety. Dzięki temu będą mogli lepiej ukształtować umiejętność planowania i obierania najefektywniejszej strategii. Wyjątkowość tego typu zabaw matematycznych polega na tym, że każde zadanie jest inne i nie podlega schematom stosowanym wcześniej. Za każdym razem jesteśmy niejako zmuszeni do szukania odpowiednich relacji między liczbami.
Zajęcia warsztatowe odbywają się w godz. 9:00-10:00 i 11:00-12:00 (wtorek-czwartek) oraz w godz. 11:00-12:00 (piątek).
Częste mycie skraca życie… Zobacz, gdzie tkwi prawda
Młyn Wiedzy zaprasza nauczycieli i uczniów do skorzystania z oferty zajęć w pracowni biologicznej i fizycznej. Uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej i gimnazjum będą mogli skorzystać z godzinnych zajęć w pracowni fizycznej (wtorki i środy) oraz w pracowni biologicznej (czwartki i piątki). Gimnazjaliści i uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej skorzystają z dwugodzinnych aktywności w pracowni biologicznej we wtorki i środy, a fizycznej w czwartki i piątki.
W pracowni biologicznej dla uczniów podstawówek i gimnazjum przygotowaliśmy dwa zajęcia: „Częste mycie skraca życie… Zobacz, gdzie tkwi prawda” i „Co kryje się w jedzeniu? – sprawdź to pod mikroskopem”. W trakcie pierwszych zajęć uczestnicy dowiedzą się, m.in. co dzieje się złuszczonymi resztkami naszej skóry, sprawdzą także ile bakterii żyje w jamie ustnej człowieka. „Jedzenie pod mikroskopem” to okazja do sprawdzenia co kryje się w warzywach, owocach, miodzie i mleku. – Uczestnicy sprawdzą jak wyglądają komórki jabłka, banana, sałaty. Przeprowadzą test na autentyczność miodu – wyjaśnia Marcin Centkowski. W pracowni fizycznej zaplanowano zajęcia „Fizyka? To się przydaje!”. Uczestnicy wspólnie z prowadzącymi odpowiedzą m.in. na pytania: jak sprawdzić czy prędkościomierz w samochodzie kłamie? Jak nie dać się oszukać w sklepie kupując ciastka na wagę? Czy da się zrozumieć elektryka? Czym jest częstotliwość stacji radiowej?
Uczniowie gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej wezmą udział w zajęciach: „Katalaza – enzym na stres”, „Jak zrobić idealne ciasto drożdżowe?”, „Kiełki na zdrowie” i „Zjedz bakterie – jogurt pod mikroskopem” (pracownia biologiczna) oraz „Badanie oporu elektrycznego oporników i żarówki”, „Badanie ciepła właściwego wody i oleju roślinnego”, „Wyznaczanie przyśpieszenia ziemskiego i badanie cech wahadła matematycznego”, „Wyznaczanie stałych siatek dyfrakcyjnych oraz gęstości i długości ścieżki na CD” (pracownia fizyczna). Zajęcia w pracowniach rozpoczynają się o godz. 9:00.