[vc_row][vc_column][vc_column_text]
27 i 28 września weźmiemy udział w siódmej edycji Europejskiej Nocy Naukowców, organizowanej przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
W “Mobilnym centrum nauki” uczestnicy wydarzenia będą mogli skorzystać z następujących eksponatów:
- geoboard jest tablicą sensoryczną rozwijającą wyobraźnię przestrzenną, jak również zręczność i koncentrację. Stanowisko służy głównie do nauki geometrii płaskiej w obszarach zagadnień związanych z powierzchnią figur, podziałem kątów, podobieństwem figur i klasyfikacją figur. Niemniej stanowisko może również służyć do poszerzania wiedzy w zakresu procentów czy nauki pisania liter.
- tangram rozwija wyobraźnię geometryczną i zdolność kreatywnego myślenia, uczy koncentracji i spostrzegawczości.
- anamorfozy rozwijają spostrzegawczość oraz wyobraźnię przestrzenną. Słowo „anamorfoza” pochodzi od greckiego wyrazu anamorphosis oznaczającego – przekształcenie. Anamorfoza to celowe zniekształcenie, zdeformowanie obrazu, który można zaobserwować jako niezdeformowany poprzez np. odpowiednio wypukłe zwierciadło. W matematyce anamorfoza opisywana jest przez odpowiednią transformację współrzędnych.
- znikające obrazki, stanowisko poszerza wiedzę z fizyki z zakresu optyki w tym składania barw i działania filtrów. W teatrach i na koncertach muzycznych często używa się filtrów światła. Są to kolorowe, przezroczyste szkła umieszczane na reflektorach. Przez filtr przechodzi jedynie światło o barwie odpowiadającej kolorowi szkła. I tak na przykład przez filtr czerwony przechodzi jedynie światło czerwone. Wszystkie inne barwy są przez ten filtr pochłaniane. Na stanowisku można się przekonać jak działają kolorowe filtry i w jaki sposób można je sprytnie użyć.
Na stanowisku “Nauka – to takie proste!” uczestnicy przeprowadzą szereg eksperymentów przyrodniczych, w których główną rolę będzie odgrywało ciśnienie atmosferyczne. “Mały detektyw” to aktywności dla tych, którzy będą chcieli wcielić się w rolę naukowych detektywów. Każdy uczestnik będzie mógł zdjąć swój odcisk palca, obejrzeć go, zinterpretować oraz porównać go z odciskami innych. Dodatkowo uczestnicy dowiedzą się czym są atramenty sympatyczne oraz sami zaszyfrują wiadomość.
Mobilna pracownia kreatywna “przeBUDOWA” to stanowisko, dzięki któremu dzieci będą mogły pobudzić i rozwinąć kreatywność i wyobraźnię. Klocki pozwalają na tworzenie dowolnych budowli i obiektów – od budynków, zamków, mostów poprzez tunele, akwedukty, po różnego rodzaju postacie.
Europejska Noc Naukowców w Szczecinie odbędzie się na dziedzińcu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego – 27 września w godz. 17:00-22:00 oraz 28 września w godz. 12:00-20:00.
Zobacz stronę internetową wydarzenia | Zobacz profil ENN w serwisie YouTube
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Machamy do mieszkańców Szczecina i zapraszamy na ENN 2019
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=NFn–FAHLA0″ el_width=”70″ align=”center”][/vc_column][/vc_row]