[vc_row][vc_column][vc_column_text]
28 września w godz. 18:00-24:00 w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się kolejna edycja Nocy Naukowców w Toruniu. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Wiktor Niedzicki, znany popularyzator nauki.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
- godz. 18:00-20:00 – zwiedzanie wystaw
- godz. 20:00-22:00 – zwiedzanie wystaw
- godz. 22:00-24:00 – zwiedzanie wystaw
Osoby indywidualne mogą odebrać bezpłatną wejściówkę na pół godziny przed każdą z tur w namiocie przed budynkiem CNMW. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 3 wejściówki. [/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1536656593062{border-bottom-width: 30px !important;}”]
Parking przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
- stanowisko archeologiczne/namiot historyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
[/vc_column_text][vc_column_text]
Parking przed Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży
- godz. 18:20 – pokaz doświadczenia z półkulami magdeburskimi
- godz. 21:15 – pokaz chemiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
[/vc_column_text][vc_column_text]
Namiot przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (wystawa “Beyond The Lab”)
- godz. 18:00-22:00 – stanowisko “BabyLab” (UMK)
- godz. 19:00-19:45 – warsztat “Łowcy gwiazd” (CNMW)
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]
Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży
parter przy recepcji
- godz. 18:00-22:00 – “Strefa zmysłów” (Klub Nauczyciela “Belferski Młynek” | CNMW)
parter – patio
- godz. 19:00-20:00 – “Czym jest…?” – prezentacje naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – opisy wystąpień znajdują się u dołu strony
- godz. 20:15-21:00 – Wiktor Niedzicki – wykład “Czy nauka jest nam potrzeba?”
- godz. 21:15-22:00 – dr Marek Jurgowiak – wykład “Nauka a pseudonauka w kreowaniu wiedzy medycznej – jak pisać i mówić o nauce?”
- godz. 22:15-23:00 – Wiktor Niedzicki – wykład “Historia brudu”
pierwsze piętro – sala nr 1
- godz. 18:00-19:00 – warsztat “LEGO Maindstorm” i wstęp do fotografii otworkowej (zapisy) (WSG)
- godz. 19:30-20:30 – warsztat “LEGO Maindstorm” i wstęp do fotografii otworkowej (zapisy) (WSG)
- godz. 21:00-22:00 – warsztat “LEGO Maindstorm” i wstęp do fotografii otworkowej (zapisy) (WSG)
pierwsze piętro – sala nr 2
- godz. 18:00-22:00 – warsztat “Chłopcy i dziewczęta kodujcie od święta” (UKW)
pierwsze piętro – sala nr 3
- godz. 18:00-22:00 – warsztat “Tangramy, kedrony, mandale bawią, rozwijają i uczą myśleć od juniora do seniora” (UKW)
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
REGULAMIN TORUŃSKIEJ NOCY NAUKOWCÓW
[/vc_column_text][vc_column_text]
Prezentacje naukowców z UMK w ramach sesji “Czym jest…?”
- 19:00-19:10: mgr Beata Kaczmarek (Wydział Chemii UMK), „Czym jest witamina piękności?”: Każdy z nas dąży do bycia pięknym. Zwracamy uwagę na prawidłową i zbilansowaną dietę, uprawiamy sporty, dbamy o wypoczynek. Nieodzownym elementem piękna są kosmetyki, które stosujemy na co dzień. Na rynku mamy ogromny wybór produktów kosmetycznych dostosowanych do różnych typów cery, do stosowania na dzień/na noc, dla kobiet w ciąży itp. Stosunkowo nowym i ciekawym pojęciem jest witamina piękności lub młodości. Producenci wykorzystują te pojęcia, by zapewnić sobie sukces marketingowy. Czy faktycznie istnieje coś takiego jak „witamina piękności”? Jeśli tak, to czym jest i w jaki sposób działa? Spotkanie dotyczyć będzie piękna, witamin, kosmetyków, a zatem faktów i mitów związanych z „witaminą piękności”. Zapraszam serdecznie!
- 19:10-19:20: dr hab. Joanna Kulwicka-Kamińska (Centrum Badań Kitabistycznych UMK), „Tefsiry, kitaby, chamaiły, czyli… islam po polsku!”: Prelekcja traktuje o polskich Tatarach. Już w XVI wieku w ówczesnym Wielkim Księstwie Litewskim (na terenach dzisiejszej Litwy, północno-wschodniej Polski, Białorusi i części Ukrainy) prowadzono dialog chrześcijańsko-muzułmański. Fakt ten potwierdzają księgi religijne, w których język polski zapisywano alfabetem arabskim. Stworzyli je przybysze ze Złotej Ordy – wyznający islam Tatarzy. Zasymilowali się oni kulturowo z mieszkańcami I Rzeczpospolitej i właśnie minęło 620 lat od ich osadnictwa na tych ziemiach. Badaniem tatarskich ksiąg zajmuje się dyscyplina naukowa zwana kitabistyką. Na Wydziale Filologicznym UMK powstało Centrum Badań Kitabistycznych – profesjonalny ośrodek badań tatarskiego piśmiennictwa religijnego.
- 19:20-19:30: dr hab. Marta Pokrywczyńska (Wydział Lekarski Collegium Medicum UMK), „Czym jest wyspa trzustkowa i jaki ma związek z cukrzycą?”
- 19:30-19:40: dr hab. Katarzyna Hrynkiewicz, prof. UMK (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UMK), „Czym jest endofit?”: Każda roślina zasiedlana jest przez liczne mikroorganizmy nazywane endofitami. Stąd też, endofit jest partnerem rośliny, który towarzyszy jej we wszystkich etapach wzrostu i rozwoju. Różnorodność gatunkowa i funkcjonalna endofitów zależy od wielu czynników, a poznanie tych złożonych zależności jest przedmiotem licznych badań naukowych. Endofity wpływają m.in. na prawidłowe funkcjonowanie gospodarza roślinnego i niejednokrotnie chronią rośliny przed wpływem niekorzystnych czynników środowiskowych. Dotychczasowe badania wykazały, że w endofitach drzemie ogromny potencjał aplikacyjny, który może być wykorzystany w nowoczesnych technologiach stosowanych np. w rolnictwie. Czy zostanie właściwie wykorzystany?
- 19:40-19:50: dr Adrian Wójcik (Wydział Humanistyczny, Katedra Psychologii UMK), „Czym jest wtórna traumatyzacja i jak może na nas wpłynąć?”: Tysiące młodych Polaków odwiedzają co roku miejsca kaźni takie, jak KL Auschwitz czy Majdanek. Nasze badania wskazują, że wizyty takie mogą prowadzić do dwóch równoległych efektów. Po pierwsze, poprawiają relacje międzygrupowe, ale jednocześnie prowadzą do wtórej traumatyzacji (zaburzeń lękowych) wśród najbardziej empatycznych osób.
- 19:50-20:00: dr Kamila Barylska (Zakład Lingwistyki Matematycznej i Teorii Współbieżności, Wydział Matematyki i Informatyki UMK), „Czym jest trwałość i co oznacza w informatyce i matematyce?”: Trwałość jest w wielu przypadkach bardzo pożądaną własnością systemu obliczeniowego. W prostych słowach, zabezpiecza ona przed „wirtualnymi kłótniami”. Podczas prezentacji pokazane będą przykłady oparte o intuicyjny model „gry w przekładanie żetonów” (czyli sieci Petriego), wybrane obszary zastosowań oraz analogie do życia codziennego.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]