27 października zapraszamy na kolejną odsłonę “Strasznego Młyna”.
Odkryj zakamarki naszego centrum nauki, spotkaj duchy naukowców i zobacz wyjątkowy pokaz chemiczny… w szopie.
Tym razem budynek naszego centrum nauki nawiedzą duchy wybitnych naukowców. Chodzą słuchy, że nasi goście zmącili ich spokój i (duchy) nie opuszczą nas, dopóki uczestnicy/uczestniczki tego wydarzenia nie rozwiążą wielu zagadek związanych ze zjawiskami przyrodniczymi (nie paranormalnymi!).
Na wystawie “O obrotach” będzie czekał Isaac Newton. Zaprezentujemy pokazy związane z dyspersją światła i aberracją chromatyczną, prawem powszechnego ciążenia i doświadczenia związane z zasadami dynamiki Newtona.
W przestrzeni wystawy “Rzeka” zajrzycie do pierwszego laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie. Podczas specjalnego pokazu chemicznego poznacie i zobaczycie kilka “tajemnic” pracy chemika. Dowiecie się czym jest luminescencja i jak to możliwe, że niektóre substancje (i nie tylko) świecą. Pokazy w szopie potrwają ok. 15 minut. Zapraszamy o godz. 18:15, 19:15 i 20:10.
Na trzecim piętrze (wystawa “przeŻYCIE”) będzie okazja, aby lepiej poznać Bronisława Piłsudskiego, prekursora etnografii. W nawiązaniu do jego badań nad kulturą Ajnów, czyli pierwotnych mieszkańców wysp japońskich, będzie można stworzyć drewnianą ozdobę z motywem niedźwiedzia, zwierzęcia czczonego przez ten lud.
Na 4. piętrze spotkacie się z Nikola Teslą i poznacie dokonania tego niezwykłego naukowca i wynalazcy. Gdyby nie on, nasz świat mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Przeprowadzicie eksperyment z “magiczną żarówką” oraz poznacie właściwości plazmy. Na tym sam piętrze, na pewno, natraficie na Leonarda da Vinci. Na “jego” stanowisku posłuchacie ciekawostek o malarstwie, architekturze, anatomii i wynalazkach. Pokolorujecie obrazy mistrza renesansu, spróbujecie sił w piśmie lustrzanym oraz poznacie podstawy anatomii i nauczycie się rozpoznawać organy człowieka i ich funkcje. Ułożycie też most Leonarda.
Na wystawie “Idee” (5. piętro) spotkacie Polaka z wyboru – Rudolfa Weigla, który uratował bezpośrednio tysiące osób przed niechybną śmiercią, pośrednio przyczynił się do ocalenia nawet i milionów osób. Na stanowisku poznacie losy prawdziwego bohatera, na własne oczy przekonacie się w jakich warunkach pracował i dokonywał swoich wiekopomnych odkryć. Dzięki badaniom prof. R. Weigla udało się pokonać tajemniczego wroga, którego będzie okazja zobaczyć pod mikroskopem.
Jeżeli nie uda się poprawnie odpowiedzieć na pytania jednego z nawiedzających nas naukowców, udasz się do posępnej tawerny, którą znajdziesz na wystawie “Rzeka”. Weźmiesz udział w pasjonującej rozgrywce i zmierzysz się w pojedynku z właścicielem tawerny. Gra toczy się o wysoką stawkę! Jeśli zwyciężysz otrzymasz prawo do podpowiedzi i drugą szansę na udzielenie poprawnej odpowiedzi na pytanie naukowca.
Wydarzenie odbędzie się 27 października 2023 roku w godz. 18:00-21:00. Bilety w przedsprzedaży kosztują 30 zł, w dniu wydarzenia 50 zł. Liczba miejsc jest ograniczona. Zachęcamy do zakupu biletów w systemie sprzedaży online. Można je nabyć również w kasach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Młodzież zapraszamy do Centrum Innowacyjnej Edukacji na bezpłatny seans filmu “Medium” (2021, reż. Banjong Pisanthanakuna). Czekamy na Was w godz. 18:00-21:00.
Opis fabuły:
Ekipa filmowa podąża za Nim, medium pomagającym ludziom z chorobami i egzorcyzmami. Kiedy śmierć bliskiej osoby sprowadza ją do rodzinnego domu, filmowcy postanawiają jechać za nią. Nie wiedzą, że już wkrótce zaczną dziać się tam straszne rzeczy.
Kiedy autor popularnego nawet u nas – i to blisko 20 lat temu – “Shutter” kręci nowy film, o którym mówi się na festiwalach, zachwala i komentuje, to każdy fan horrorów automatycznie powinien czuć się zaintrygowany. Zabierałem się za “Medium” z niecierpliwością, licząc na film, po którym będę bał się wrócić do domu. Nim (Sawanee Utoomma) jest medium. Opętaną przez dobrego boga Bayana kobietą, której zadaniem jest pomaganie innym. Potrafi nawet wyleczyć chorobę, której tradycyjna medycyna niestraszna. Jest również tematem nowego filmu dokumentalnego na temat eteryzmu. Wszędzie w życiu codziennym towarzyszy jej ekipa filmowa. Nawet gdy z powodu śmierci bliskiej osoby wraca w rodzinne strony. Na miejscu jej siostrzenica Mink (Narilya Gulmongkolpech) zaczyna dziwnie się zachowywać. Z początku ciotce wydaje się, że to po prostu Bayan wybrał sobie ją na swoje nowe medium, lecz zachowanie dziewczyny szybko z niepokojącego zaczyna robić się agresywne. Nie wiadomo, kto siedzi w ciele Mink, lecz na pewno nie ma dobrych zamiarów.