Blisko dwadzieścia popularnonaukowych atrakcji przygotowało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w ramach pikniku z okazji Dnia Dziecka. W pierwszy weekend czerwca na parkingu przed Młynem Wiedzy powstanie naukowe miasteczko namiotowe.
„Naukowa Petarda” pod takim hasłem zapraszamy mieszkańców Torunia i regionu do zabawy nauką. Chcemy pokazać, że przez zabawę można rozbudzić i pobudzać w dzieciach pasję do zadawania pytań i odkrywania. Zachęcamy całe rodziny do spędzenia czasu na naszym pikniku. Wiemy, że rodzice są wspaniałymi przewodnikami po świecie nauki, a dla nich też przygotowaliśmy kilka atrakcji.
Zobacz i pobierz program pikniku popularno-naukowego CNMW
Zobacz regulamin pikniku popularnonaukowego “Naukowa Petarda”
Na początek: nowa wystawa dla dzieci
Trzydniowy piknik popularnonaukowy rozpocznie się od udostępnienia (5 czerwca) nowej wystawy dla dzieci „przeŻYCIE”. Ekspozycja to przyjazna przestrzeń dla dzieci od 2 do 10 lat. To w niej najmłodsi będą mieli okazję do kreatywnej zabawy i przygody. Na wystawie prezentowane są stanowiska o treści przyrodniczej (ul, staw), przygodowej (domek na drzewie należący do podróżnika) i fizycznej (tor, równoważnie). Część stanowisk służy, przede wszystkim, zabawie (wyrzutnia, tunele, labirynt, łamigłówki), rozwijającej umiejętność logicznego myślenia, ćwiczącej umiejętności manualne, konstrukcyjne, koordynację psychoruchową dzieci oraz rozumienie ciągów przyczynowo-skutkowych.
Piątkowe popołudnie upłynie na zabawie w budowanie telegrafu akustycznego, tworzeniu gigantycznych baniek mydlanych oraz Atomowym Bubble Soccer. Piknik rozpocznie się o godz. 15:00, a o godz. 17:00 na scenie wystąpi zespół ARKA NOEGO.
Naukowy odlot
W sobotę i niedzielę (6-7 czerwca) Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na piknik od godz. 11:00. Każdego dnia do godz. 17:00 będzie można bawić się nauką na kilkunastu stanowiskach. Oprócz aktywności przygotowanych przez centrum nauki, będzie można spotkać się z naukowcami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a także z przedstawicielami Polskiej Akcji Humanitarnej, która przygotowała gry związane z kampanią wodną prowadzoną przez organizację.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowało zajęcia poświęcone thinkeringowi, kreatywnemu tworzeniu konstrukcji z wykorzystaniem elementów z pracowni dla dzieci „przeBUDOWA” oraz doświadczeniom fizycznym i chemicznych. Na boisku Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży odbędzie się pokaz „Atomowy Bubble Soccer”. Uczestnicy pikniku będą mogli wziąć udział w żywym eksperymencie. Oczywiście nie zabraknie gigantycznych baniek mydlanych.
Naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przygotowali pokaz rowerów poziomych oraz animacje dla dzieci. Na stanowisku uczelni rodzice będą mogli porozmawiać z psychologiem dziecięcym, który podpowie jak stymulować i wspierać twórcze myślenie oraz wyobraźnię u dzieci.
Dyskalkulia, fizyczna POZA i wnętrze człowieka
Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UMK przygotował warsztaty, podczas których będzie można zajrzeć do wnętrza ciała, poznać narządy, a także dowiedzieć się z czego są zbudowane. Dorośli będą mogli zmierzyć składa swojego ciała. Specjalne urządzenie pozwali określić zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej, a także stopień otłuszczenia brzusznego.
Naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej przygotowali zajęcia pod hasłem „POZA”, czyli Polski Optyczny Zegar Atomowy. Na ich stanowisku będzie można, m.in. porównać dokładność zegara mechanicznego, kwarcowego, atomowego i optycznego. Będzie również dostępne wahadło o zmiennej długości.
Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK swoje stanowisko dedykuje dyskalkulii. Jest to zaburzenie o podłożu genetycznym, powodującym trudności w nabywaniu zdolności arytmetycznych. W strefie ICNT będzie można zagrać w grę „Kalkulilo”, która stanowi trening poznawczy do wczesnej interwencji i wspomagania dzieci z problemami w nabywaniu arytmetyki.
Do dyspozycji uczestników pikniku będzie trenażer lotniczy i symulator lotu myśliwcem. Wstęp na wszystkie wydarzenia piknikowe i koncert jest bezpłatny.
Patronat medialny nad piknikiem popularnonaukowym objęło radio ZET GOLD 92,8.