29 kwietnia zapraszamy do udziału w konferencji online “Nauka w czasie pandemii – zaufanie, wiedza i spiski”.
Naukowcy przedstawią wyniki badań Polek i Polaków w czasie epidemii koronawirusa oraz zastanowią się jak przekazywać wiedzę naukową, aby było to skuteczne. Wyniki badań zaprezentują członkowie czterech zespołów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego, University of Kent oraz Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
Jak czytamy na stronie Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika:
Pierwsza ofiara pandemii zmarła w Polsce ponad rok temu. Od tego czasu żyjemy w sytuacji ciągłej niepewności dotyczącej losu naszego i naszych bliskich. Niepewność ta dotyka również wiedzy naukowej.
Z jednej strony naukowcy podczas pandemii postrzegani są jako osoby wiarygodne, którzy jako jedne z nielicznych mają dostęp do wiedzy dotyczącej mechanizmów powstrzymywania pandemii.
Z drugiej strony jednak pojawiły się głosy podważających wiedzę naukową lub też w ogóle negujące występowanie samej pandemii. Tego typu wypowiedzi są szczególnie niebezpieczne, bo mogą przyczyniać się do niechęci poddawania się obostrzeniom pandemicznym, a także zmniejszać zaufanie do akcji szczepionkowych.
Konferencja będzie składała się z dwóch części. W pierwszej zostaną przedstawione wyniki prac czterech zespołów naukowych zajmujących się funkcjonowaniem społecznym Polaków podczas pandemii. W części drugiej będzie okazja, aby porozmawiać z praktykami komunikacji naukowej o tym, jak według nich powinno się przekazywać wiedzę naukową tak, by było to skuteczne.
Wydarzenie odbędzie się 29 kwietnia (czwartek) w godz. 10:00-13:00 za pośrednictwem platformy TEAMS. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
KLIKNIJ >>> Link do spotkania <<< KLIKNJ
Organizatorem konferencji są Wydział Filozofii i Nauk Społecznych oraz Instytut Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
PROGRAM KONFERENCJI
godz. 10:00-11:30 – cześć diagnostyczna
- Ideologia polityczna a zaufanie do naukowców - jak zmieniały się te relacje w czasie pandemii COVID-19
- Znaczenie strategii radzenia sobie ze stresem w kształtowaniu się wiary w teorie spiskowe
- Teorie spiskowe w czasie pandemii: władza, szczepionki i wirus
- Postawy Polek i Polaków wobec pandemii w trakcie 2. fali koronawirusa: analiza segmentacyjna
godz. 12:00-13:30 – cześć diagnostyczna
- Milena Kruszewska: była rzecznik prasowa i dyrektor biura prasy i promocji Ministerstwa Zdrowia, właściciel agencji Evidence-based PR oraz prezes zarządu Fundacji Watch Health Care zajmującej się promocją zdrowia publicznego.
- Natalia Osica: socjolożka i mediatorka, założycielka agencji pro science, pierwszej w Polsce agencji PR dla naukowców i instytucji nauki, która zajmuje się transferem wiedzy naukowej. Była rzeczniczka prasowa SWPS, wykładowca akademicki, laureatka nagrody Popularyzator Nauki PAP Nauka w Polsce, jurorka w konkursach popularyzatorskich dla naukowców.
- Piotr Stanisławski: bloger i dziennikarz naukowy. Współtwórca jednego z najpopularniejszych serwisów naukowych w Polsce – Crazy Nauka. Laureat nagród POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki w 2020 roku: za bloga Crazy Nauka i za audycję „Homo Science” w radiu TOK FM. Zdobywca nagrody Popularyzator Nauki PAP Nauka w Polsce.