Nowe tematy warsztatów i zajęć laboratoryjnych, a także zwiedzanie interaktywnych wystaw – to nasze główne propozycje na rok szkolny 2022/2023.
Przygotowaliśmy zajęcia dla przedszkolaków, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Czekają na Was również laboratoria i oczywiście interaktywne wystawy. Nauka przez zabawę to najlepszy sposób poznawania otaczającego nas świata.
Dla najmłodszych, czyli przedszkolaków, przygotowaliśmy zajęcia “Toruń i jego tajemnice”. W ich trakcie dzieci odkryją tajemnice legend toruńskich, dowiedzą się jaka historia jest związana, z drugim co do wielkości w Polsce, dzwonem oraz co kryje się pod pojęciem “Tuba Dei”. Przybliżymy dzieciom bogatą symbolikę ukrytą w herbie naszego miasta, wspólnie stworzymy autorską wizję głównych zabytków Torunia oraz porozmawiamy o emocjach na ścieżkach dorastania. “Zerówkowicze” spędzą aktywnie czas w “Pracowni kolorowych eksperymentów”, w której samodzielnie wykonają kolorowe doświadczenia.
Najbogatsza oferta zajęć została przygotowana dla szkół podstawowych. Warsztaty “Gdzie wzrok nie sięga” to okazja do wykonania doświadczeń, dzięki którym lepiej poznają i zrozumieją sekrety ludzkiego oka. Dowiedzą się jak działa soczewka oraz dlaczego ludzie dostrzegają tyle kolorów i ich odcieni. Poznają wiele ciekawostek ze świata zwierząt dotyczących oczu i sposobów widzenia. “Pracownia młodego naukowca” to warsztaty, na których uczniowie poznają sylwetki wybranych naukowców oraz samodzielnie wykonają eksperymenty z zakresu nauk przyrodniczych. Poznają również sprzęt potrzebny do pracy naukowcom.
W pracowni biologicznej przygotowaliśmy zajęcia “Jak i dlaczego rośnie drzewo?”. W trakcie laboratorium pokażemy jakie tajemnice skrywają drzewa w swych konarach, dlaczego farbują liście na zielono i w jaki sposób nawet najwyższe drzewa są w stanie dostarczać litry wody nawet do najmniejszego liścia na szczycie korony. Przy pomocy mikroskopów, uczestnicy będą oglądać to co nieuzbrojonemu oku może umknąć. Dowiedzą się, że zwykłe drzewo to złożona fabryka.
W pracowni fizycznej na uczniów czekają zajęcia “Bujania, wahania, kołysania i inne drgania”. W ich trakcie uczestnicy poznają różne zjawiska związane z ruchem harmonicznym. Zostaną wyznaczone częstotliwości i amplitudy. Dowiedzą się czym jest rezonans, wymuszanie i tłumienie. Odkryjemy różne ciekawostki związane z oscylacjami.
W naszej ofercie znalazły się również warsztaty poświęcone komunikacji międzyludzkiej oraz Polsce, które będą odbywały się w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji.
“Moja duża Ojczyzna” to zajęcia, na których uczestnicy dowiedzą się z czego słyną poszczególne regiony naszego kraju oraz poznają Polskę pod kątem jej geografii, etnografii i gospodarki. W trakcie warsztatu “Dogadaj się!” uczniowie przećwiczą rozróżnianie hejtu od krytycznej opinii, dowiedzą się, co czuje ofiara przemocy słownej oraz jakie konsekwencje ponosi hejter. Rozwiną także umiejętności radzenia sobie w konfliktowych sytuacjach.
Uczniów ze szkół ponadpodstawowych centrum nauki zaprasza na zajęcia “Dogadaj się!” i laboratorium w pracowni fizycznej “Elektryczne idee”. Podczas warsztatów okaże się, że zamiana pewnego rodzaju energii w energię elektryczną może przebiegać na różne sposoby i z różną sprawnością. Będzie również okazja, aby zbudować układ zdolny do zasilenia smartfona.
Do dyspozycji grup przedszkolnych i szkolnych będą również interaktywne wystawy, w tym (jedyna w Polsce) poświęcona procesowi dojrzewania człowieka – “Ścieżki dorastania”.
Wszystkie zajęcia realizowane w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy powstały w oparciu o podstawę programową w szkołach. Szczegółowe opisy zajęć na rok szkolny 2022/2023 są dostępne TUTAJ.
Od 1 września zmieniamy godziny otwarcia głównego budynku. Po wakacyjnej przerwie wracają tury zwiedzania. Od wtorku do piątku ekspozycje będzie można zwiedzać w godz. 9:00-12: i 12:00-15:00. W soboty i niedziele centrum nauki zaprasza w godz. 11:00-17:00. Wystawa “Ścieżki dorastania” (budynek Centrum Innowacyjnej Edukacji) jest dostępna od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-11:00, 11:00-13:00, 13:00-15:00, 15:00-17:00 i 17:00-19:00.