Czym jest zjawisko odrzutu? W jaki sposób zanurzają się okręty podwodne? Jak dużą siłę ma ciśnienie atmosferyczne? – na te i wiele pytań znajdą odpowiedzi uczestnicy trzeciego Astro Festiwalu, który odbędzie się 7 czerwca na zamku w Golubiu-Dobrzyniu.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy po raz pierwszy pojawi się na festiwalu organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. „Astro Festiwal jest świętem fanów astronomii, okazją do spotkania się w piknikowej atmosferze oraz wysłuchania interesujących wykładów o tematyce kosmicznej. Jest też okazją do plenerowej obserwacji nieba, zarówno w warunkach dziennych jak i nocnych. To także sposobność, by astronomią „zarazić” najmłodszych uczestników, którzy pojawią się na Festiwalu, czemu służy niezwykle bogaty program, podczas którego dzieci w formie zabaw i konkursów będą odkrywać tajemnice rządzące kosmosem” – czytamy na stronie organizatora.
Warto zaznaczyć, że model stacji kosmicznej, będący jednym z eksponatów na stałej wystawie „O obrotach”, był wykorzystywany jako studio przez TVP BYDGOSZCZ, przy realizacji programu „Astroregion”, poświęconemu astronomii i działalności astrobaz na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak działa rakieta z napędem odrzutowym?
Pierwsze centrum nauki na Kujawach i Pomorzu zaprezentuje eksperymenty pokazowe oraz przeprowadzi mini warsztaty w ramach pleneru zamkowego. Uczestnicy festiwalu wspólnie z animatorami CNMW sprawdzą jak działa rakieta o napędzie odrzutowym, siła wyporu na ciało zanurzone w cieczy, czy można odwrócić szklankę pełną wody do góry dnem i nie uronić ani kropli. Pokażemy również, że ogień nie zawsze musi być koloru pomarańczowego. Będziemy spalali różnorodne roztwory i dzięki nim uzyskamy zielony, czerwony lub żółty płomień.
W ramach mini warsztatów uczestnicy będą mogli skonstruować domowy poduszkowiec. Przy pomocy prostych narzędzi takich jak butelka, plastelina, płyta CD i balon skonstruujemy zabawkę, która będzie unosiła się na niewielkiej wysokości nad blatem stołu. W naszych pokazach wykorzystujemy proste i ogólnodostępne rzeczy, dzięki czemu uczestnicy mogą wykonać samodzielnie naukowe zabawki w domu.
Podczas spotkania na Astro Festiwalu nie zabraknie gigantycznych baniek mydlanych, a uczestnicy będą mogli zamknąć się w bańce.
Czerwiec w Młynie Wiedzy
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to pierwsze centrum na Kujawach i Pomorzu. Ofertą CNMW do tej pory zainteresowało się ponad 60 tys. osób. Obecnie w siedzibie przy ul. Władysława Łokietka 5 można korzystać z 8 interaktywnych wystaw oraz oglądać fotografie dzikiej przyrody. W czerwcu centrum przygotowało dla zwiedzających liczne warsztaty, o których informacje można znaleźć na stronie internetowej: http://mlynwiedzy.org.pl/czerwiec-w-mlynie-wiedzy/.