W poniedziałek (5 września) Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska odwiedziła Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Poznała formy działalności toruńskiego centrum nauki. Zapoznała się również z metodami wykorzystywanymi w popularyzacji nauki w Młynie Wiedzy.
Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, przedstawiła minister projekt „Centrum Nowoczesności”, który został zrealizowany ze środków Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Gminy Miasta Toruń. Działania realizowane w Młynie Wiedzy wpisują się w promowany przez minister projekt „Otwartej szkoły”. – Otwarta szkoła to taka, która nie zamyka się na kulturę, sztukę, sport, środowiska lokalne. Potrafi korzystać z tego, co ją otacza – wyjaśniała pod koniec czerwca Joanna Kluzik-Rostkowska.
Minister zwiedziła wystawy „O obrotach”, „Rzeka”, „ DRUK 3D- klasa przyszłości”, „przeBUDOWA”, „przeŻYCIE” oraz „Idee”. W pracowni biologicznej i fizycznej zaprezentowano metodę eksperymentu naukowego, która wykorzystywana jest podczas realizacji zajęć dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Każdy uczestnik zajęć stawia hipotezę, bada, przeprowadza doświadczenia, wyciąga wnioski i weryfikuje swoje założenia. Pracownicy Centrum naprowadzają uczestnika na właściwy tor kolejnych etapów procesu.
Podczas spotkania z minister edukacji narodowej poruszono również zagadnienia związane z rozwijaniem kreatywności u najmłodszych. W pracowni kreatywnej „przeBUDOWA” zaprezentowano klocki, które uczą myślenia przestrzennego, umiejętności konstrukcyjnych oraz rozwijają wyobraźnię. Minister poznała również założenia ścieżek edukacyjnych realizowanych na wystawach w Młynie Wiedzy. Realizowane są w formie lekcji, odbywającej się poza szkołą, dzięki czemu uczniowie w niestandardowy sposób mogą zdobyć wiedzę z zakresu fizyki i optyki. – Często jest tak, że uczniowie, którzy mają słabsze wyniki w szkole, po przejściu ścieżki i udzieleniu odpowiedzi na pytania mają najlepsze wyniki – mówiła Monika Wiśniewska, dyrektor CNMW.
Ważnym aspektem w działalności Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest włączenie nauczycieli w proces przygotowywania oferty zajęć edukacyjnych dla szkół. W tym celu powołano Klub Nauczyciela „Belferski Młynek”, którego uczestnicy podczas ostatniej Toruńskiej Nocy Naukowców zaprezentowali przygotowywane przez rok warsztaty i pokazy. – To w pewnym sensie symbioza, która polega na współpracy edukacji formalnej i nieformalnej, dzięki czemu pokazujemy, że każdy może być naukowcem – wyjaśniała dyrektor Młyna Wiedzy.