Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Fundacja Copernicus Project zapraszają do wzięcia udziału w stratosferycznym eksperymencie. Akcja jest skierowana do uczniów szkół, studentów i zespołów indywidualnych. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny u dołu strony.
W ramach projektu “Near Space: Above and Beyond” finansowanego ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego – 18 października 2019 roku wystartuje balon stratosferyczny, który wyniesie na wysokość kilkunastu kilometrów eksperymenty przygotowane przez uczestników projektu „#miniSAT2019”. Celem tego przedsięwzięcia jest bezpośrednie zaangażowanie uczniów, studentów, mieszkańców Torunia (i nie tylko) w badanie przestrzeni kosmicznej.
Udział w akcji jest bezpłatny, wymaga jednak zaangażowania i opracowania koncepcji przeprowadzenia doświadczenia w przestrzeni kosmicznej. Aby wziąć w niej udział trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy. Jeśli w projekt będzie zaangażowana klasa lub inna grupa, konieczne będzie podanie jednego nazwiska osoby kontaktowej reprezentującej całą grupę.
Informacji i konsultacji w zakresie przygotowanie eksperymentu udzielą członkowie zespołu Fundacji Copernicus Project.
Zajęcia realizowane są w ramach projektu “Near Space: Above and Beyond” dofinansowanego ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.
Przykładowe tematy eksperymentów: czy rośliny wyhodowane z nasion wysłanych do stratosfery wyrosną tak samo jak pozostałe na Ziemi? Czy bąbelki z foli bąbelkowej popękają po wysłaniu do stratosfery? Czy elektroniczny zegarek będzie wskazywał poprawnie godzinę po locie w stratosferę? Czy nośnik pamięci w postaci karty zachowa wszystkie zapisane na niej dane? Eksperyment należy przygotować w kapsułce po jajku z niespodzianką.
Nie wysyłamy w kosmos zwierząt ani insektów. Nie dopuszczamy spalania i innych reakcji chemicznych w trakcie lotu. Wszelkie płyny powinny być zabezpieczone w odpowiedni sposób.
FORMULARZ ZGŁOSZENIA DO PROJEKTU #miniSAT2019
Informacje techniczne związane z udziałem w “#miniSAT2019”:
- do 4 października należy przesłać zgłoszenie zawierające opis eksperymentu. Może on składać się z jednego akapitu lub też ze skomplikowanego opisu technicznego zależnie od złożoności miniSATu. Każdy miniSAT otrzyma swój numer identyfikacyjny (ID). Uczestnik powinien umieścić go bezpośrednio na kapsułce z eksperymentem,
- do 14 października eksperymenty oznaczone otrzymanym w potwierdzeniu mailowym numerem ID należy dostarczyć pocztą lub osobiście do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Piotr Zieliński – miniSAT, ul. Władysława Łokietka 5, 87-100 Toruń.
- zespół Copernicus Project ustali plan lotów. Doświadczenia danej grupy uczestników zostaną wysłane razem,
- loty mini eksperymentów ustalane są na zasadzie: kto pierwszy ten lepszy. Po zawiadomieniu o terminie lotu, uczestnik otrzyma skrócone dane misji,
- miniSATy zostaną zwrócone uczestnikom za pomocą poczty. Dołączone zostaną szczegółowe informacje na temat lotu. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat “Byłem Tam” potwierdzający swoją podróż na granice przestrzeni kosmicznej,
- uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z uczestnictwem w programie miniSAT,
- każdy emblemat powierzony przez uczestników na misję może być umieszczony na boku startującego pojazdu,
- klasy i drużyny, wysyłające swoje miniSATy, mogą stworzyć własne emblematy misji dla danego lotu,
- zespół CNMW i CP zastrzega sobie prawo do odmowy lotu eksperymentu ze względów bezpieczeństwa lub z innego powodu.
The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.