17 grudnia zapraszamy do Centrum Innowacyjnej Edukacji na „Mikołajkowe popołudnie z nauką”.
Będziecie mogli bawić się nauką na 6 stanowiskach edukacyjnych oraz tworzyć muzykę na urządzeniu zwanym „Mash Machine”. Zachęcamy, aby tego dnia skorzystać ze zwiedzania interaktywnych wystaw w głównym budynku Młyna Wiedzy. Jedyna w Polsce ekspozycja poświęcona procesowi dojrzewania człowieka – „Ścieżki dorastania” – również poleca się uwadze.
Podczas naszego wydarzenia Święty Mikołaj i elfy będą rozdawały upominki dla uczestników. Oprócz tego przeprowadzą również animacje dla najmłodszych. Będzie można wykonać sobie również pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem lub też na świątecznej ściance do zdjeć. Będzie też bańkowa niespodzianka.
Partnerem wydarzenia zostało Centrum Edukacji Nowych Technologii, które zaprezentuje możliwości druku 3D. Będziecie mogli zobaczyć jak projektuje się, drukuje i montuje szopkę bożonarodzeniową 3D.
Wydarzenie odbędzie się w sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji (4. piętro, ul. Władysława Łokietka 1-3) w godz. 15:00-18:00. Wstęp wolny.
Jeżeli chcesz zwiedzić nasze wystawy – zachęcamy do kupna biletu w kasie w dniu wydarzenia. Wcześniej możesz je nabyć w systemie sprzedaży online.
Na parterze Centrum Innowacyjnej Edukacji będzie również dostępne stanowisko poświęcone profilaktyce uzależnień – “STOP UZALEŻNIENIOM”, dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń. Pracownicy Toruńskiego Centrum Usług Społecznych będą udzielali informacji w zakresie działań profilaktycznych.
W poniedziałek (19 grudnia) przypada 170. rocznica urodzin Alberta A. Michelsona. Amerykański fizyk polsko-żydowskiego pochodzenia urodził się w Strzelnie. W 1907 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. W przestrzeni wystawy „Rzeka” (2. piętro głównego budynku CNMW) w godz. 12:00-16:00 będziecie mogli odwiedzić stanowisko przygotowane przez pracowników Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.
W nawiązaniu do dzieła A. A. Michelsona “Fale świetlne i ich zastosowania” (1903) będzie można poznać najbardziej elementarne własności falowe światła, takie jak polaryzacja, interferencja i dyfrakcja, obejrzeć widma (“duchy”) różnych źródeł światła, począwszy od zwykłej żarówki, a skończywszy na pojedynczych molekułach, nie zabraknie również modelu interferometru Michelsona, bez którego teorie Alberta Einsteina byłyby tylko zwykłą spekulacją.
W przestrzeni wystawy “IDEE” (5. piętro) przygotowaliśmy stanowisko “świetlny labirynt”, który również polecamy Waszej uwadze w godz. 12:00-16:00.
Na stanowisku przyjrzymy się drzewom choinkowym, a dokładniej iglakom. Poznamy kilka najpopularniejszych drzew iglastych, które wybieramy na choinkę. Pod mikroskopem stereoskopowym przyjrzymy się z bliska igliwiu i szyszkom.
Poznasz techniki tworzenia obwodów elektrycznych na kartce papieru. Przekonasz się, w sposób doświadczalny, jaka jest różnica pomiędzy połączeniem szeregowym i równoległym.
Na stanowisku wykonasz „magiczną probówkę”, w której zamkniemy śnieg i brokat, a dzięki właściwościom pewnych płynów będziesz mógł/-a obserwować jak po potrząśnięciu imituje opad śniegu.
Na stanowisku wykonamy świąteczne mydełka, do których wykorzystamy glicerynową bazę mydlaną. Wybierzesz formę do mydła, zapach oraz kolor. Takie mydełko będzie mogło być pięknym upominkiem dla bliskich.
Na stanowisku wykorzystując „nasz” śnieg stworzysz piękną białą krainę, która nie stopi się wraz z przyjściem pierwszych ciepłych dni.
Stanowisk partnera wydarzenia – CENT: Centrum Edukacji Nowych Technologii
Animatorzy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowali 24 filmy, dzięki którym masz okazję, aby lepiej poznać tradycję świąt Bożego Narodzenia, a czas przedświąteczny wykorzystać do wspólnego odkrywania „tajemnic” nauki i robótek ręcznych.