14 wykładów znalazło się w programie kolejnej części cyklu “Medyczne Środy”. Tym razem wysłuchamy prelekcji m.in. o żelazie, aseptyce, roli fitoterapii w ochronie zdrowia, postawie człowieka, morfinie, raku płuc, diecie w chorobach tarczycy czy testosteronie.
Cykl wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”, organizowanych przez Collegium Medicum UMK, trwa nieprzerwanie od 2007 roku, a już w październiku rozpocznie się jego 25. edycja. „Medyczna Środa” to cykl wykładów popularnonaukowych adresowanych główne do mieszkańców regionu. Wykłady mają na celu popularyzację wiedzy, która podawana jest w przystępnej dla odbiorcy formie. Co środę w roku akademickim zainteresowani mieszkańcy regionu przychodzą, aby nieodpłatnie uczestniczyć w medycznym spotkaniu z naukowcami Collegium Medicum UMK.
Organizatorami cyklu są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia.
Wykłady odbywają się w Centrum Innowacyjnej Edukacji (ul. Władysława Łokietka 1-3) o godz. 18:00. Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona. Nie obowiązują zapisy.
HARMONOGRAM WYKŁADÓW W RAMACH CYKLU “MEDYCZNE ŚRODY”
Luty 2020
26.02. – “Żelazo w zdrowiu i chorobie” – dr Marek Jurgowiak
Marzec 2020
4.03. – “Dlaczego chirurdzy myją ręce przed operacją? Krótka historia aseptyki i antyseptyki” – dr hab. Wojciech Szczęsny, prof. UMK
11.03. – “Wszystkie skopie świata” – dr hab. Wojciech Szczęsny, prof. UMK
18.03. – “Arteterapia. Do zdrowia przez sztukę” – dr Michalina Radzińska (wyjątkowo wykład odbędzie się na wystawie “Rzeka” w CNMW)
25.03. – “Rola fitoterapii w ochronie zdrowia” – dr Maciej Balcerek
Kwiecień 2020
1.04. – “Nieprawidłowa postawa ciała człowieka – jak może pomóc fizjoterapeuta?” – dr Wojciech Smuczyński
8.04. – “Morfina – przyjaciel czy wróg?” – prof. dr hab. Jacek Kubica
15.04. – “Rak płuca – seryjny zabójca na życzenie” – prof. dr hab. Janusz Kowalewski
22.04. – “Fakty i mity dotyczące prawidłowej diety pacjentów z chorobami tarczycy” – lek. Szymon Suwała
29.04. – “Promieniowanie jonizujące a człowiek” – dr Janusz Winiecki
Maj 2020
6.05. – “Endometrioza i adenomioza – współczesna hydra lernejska” – dr Paweł Sadłecki
13.05. – “Czy każda nerka działa tak samo?” – lek. Alicja Salamon-Górna
20.05. – “Reaktywacja mózgu po udarze, czyli współczesna neurologia w walce z najczęstszą i najgroźniejszą patologią mózgu” – dr Adam Wiśniewski
27.05. – “Testosteron – skutki jego niedoboru. Hormonalna terapia zastępcza u mężczyzn” – lek. Jakub Gołębiewski, lek. Paweł Szandorowski, dr hab. Michał Wiciński, prof. UMK