Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju instytucje kultury są zamknięte do 3 maja. Wzorem ubiegłego roku – z okazji majówki – nasi animatorzy przygotowali kolejne filmy edukacyjne.
Filmy zobaczysz na naszym kanale w serwisie You Tube i u dołu strony
Przygotowaliśmy pięć filmów, które mogą być inspiracją do wspólnej rodzinnej zabawy i spędzenia czasu razem. Jeżeli zainspirujemy Was do prac konstrukcyjnych, to zachęcamy, abyście sprawdzili rezultaty podczas majówkowego spaceru.
“Tor dla kulek, a może rakieta?” to tytuł filmu, w którym Karol Stawski zaprezentuje jak przy pomocy papieru, tektury i słomki można wykonać tor dla kulek. Jego budowa to doskonała zabawa, która rozwija pomysłowość i aktywność twórczą. A przede wszystkim: zmysł konstruktorski.
Pokaże również jak w ciągu 60 sekund zbudować rakietę. Jak zapowiada Karol: “można ją udoskonalać dodając stateczniki, ale już prototyp ma zasięg ok. 2 metrów. Skonstruowane zabawki będą z pewnością cieszyły się powodzeniem”.
Wojciech Kryszak zaprosi do wspólnej zabawy fizyką w filmie “Skrzydlaki”. Wykorzysta do tego wiedzę o klonach, które nie tylko są roślinami miododajnymi, pożytecznymi dla zdrowia pszczół, a pośrednio również dla nas. Spojrzymy na nie z punktu widzenia fizyki lotu – aerodynamiki. I nie mamy na myśli odwiedzających je owadów, a uskrzydlone klonowe nasiona-śmigłowce. Właśnie teraz – również dzięki pszczołom – rozpoczynają swój wzrost, a pierwsze eksperymenty z ich wykorzystaniem będziemy mogli przeprowadzić latem.
Tymczasem zastanówmy się: jak właściwie one latają? Czy porównywanie ich ze śmigłowcami jest uzasadnione? Czy śmigłowiec może mieć jedną łopatę? Czy polatamy kiedyś (załogowym) śmigłowcem na Marsie? Co śmigłowiec ma wspólnego z bączkiem? Nie zabraknie również pomysłów na śmigłowcowe zabawy, bo nie warto z nimi czekać aż na dojrzenie kolonowych śmigłowców.
Damian Filipiak zajmie się ptasiam gruchaniem. W filmie “Majówkowe podglądanie pierzastych sąsiadów” wyjaśni zwyczaje dziko żyjących gołębi. Jak wygląda gołąb grzywacz, w jaki sposób samiec zdobywa względy partnerki, jak wyglądają jaja tych ptaków, kto buduje gniazdo i opiekuje się pisklętami?
“Snapologia, czyli origami modułowe” to film przygotowany przez Justynę Strąg. Origami to technika składania wielościanów i figur przestrzennych, w której wykorzystuje się papierowe paski (moduły). Wymyślił ją Heinz Strobl, niemiecki fizyk, członek Towarzystwa Origami w Niemczech. Powstające bryły to nie tylko satysfakcja i element edukacyjny, ale mogą stanowić również nowoczesny element aranżacji przestrzeni. W trakcie filmu zostanie przedstawiony sposób złożenia jednej z figur oraz przekażemy cenne wskazówki, jak się przygotować do ich stworzenia.
Ostatni z przygotowanych przez nas filmów nosi tytuł “Zoom na jeans”. Dorota Nijaki-Bujnarowska w telegraficznym skrócie przedstawi historię tego, jak materiał na namioty i ubrania robocze zrobił zawrotna karierę i dlaczego już nie pozbędziemy się go z szafy.