Zgodnie z obietnicą, publikujemy materiały wideo po Konferencji o Zdrowiu Psychicznym Dzieci i Młodzieży, którą Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zorganizowało wraz z Urząd Miasta Torunia oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Materiały są dostępne na naszym kanale na YouTube, ale też w naszych mediach społecznościowych. Wszystkie w jednym miejscu!
Jako pierwszy publikujemy wykład pt. „Co się dzieje w młodej głowie”, który w pierwszym dniu konferencji (10.02.2025) wygłosił Leszek Dowgiałło – dyrektor ds. profilaktyki Centrum Edukacji Progresownia.
LESZEK DOWGIAŁŁO – trener, prezes Zarządu Centrum Edukacji i Rozwoju PROGRESOWNIA.
Pedagog, profilaktyk, doradca zawodowy, autor publikacji dla pedagogów, wykładowca akademicki. Inicjator i organizator cyklu konferencji 3xD Dostrzeż… Dociekaj… Działaj… dla pedagogów i psychologów. Inicjator i realizator gminnych telefonów wsparcia. Od dekady szkolący kadrę pedagogiczną, samorządową oraz uczniów w całej Polsce.
Publikujemy także wykład prof. UAM, dr hab. Jacka Pyżalskiego, pt. „Wpływ technologii na zdrowie psychiczne młodych ludzi”.
Jacek Pyżalski – profesor na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ekspert w dziedzinie edukacji medialnej i przeciwdziałania cyberprzemocy. Autor pierwszej w Polsce monografii naukowej poświęconej temu zagadnieniu. Realizator ponad 60 krajowych i międzynarodowych projektów badawczych, w tym prestiżowych programów Horyzont 2020 (ySkills, Lights4Violence). Koordynator polskiej części badań EU Kids Online. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej, członek Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN oraz wielu rad naukowych i eksperckich. Czterokrotnie wyróżniony na liście 100 osób zasłużonych dla rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce. Pomysłodawca i redaktor pierwszego polskiego podręcznika o edukacji zdalnej w dobie pandemii. Laureat nagród za osiągnięcia naukowe i praktyczne, w tym nagrody im. prof. Tomasza Hofmokla (NASK) oraz Stulecia UAM za „Doskonałość w nauce – użyteczność w praktyce”.
Publikujemy także debatę pt. „Gry komputerowe – rozwój czy uzależnienie”. Udział w niej wzięli: terapeuta ds. uzależnień, specjalista w dziedzinie gier, Internetu i telefonów komórkowych – Krzysztof Piersa – pisarz oraz groznawca, tutor akademicki i adiunkt w Katedrze Technologii Informacyjnych i Mediów Wydziału Humanistycznego AGH w Krakowie – Krzysztof M. Maj. Moderacja: Izabela Rosińska (CNMW).
Jesteście ciekawi, co powiedzieli po spotkaniu bohaterowie debaty, którą zorganizowało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Urząd Miasta Torunia oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu? Oprócz wypowiedzi terapeuty ds. uzależnień, Krzysztof Piersa – pisarz oraz groznawcy i tutora akademickiego AGH w Krakowie, Krzysztof M. Maj usłyszycie też wypowiedź moderatorki, Izabeli Rosińskiej z CNMW
Tym razem, publikujemy wykład prof. dr hab. Małgorzaty Anny Basińskiej, kierownika Katedry Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, która w trakcie drugiego dnia (11.02.2025) Konferencji o Zdrowiu Psychicznym Dzieci i Młodzieży 2025 wygłosiła wykład pt. “Zdrowie psychiczne – jak je utrzymać?”
Prof. dr hab. Małgorzata A. Basińska – jest absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2002 uzyskała stopień doktora w Akademii Bydgoskiej, natomiast stopień dr hab. UAM w Poznaniu.
Profesor jest specjalistą z psychologii klinicznej, superwizorem psychologii klinicznej Polskiego Towarzystwa Psychologii Klinicznej, kierownikiem Katedry Psychologii Klinicznej Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Jest autorem: pięciu monografii, redaktorem/współredaktorem pięciu monografii wieloautorskich, autorem lub współautorem ponad 150 artykułów naukowych lub rozdziałów.
Ponadto od ponad 20 lat jest kierownikiem w ramach specjalizacji z psychologii klinicznej oraz członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w zakresie psychologii klinicznej.
Zainteresowania zawodowe: diagnoza psychologiczna, psychologia kliniczna, psychosomatyka.
Ostatnim z wykładów, jaki zarejestrowały nasze kamery jest “Piękny umysł – w trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży”, który w drugim dniu (11.02.2025) Konferencji o Zdrowiu Psychicznym Dzieci i Młodzieży wygłosiła w MW2 mgr Ewa Kaniewska-Mackiewicz z Instytutu Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.
Mgr Ewa Kaniewska-Mackiewicz – pedagog, oligofrenopedagog, terapeuta osób ze spektrum autyzmu, diagnosta i terapeuta procesów integracji sensorycznej, coach, psychoterapeuta (w trakcie szkolenia). Pracuje w Wyższej Szkole Gospodarki pełniąc od 10 lat obowiązki dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bydgoszczy oraz w Inowrocławiu. Jako terapeuta podąża za potrzebami swoich pacjentów, przykłada niezwykłą atencję do podmiotowego, holistycznego, pełnego szacunku podejścia do każdego człowieka. W swojej pracy czerpie m.in. z wieloletnich doświadczeń w pracy z osobami z niepełnosprawnością psychiczną i intelektualną (m.in. kierownik Mieszkań Chronionych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, koordynator i terapeuta SUO). W ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki prowadziła wiele bogatych merytorycznie, kreatywnych warsztatów i szkoleń. Jest także pomysłodawcą wielu innowacyjnych rozwiązań na rzecz wspierania rozwoju dziecka i jego rodziny, a także pomocy osobom w trudnej sytuacji, zwłaszcza osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom, m.in.: pomysłodawca oraz organizator cyklicznej akcji charytatywnej „Podaj dalej” na rzecz ofiar przemocy w rodzinie; czynny udział w systemie wdrażania innowacyjnych rozwiązań na rzecz rozwoju opieki nad dziećmi z niepełnosprawnością oraz szkoleń dla opiekunów faktycznych; udział w organizacji imprez okolicznościowych na rzecz dzieci z niepełnosprawnością; udział w ogólnopolskiej akcji „Świadoma mama” oraz akcji „Świadomy Rodzic”, prelegent podczas warsztatów w „Szkole Rodzenia”.
Jest autorem, współautorem, koordynatorem oraz terapeutą wielu projektów, w tym m.in.: projektów z zakresu profilaktyki zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży, projektu RPO – „4P – międzysektorowa inicjatywa pomocy rodzinom wielopokoleniowym; projekt RPO – „Aktywny Rodzic” – kompleksowe wsparcie w powrocie do pracy; projekt z UM Bydgoszcz – „Profilaktyka zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży”; „AGE – Działania na rzecz godnego starzenia się w Warszawie – projekt dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014; projekt z UM Toruń – „Tęcza” – terapia dzieci z zaburzeniami psychicznymi oraz rozwojowymi; pomysłodawca oraz współautor projektu konferencji dla specjalistów pracujących z osobami uzależnionymi oraz z zaburzeniami psychicznymi (podwójna diagnoza), projekt realizowany ze środków UM Toruń, organizator konferencji „Zdrowie jest darem”- dofinansowanie z UM woj. kujawsko-pomorskiego.
Będąc również nauczycielem akademickim, przynależy do Instytutu Nauk Społecznych WSG, jest autorem wielu artykułów naukowych oraz programów dydaktycznych. Na uwagę zasługuje także jej zaangażowanie we wspieraniu placówek edukacyjnych w obszarach praktycznego i efektywnego wdrażania rozwiązań na rzecz edukacji włączającej. Od wielu lat prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu profilaktyki zaburzeń psychicznych. Związana jest również z wieloma organizacjami pozarządowymi, wykorzystując swój potencjał wiedzy i doświadczenia na rzecz wspierania osób z niepełnosprawnościami. Obecnie pełni funkcję wiceprezesa Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddziału w Bydgoszczy oraz prezesa Fundacji „Supełkowo” – działającej na rzecz wspierania rozwoju dzieci i ich rodzin.
Organizatorami wydarzenia były: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Gmina Miasta Toruń oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu.
Partnerami wydarzenia: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – Centrum Pomocy Psychologicznej, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Toruniu, Fundacja SEXED PL, Fundacja Życie Warte Jest Rozmowy.
Patronat Honorowy nad konferencją objął: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – dr Marcin Robert Kulasek, Ministra Edukacji Narodowej – Barbara Nowacka, Ministra Zdrowia – Izabela Leszczyna, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia – Paweł Gulewski.
Patronat medialny: TVP S.A. Oddział w Bydgoszczy, Polskie Radio Pomorza i Kujaw S.A. w Bydgoszczy.
