4 października (w 60. rocznicę wystrzelenia Sputnika) w przestrzeni wystawy “O obrotach” pojawią się stanowiska poświęcone radzieckiej sondzie kosmicznej.
Dla najmłodszych przygotowaliśmy przestrzeń, w której będą mogli zbudować prosty model sondy Sputnik przy pomocy piłeczek do ping-ponga, folii aluminiowej i wykałaczek. Dla starszych zwiedzających będą czekały dwa stanowiska “Orbitujący satelita” i “Jadalny układ planetarny”. W pierwszym przypadku celem aktywności jest pokazanie w jaki sposób i dlaczego nasz naturalny satelita Księżyc porusza się wokół Ziemi. Uczestnicy zbudują prosty papierowy model obrazujący zjawisko ruchu obrotowego i obiegowego naturalnych i sztucznych satelitów Ziemi. Mając do dyspozycji przyprawy, nasiona i owoce, uczestnicy będą mogli zbudować “jadalny model Układu Słonecznego” zachowując skalę rozmiarów planet. Przy odpowiednio dobranej skali będziemy mogli przekonać się ile razy Ziemia zmieści się w Słońcu.
Stanowiska będą dostępne w trakcie zwiedzania interaktywnych wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Wystrzelenie Sputnika 1 (4 października 1957 roku o godz. 19:28:34 ) było początkiem tzw. „gwiezdnych wojen” – okresu rywalizacji pomiędzy cywilizacją Zachodnią i Wschodnią o pierwszeństwo w podboju najbliższej przestrzeni kosmicznej. Umieszczony we wnętrzu satelity nadajnik emitował sygnał radiowy, który można było odbierać z wielu miejsc na Ziemi, również w Stanach Zjednoczonych. Fakt, że nad głowami krąży, pierwszy na świecie pomyślnie wystrzelony satelita radzieckiej konstrukcji, którego na dodatek „słychać”, jeszcze bardziej zmobilizował Amerykanów do intensywniejszej pracy nad własnymi projektami kosmicznymi.
Czy wiesz że ?
- Średnica sondy była mniejsza od obecnych piłek gimnastycznych a jego masa nie przekraczała 100 kg.
- Na pokładzie sondy nie było komputera.
- Dzięki sondzie dokonano pierwszych pomiarów gęstości górnych warstw atmosfery.
Zdjęcie: pixabay.com | NASA-Imagery | CC0