tel. +48 56 690 49 90
tel. + 48 56 690 49 51 (kasy)
pl Polski

FERIE ZIMOWE 2023

Zapraszamy do wspólnej zabawy nauką

FERIE ZIMOWE
w woj. kujawsko-pomorskim trwają od 30 stycznia do 12 lutego 2023 r.

TEMATY WARSZTATÓW

Wybierz dzień (temat) - kliknij - rozwiń opis

Godziny warsztatów

Budynek główny
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

(MW1)

Wybierzmy się w rejs po Oceanie Spokojnym śladami Jamesa Cooka, wielkiego odkrywcy sprzed dwóch i pół stuleci, oraz śladami naszego rodzimego podróżnika, Pawła Edmunda Strzeleckiego. Naszym celem jest Terra Antarctica – tajemniczy ląd gdzieś na południu.

Czy wiemy jak trafić tam gdzie chcemy? Czy mamy odpowiednie instrumenty? Dziś mamy nawigację satelitarną, ale czego używał sam Cook?

Podczas naszej wyprawy przekonamy się, że XVIII-wieczne metody nawigacji są bardzo dokładne i po krótkim szkoleniu zdobędziemy patent nawigatora, a także skonstruujemy swój własny przyrząd nawigacyjny.

Jednak – jak sam James Cook – zobaczymy też, że do odnajdywania drogi na morzu nie trzeba żadnych urządzeń – wystarczy tylko bacznie obserwować naturę, tak jak to robili Polinezyjczycy, mieszkańcy rozsianych po bezkresnym oceanie malutkich wysepek.

Z czego zatem korzystali? Przede wszystkim z gwiazd – wysepek światła rozsianych po nieboskłonie. Tak, Mikołaj Kopernik też byłby dobrym nawigatorem i to nawet na południowym Pacyfiku, pod zupełnie innym i bardzo ciekawym niebem – o nim też opowiemy i nawet je sportretujemy!
Zimowe wieczory kojarzą nam się głównie z zimnem, śniegiem i bezpieczeństwem wewnątrz własnego domu. Ludzkie siedziby dla małych i dużych zwierząt, stają się dla innych organizmów oazami ciepła i bezpieczeństwa w najgorszym okresie w roku.

Człowiek jednak niechętnie dzieli się swoim bezpiecznym kątem i przegania każdego nieproszonego gościa. Czy jest się czego bać? Jakie zwierzęta w tym czasie stanowią dla nas zagrożenie, a które są naszymi sprzymierzeńcami? Co zrobić jak spotkamy mysz czy pająka? Czy muchy zamieniają się w zombie?

Uczestniczy warsztatów zapoznają się z niezwykłym światem mikrofauny, który odwiedza nasze domy w zimowe wieczory. Dokonają obserwacji mikroskopowych niezwykłych zwierząt i zrobią swojego własnego towarzysza na zimowe wieczory.
Jeżeli zastanawiałeś się skąd bierze się tęcza, a czy zielony zawsze wygląda jak zielony?

Podczas warsztatów wyjaśnimy m.in. jak wygląda dodawanie i odejmowanie barw – czyli czym jest ten CMYK i RGB.

Wykonamy prace plastyczne oraz eksperymenty naukowe, co pomoże nam uporządkować  wiadomości o barwach w świecie nauki i plastyki. Każdy wykona własne dzieło sztuki, kilka eksperymentów oraz pozna jak zbudowane jest nasze oko.

Jedną z atrakcji będzie również malowanie światłem. Do zabaw plastycznych wykorzystamy wizerunek Mikołaja Kopernika.

Budynek
Centrum Innowacyjnej Edukacji

(MW2)

Ptaki koegzystują z człowiekiem zarówno w mieście, jak i na wsi. Niektórzy postrzegają je jako szkodniki, inni wprost przeciwnie – sprzyjają im, dokarmiając w zimie, kiedy trudno im zdobyć odpowiednią ilość pożywienia.

Ważne zatem jest, żeby znać zasady odpowiedzialnego żywienia i właściwego dobierania produktów dla poszczególnych gatunków.

Na warsztacie uczestnicy nauczą się rozpoznawać ptaki, które możemy spotkać koło swoich domów i dowiedzą się, jak im pomagać w mroźne dni. Skonstruują też prosty karmnik, który następnie będą mogli wykorzystać wraz z nabytą uprzednio wiedzą. 
Inuici, czy Eskimosi? Skąd przybyli i w jaki sposób przystosowali się do niegościnnych warunków dalekiej Północy? Czy zawsze mieszkali w igloo? Jak mieszkają dzisiaj?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznacie podczas tego warsztatu. Dodatkowo zrobicie jedną z najstarszych zabawek świata oraz wcielicie się w inuickich artystów. Spróbujecie także swoich sił w budowie Inuksuka, tradycyjnego znaku, rzeźby wykonanej z ułożonych na siebie kamieni. Arktyczna przygoda czeka na Was!
Mózg to potężny skomplikowany organ, bez przerwy dochodzą do niego informacje z narządów zmysłów dzięki temu jest doskonale wytrenowany w postrzeganiu otaczającego nas świata.

Wydawało by się, że trudno jest oszukać nasz mózg ale jednak gdy zaprezentujemy mu prace niektórych artystów,  łamigłówkę albo nawet sztuczkę iluzjonistyczną to nasza logika jest skonfundowana a nasze szare komórki nie mogą się z tym pogodzić, że zostały oszukane.

Na warsztacie będziemy bawić się własnym mózgiem. Spróbujemy go oszukać za pomocą wielu łamigłówek oraz nauczymy się prostych sztuczek iluzjonistycznych. Dodatkowo do niektórych iluzji wykonamy akcesoria które będzie można zabrać do domu.

Informacje w sprawie oferty

Sebastian Świercz
tel. + 48 667 899 069
e-mail: s.swiercz@centrumnowoczesnosci.org.pl

kasy centrum
tel. 56 690 49 51
e-mail: kasy@centrumnowoczesnosci.org.pl

Godziny otwarcia

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
(MW1)

Godziny otwarcia

Centrum Innowacyjnej Edukacji
(MW2)

Skip to content