DODATKOWA REKRUTACJA. Zajęcia będziemy realizowali od 22 do 25 maja oraz od 29 do 31 maja 2023 roku.
Rozpoczęliśmy rekrutację do udziału w bezpłatnych warsztatach historycznych związanych z Powstaniem Styczniowym (1863-1864).
Z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, największego zrywu narodowowyzwoleńczego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy, zaplanowaliśmy przeprowadzenia działań edukacyjno-animacyjnych (opartych na interakcji i współdziałaniu, w innowacyjnej formule “pokoju zagadek”) i warsztatów, które będą popularyzować tematykę związaną z Powstaniem Styczniowym (1863-1864).
Nasze działania realizujemy w ramach projektu “Ku wolności – o powstaniu styczniowym w Młynie Wiedzy”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”
Głównym celem projektu jest upamiętnienie bohaterów i wydarzeń Powstania Styczniowego poprzez popularyzację wiedzy o jego znaczeniu dla polskiej tradycji i narodowego dziedzictwa. Zaplanowane działania animacyjne łączą w sobie wiedzę historyczną, nowoczesne metody nauczania i lekką formułę poprzez zabawę nauką.
Zajęcia odbędą się w wybrane dni kwietnia 2023 roku w godz. 9:00-11:30 i 12:00-14:30. Zgłoszenia do udziału w warsztatach są przyjmowane poprzez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY. W zaplanowanych zajęciach mogą uczestniczyć uczniowie kl. 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Minimalna liczba uczestników na warsztatach to 30 osób, a maksymalna 32 osoby. Zgłoszenia poniżej 30 osób nie będą przyjmowane. Podczas udziału w zajęciach wymagana jest obecność dwóch opiekunów.
Program jednego spotkania obejmuje warsztat historyczny: “Za wolność waszą i naszą”, realizowany w pokoju zagadek, w którym podczas gry fabularnej uczestnicy wcielą się w przedstawicieli Królestwa Polskiego. Ich celem będzie uwolnienie dowódcy zamkniętego w celi. Grupa będzie mogła tego dokonać przez rozwiązanie zagadek logicznych o tematyce powstańczej poukrywanych w pomieszczeniu. Podczas tej części warsztatów uczestnicy będą mogli pozyskać wiedzę historyczną dotyczącą powstania styczniowego za pomocą metody behawioralnej. Uczestnicy wezmą również udział w warsztacie patriotycznym “Powstanie Styczniowe”. W trakcie zajęć uczniowie zaprojektują herb szlachcica polskiego, dowiedzą się jak wyglądał powstaniec styczniowy. Poznają elementy ubioru powstańca i wykonają wąsy szlachcica. Zapoznają się z sympatycznym atramentem, który jest substancją służącą do ukrywania informacji, używanym w technikach steganografii. Wytyczą na mapie Polski granice powstania.
Informacji w sprawie warsztatów udziela Klaudia Rogalska, specjalistka ds. oferty kulturalnej, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie: + 48 56 690 49 90 wew. 607.